Visszakaphatja régi fényét: megvásárolná a zsibói Wesselényi-kastélyt a Szilágy Megyei Tanács

Megtették az első lépéseket, hogy a Szilágy megyei önkormányzat megvásárolja az örökösöktől a jelentős kulturális értékkel bíró zsibói Wesselényi-kastélyt, mivel a Kulturális Minisztérium nem tartott igényt az elővásárlási jogára.  

Szilágyi Róbert István, a megyei tanács alelnöke hivatalos Facebook-oldalán is közzétette a hírt. Mint írja, „bár az épület sajnos romos állapotban van, a kastély eszmei értéke felbecsülhetetlen, hiszen nemzeti örökségünk fontos részét képezi. Mivel a Kulturális Minisztérium nem kívánt élni az elővásárlási jogával, ez a jog a Szilágy Megyei Tanácsra szállt át, ami által lehetősége nyílik megvásárolni a Wesselényi-kastélyt”.

A megyei tanács alelnöke kifejti, hogy a jövő heti megyei tanácsi ülésén módosítják a költségvetési keretet, annak érdekében, hogy biztosítsák a kellő forrásokat a kastély megvásárlására.

„Így, az elővásárlási jogunkkal élve szavazat alá bocsájtjuk a kastély megvásárlásának tervezetét, amely remélem, hogy pozitív elbírálásban részesül, és a Wesselényi-kastély továbbra is a szilágysági kulturális örökségünk részét képezheti” – jegyezte meg az alelnök.

A Zsibón található Wesselényi-kastélyt Erdély egyik legszebb barokk épületeként tartják számon, amely Szilágyság egyik legmeghatározóbb kulturális öröksége.

A kastély építését 1778-ban kezdték el, mai formáját idősebb Wesselényi Miklós idejében nyerte el, a kastély melletti lovardát is ő építtette 1771-ben. A Wesselényiek büszkesége volt a messze földön híres zsibói ménes, amely apáról fiúra szállt. A kastély 1810-re készült el teljesen. Az épületen barokk és klasszicista építészeti elemek keverednek, nagy árkádos loggiája és a középkori hagyományoknak megfelelő négy sarokbástyája különösen látványos.

Az államosítás után teljesen megváltoztatták a kastély belsejét. Díszítőelemeit, ablak és ajtófélfáit, a faborítást leverték. Mindent elloptak, ami mozdítható volt: bútorokat, kályhákat, festményeket és dísztárgyakat, Neuhauser festményeit pedig lemeszelték. A kastélyból általános iskola lett, majd bentlakásos középiskola, pionírok háza, múzeum és a természetkedvelő fiatalok kutató központja. Az angolparkból botanikus kert lett, a lovardából kantin, a kastély udvarán pedig gokart-pályát alakítottak ki.

Kapcsolódók

Kimaradt?