FRISSÍTVE: Vezetői tisztségbe javasolja Alina Gorghiu a CSM által korábban alkalmatlannak nyilvánított ügyészeket
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) korábbi negatív véleményezése ellenére az igazságügyi miniszter kitart amellett, hogy Klaus Iohannis államfő nevezze ki a korrupcióellenes ügyészség (DNA), illetve a legfőbb ügyészség vezetőségébe Mihaiela Moraru-Iorga és Remus-Iulian Popa ügyészeket. Alina Gorghiu csütörtökön küldte el javaslatát az elnöki hivatalnak – tájékoztat az Agerpres. FRISSÍTÉS: Az államfő aláírta a kinevezésükre vonatkozó rendeletet.
Az igazságügyi minisztérium tájékoztatása szerint szerdán újabb interjúra hívták a két jelöltet, és meghallgatásukkor figyelembe vették a CSM által jelzett fenntartásokat is. „A szerdai meghallgatást és a teljes szelekciós eljárás elemzését követően az igazságügyi miniszter úgy döntött, hogy folytatja az eljárást, és továbbítja Románia elnökének a két jelölt vezetői tisztségre történő kinevezésére vonatkozó javaslatokat” – olvasható a közleményben.
A minisztérium szerint Mihaiela Moraru-Iorga ügyész „jelentős” szakmai tapasztalattal rendelkezik, a korrupciós bűncselekmények elleni küzdelemre szakosodott, és hosszú ideje dolgozik a korrupcióellenes ügyészségen. Emellett a jelölt menedzsmentterve összehangolható a DNA főügyészének fejlesztési elképzeléseivel és az intézmény irányvonalaival, illetve biztosítja a korrupció elleni küzdelem megerősítését.
Remus-Iulian Popáról a minisztérium megállapítja, hogy az ügyész „sokoldalú” szakmai tapasztalattal rendelkezik, és tudatában van annak, hogy az irányítására bízott ügyészségi részlegnek alkalmazkodnia kell a bűnözés folyamatos fejlődéséhez, a bűncselekményből származó jövedelmek visszaszerzésének fontosságához, a digitalizációhoz és az intézményközi együttműködéshez.
A minisztérium közölte azt is, hogy a két jelöltet a legfőbb ügyész és a DNA főügyésze is alkalmasnak tartja a tisztség ellátására.
Mihaiela Iorga-Moraru korábban már dolgozott a DNA-nál Daniel Morar, majd Laura Codruţa Kövesi főügyész mandátuma alatt, utóbbival bíróságra vitt konfliktusa is volt.
A konfliktus abból indult, hogy Kövesi felmentette tisztségéből beosztottját, arra hivatkozva, hogy elmulasztott a szabályoknak megfelelően iktatni egy feljelentést. Válaszul Mihaiela Iorga-Moraru beperelte a felettesét 10 ezer eurós kártérítést követelve, azt állítva, hogy a DNA főügyésze erkölcsi és érzelmi nyomást gyakorolt rá. A per nyomán az ügyészt visszahelyezték az állásába, de kártérítést nem kapott.
Abban az időszakban Mihaiela Iorga-Moraru azt is állította, hogy feszült a viszonya Laura Codruţa Kövesivel, „valószínűleg” azért, mert nem tett eleget „bizonyos kéréseknek”. Az ügyész egy Elena Udreát érintő ügyre is utalt.
A CSM utóbb elrendelte Mihaiela Iorga-Moraru áthelyezését a bákói ügyészségre, ahol azonban egy napot sem dolgozott, mert a legfőbb ügyészséghez delegálták.
Konfliktusa Kövesivel folytatódott, miután a DNA bejelentette, hogy több szabálytalanságot is elkövetett, az irodájában pedig egy pénzösszeget és olyan javakat találtak, amelyeket elmulasztott regisztrálni.
Mihaiela Iorga-Moraru ellen 2017 novemberében büntetőeljárás indult, majd bíróság elé állította a DNA azzal a váddal, hogy segített a nemzetközi körözés alatt álló Florian Walter üzletembernek, akadályozva a gyanúsított elleni büntetőeljárást. A vádiratot utóbb a legfelsőbb bíróság megsemmisítette.
Később, 2018 februárjában Mihaiela Iorga-Moraru egy televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Laura Codruţa Kövesi behívta őt az irodájába, és megkérdezte tőle, hogy fel tudná-e gyorsítani az eljárást egy volt miniszter, a kormányfői tisztség lehetséges várományosa ellen. Kövesi tagadta, hogy egy ilyen beszélgetés közöttük lezajlott volna.
Az államfő 2018 júliusában felmentette a DNA-főügyészi tisztségéből Kövesit, miközben Mihaiela Iorga-Moraru az igazságszolgáltatásban elkövetetett bűncselekményeket kivizsgáló ügyészséghez került.
FRISSÍTÉS: Aláírta csütörtökön Klaus Iohannis államfő azokat a rendeleteket, amelyekkel Mihaiela Moraru-Iorgát a korrupcióellenes ügyészség (DNA), Remus-Iulian Popát pedig a legfőbb ügyészség osztályvezető ügyészévé nevezik ki – közölte az Elnöki Hivatal. A tájékoztatás szerint megbízatásuk három évre szól.
CSAK SAJÁT