Változások az új tanévben: magatartás jegy minden modulban és büntetőszoba
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az iskolai oktatás megszervezésére és működésére vonatkozó szabályzat (ROFUIP) és a diákstatútum. A szabályok a 2024-2025-ös tanévtől érvényesek, amely a tanárok számára szeptember 1-jén, a diákok számára pedig szeptember 9-én kezdődik.
A szabályzat újdonságai között szerepel, hogy a diák minden iskolai modulban kapnak majd jegyet a magatartásra, a középiskolák felvételit szervezhetnek a kilencedik osztályba, minden iskolában lesz egy európai projektekért felelős tanár, a tanórák, értekezletek kivételes esetekben online is megtarthatók, szemlézi a változásokat az Edupedu oktatási szakportál.
A középiskolai felvételi vizsgákra vonatkozó rendelkezés értelmében a tanintézetek legfeljebb a helyek 50 százalékát írhatják ki vizsgára.
A szintén hétfőn megjelent diákstatútum szabályozza, hogy a tanórák közben elzárják a diákok mobiltelefonjait, és a tanórákat zavaró diákokra kiszabható szankciókat.
Mint megírtuk, azon tanulók esetében, akik a tanítási idő alatt olyan magatartást tanúsítanak, amely megzavarja a tanóra menetét, a tanár dönthet úgy, hogy az adott óra alatt a tevékenységet az iskolában egy másik térben folytatja. Ebben az esetben kötelezően a tanulót egy másik tanárnak vagy kisegítő alkalmazottnak kell felügyelnie, és a szülőt értesíteni kell.
A tanár csak a saját órájára vonatkozóan hozhatja meg ezt a döntést, és a diákot nem írhatja be hiányzónak. Minden iskola a saját szabályzatába foglalja bele, hogy a meglévő erőforrások függvényében pontosan hogyan alkalmazza ezt a rendelkezést, részletezik.
Júniusban az oktatási minisztérium épülete elé vonultak a diákszervezetek képviselői, kérve, hogy töröljék a statútumból az úgynevezett „büntetőszoba” bevezetését, vagyis, hogy a tanórákat zavaró diákokat elkülönítik, mivel meglátásuk szerint a javasolt szabályozás sérti a tanulók oktatáshoz való jogát, és nem oldja meg a valódi problémát.
CSAK SAJÁT