banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Választási kulcskérdés: hova vándorolnak Şoşoacă szavazói?

Nem tartja valószínűnek George Simion bejutását az elnökválasztás második fordulójába a Maszolnak nyilatkozó politikai elemző. Pászkán Zsolt arra emlékeztet, hogy mivel az SOS Románia indul a parlamenti választáson és a párt a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) riválisa, az államfői pozícióért zajló versenyből kizárt Diana Şoşoacă szavazói aligha vándorolnak át Simionhoz. 

Nicolae Ciucă nemrég kijelentette: nem lép többet koalícióra a PSD-vel. Komolyan lehet venni a nyilatkozatot vagy csak egy színjátékot látunk? – kérdeztük a budapesti Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértőjét. Pászkán Zsolt szerint a kijelentés egyszerre tükrözi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szorongatott helyzetét és – nagy valószínűséggel – a Ciucă saját politikai jövőjével kapcsolatos félelmeit. 

A PNL elnöke ezzel a kijelentésével nemcsak azt próbálja a választóival feledtetni, hogy egy elbukott parlamenti választás után pártja kizárólag Klaus Iohannis kegyelméből, majd a régi-új vörös pestisnek köszönhetően maradhatott kormányon és így írhatja fel ő is a névjegykártyára, hogy volt egyszer miniszterelnök is egy Románia nevű országban. Ez a taktika azért jöhet be, mert jelenleg a saját pártja választóit sem nagyon érdekli már ez az egész cirkusz és szeretne minél hamarabb túlesni rajta” – mondta a nagybányai származású elemző. 

A PNL megismételheti EP-választási eredményét 

Pászkán Zsolt úgy látja, a parlamenti választáson a PNL megismételheti a helyhatósági választás eredményét, amikor nagyjából 2,5 millió szavazatot kapott 50 százalékos részvétel mellett. „Ez nagyjából 20-25 százalékos eredményt jelenthet majd, inkább az alsó értékhez közelebb, mint a felsőhöz. Azt az illúziót keltheti a PNL-ben, hogy majd a többi párttal, így a jobboldaliságát hirtelen felfedező Mentsétek meg Romániát Szövetséggel és a Jobboldal Erejével újra kormányzóképesek lehetnek” – hangsúlyozta a politikai elemzőt.

Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy jelenleg a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a „rendszerkritikus” pártok összességében a leadott szavazatok felénél nagyobb arányra számíthatnak, így nem marad elegendő szavazat egy ilyen lépéshez.

„Ciucă nyilatkozatának van egy részlete, amely a személyes pályáját érintheti. Egészen pontosan azt nyilatkozta, hogy ő személy szerint többé sohasem hoz létre koalíciót a PSD-vel. Ez akár azt is jelentheti, hogy a választások után már nem ő lesz döntéshozó helyzetben, ami Ciucă PNL-elnöki minőségének végét vetíti előre. Ha nem, akkor könnyen meglehet, hogy azon politikusok listájára írta fel most a nevét, akiknek később meg kell enniük egy tekercs vécépapírt” – fogalmazott a szakértő. 

George Simion döntős pozícióban bízik Fotó: George Simion Facebook oldala

Azon kérdésünkre, hogy alakul-e a Ciolacu-Simion döntő az elnökválasztáson, Pászkán Zsolt azt mondta, több felmérés ezt jelzi, más kutatások pedig ennek az ellenkezőjét. „Egyelőre még tartom magam ahhoz a véleményemhez, hogy jelen állás szerint George Simionnak nem igazán van, honnan több szavazatot szereznie, mint az európai parlamenti választáson, amikor az AUR 1,3 millió szavazatot szerzett 53 százalékos részvétel mellett. Azóta kilépett a pártból az egyik fő finanszírozó, Timotei Onoriu és több képviselő és szenátor is távozott. A területi szervezeteknél is gondok vannak” – mondta az elemző. Hozzátette: nemrég az AUR egyik vezetője, Claudiu Târziu támadta Simiont.

Szerinte a második fordulóba jutáshoz – ha marad az 51-55 százalékos részvételi arány – kétmillió szavazatot megközelítő, de 1,5 milliónál mindenképpen több szavazatra lesz szükség, mivel jelenleg több jelölt is megközelítheti ezt a voksszámot.

„Simion a fentieket figyelembe véve még akkor sem tudná ezt elérni, ha az elnökválasztásból kizárt Diana Şoşoacă szavazói hozzá vándorolnának. De mivel az SOS Románia párt indul a parlamenti választáson és a két szervezet egymás riválisa, nem tartom valószínűnek ezt a szavazatvándorlást. Továbbra is úgy gondolom, hogy Marcel Ciolacunak valamelyik másik jelölttel kell majd megmérkőznie a második fordulóban” – mondta Pászkán Zsolt.

Több koalíciós változatban is szerepelhet az RMDSZ

Az RMDSZ esetleges felértékelődéséről is kérdeztük a politikai elemzőt. „A PSD sincs túl könnyű helyzetben, mert e párt esetében is úgy tűnik, hogy bár jól tudja mozgósítani az elkötelezett szavazatóit, nagyon szűk a mozgástere, azaz kevésbé tud a bizonytalanok köréből plusz voksokat szerezni. Ezt persze nem adják fel, Marcel Ciolacu ezért vette fel Ion Iliescu kicsit kopott és naftalinszagú nemzet atyuskája jelmezét, de még így is szüksége lesz koalíciós társakra. Márpedig jelenleg csak az RMDSZ és a magyartól eltérő nemzeti kisebbségek képviselőiből álló frakció az, amelyek esetében nem kell különösebben magyarázkodnia a választóinak, a médiának és a külföldi stratégiai partnereknek” – állítja a szakértő.

Mint mondta: abban az esetben, ha ez a felállás nem lesz elég a parlamenti többséghez, akkor vagy a PNL-t, vagy az USR-t kell még bevonni a kormányzásba, ami teljesen más helyzetet teremt. Szerinte az RMDSZ ebben az esetben is szóba kerülhet, de jóval szerényebb módon. Pászkán Zsolt nem tartotta kizártnak azt sem, hogy az RMDSZ egy olyan koalícióban vállaljon szerepet, amelyet a választások vesztesei alkotnának, de úgy véli, ahhoz „megfelelő” államfő kellene, s még annál is bizonytalanabb helyzetet teremthet, mint amilyen 2020-ban volt, mert az ország gazdasági állapota és a regionális helyzet sokat romlott azóta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?