Üzentek az utókornak: új időkapszula került a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium alapjába

A sepsiszentgyörgyi városvezetés hétfőn új időkapszulát helyezett el a Székely Mikó Kollégium alapkövébe, miután ott a néhány hete megtalálták az elődök által 150 évvel ezelőtt elhelyezett kapszulát. „Üzentünk az utókornak! A cilinderbe az iskola történetének írásos emlékét, pénzérméket, a város lekicsinyített zászlaját és címerét, valamint személyes üzeneteket helyeztünk el”, fogalmazta meg Antal Árpád.

Fotó: Kristó-Gorhárd Hunor

Sepsiszentgyörgy polgármestere a következő üzenetet helyezte el az új időkapszulában: „Mindazoknak, akik olvassák e sorokat: reméljük, hogy a város, amit oly nagyon szerettünk, most is magyar többségű. Reméljük, hogy ez az iskola most is Székelyföld egyik legfontosabb szellemi műhelye. Reméljük, magyarul beszélnek, írnak és olvasnak ma is Sepsiszentgyörgyön, a város zászlaja szabadon lobog és ezt törvény szavatolja. Reméljük, hogy a városunk most is, mint a mi időnkben, dinamikusan fejlődik és irányt mutat a régióban, mert ezért dolgoztunk: minden nap építettük, óvtuk és szerettük Sepsiszentgyörgyöt. Előttünk sosem volt más út, mi nem adtuk fel soha: életünk és munkánk legjavát büszkén és önzetlenül adtuk neki. Ez a város örökké otthonunk, számunkra Székelyföld szíve. Rendkívüli költőnk sorai vezéreltek, s kívánjuk, vezéreljenek Benneteket is: Élni a hó alatt is lehet jó, de csattogó szélben érdemesebb. [Farkas Árpád]”, áll Antal Árpád üzenetében.

Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

A 150 éves időkapszulában papírfoszlányok és a pénzérmék maradtak fenn

Mint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium felújítása során az alapkőben május közepén bukkantak rá egy több mint 150 éves időkapszulára, amit az iskola vezetősége és a város elöljárói, múzeumi szakemberek segítségével nyitottak ki.

Fotó: Antal Árpád/Facebook

Sztakics Éva az éppen felújítás alatt lévő Székely Mikó Kollégium igazgatója arról számolt be, hogy Csikós Júlia könyvtárőr hívta fel a figyelmet, hogy a rangos sepsiszentgyörgyi tanintézmény alapítói vélhetően egy időkapszulát helyeztek el a tanintézmény alapjába. Csikós Júlia előzőleg dokumentálta a Székely Mikó Kollégium létesítését és fennállását. A korabeli leírások szerint a Sepsiszentgyörgyi Református Tanoda 1855-től 1870-ig terjedő történetének rövid kézirati vázlatát, a tanítók és tanulók kimutatását és az alapkőletétel alkalmából ajándékozott pénzdarabokat helyezték el több mint 150 évvel ezelőtt, 1870. június 27-én az időkapszulában.

Fotó: Antal Árpád/Facebook

Értesítették a Kovászna megyei Műemlékvédelmi Hivatalt, amely engedélyt adott a Székely Nemzeti Múzeum szakembereinek az időkapszula feltárására. A megrozsdásodott fémdobozban elhelyezett korabeli dokumentumokból és tárgyakból sajnálatos módon mára csak papírfoszlányok és a pénzérmék maradtak fenn. Ezeket a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum munkatársai restaurálják majd az iskola szeretné azokat saját múzeumtermében kiállítani.

Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

Antal Árpád polgármester az időkapszula megtalálását és kibontását történelmi pillanatnak nevezte, amely lehetőséget ad, hogy 150 év után megtudjuk, mit akartak ránk hagyni a Székely Mikó Kollégium alapítói és ebből tanulva mi is üzenjünk az utókornak. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint fontos, hogy tudjunk tanulni abból amit gondoltak 150 évvel ezelőtt és mi is üzenjünk azoknak, akik majd 100-150 év múlva kinyitják azt az időkapszulát, amelyet hétfőn helyeztek el a Székely Mikó Kollégium épületének alapkövében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?