Utcára vonulnak az utászok – tönkremennek az utak, és a karbantartók élete nincs biztonságban
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaságnál (CNAIR) dolgozókat képviselő szakszervezet utcára szólítja tagjait. Csütörtökön, február 20-án, az átszervezések, a kollektív munkaszerződés megszüntetése, a jogaik megsértése miatt tiltakoznak.
Szerintük a kormány legutóbbi intézkedései „közvetlen támadást jelentenek a közúti infrastruktúra és az azt fenntartó munkavállalók biztonsága ellen”.
A szakszervezet panaszkodik a schengeni csatlakozás után a specifikus jogszabályok kiigazításának hiánya miatt, valamint a közúti közlekedési ellenőrző hatóság (ACI) feloszlatása után bekövetkező elbocsátások miatt.
„Bár beléptünk schengeni-övezetbe, és kormánynak hozzá kellett volna igazítaniuk a jogszabályokat az új realitásokhoz, semmi sem történik! Vagy inkább semmi sem történik pozitív értelemben: ahelyett, hogy átszerveznénk és kiigazítanánk a megengedett legnagyobb tömegnek és méreteknek nem megfelelő járművek ellenőrzését, a CNAIR úgy döntött, hogy megszünteti az ellenőrző ügynökséget (ACI), és az alkalmazottakat elbocsátják. Mint mindig, szomszédaink sokkal jobban csinálják: például a magyarországi Közút Nonprofit Zrt. Mi, másfél hónappal a schengeni belépés után még mindig nem tudjuk, mit akarunk tenni. A Közlekedési Minisztérium hallgat – hiába próbáltunk találkozni a képviselőikkel, nem szakítottak ránk idő” – sorolja a szakszervezet.
Hangsúlyozzák, a CNAIR törvényi kötelessége az utak épségének és a közlekedők biztonságának fenntartása. Annak biztosítása, hogy a járművek megfeleljenek a tömeg- és nyomtávszabványoknak, hozzájárul a közúti biztonság növeléséhez, hiszen a határértékeket túllépő járművek veszélyes helyzeteket teremthetnek, az infrastruktúra védelméhez, az útkarbantartási és javítási költségek csökkentéséhez.
„Sem az autópályák, sem az országos utak apró új szakaszaira nincs értelme szerződést kötni, ha tönkretesszük a meglévőket! Soha nem fogunk tudni lépést tartani a meglévő szerkezet javításával, különösen, ha az sokkal gyorsabban romlik a megengedett tömegekre és méretekre vonatkozó feltételek be nem tartása miatt!” – áll a közleményben.
Ugyanakkor szerintük, az állam olyan rendeleteket ad ki, amelyek hatással vannak a kollektív tárgyalásokra és a már megkötött kollektív munkaszerződésekre.
„A munkavállalókat túlórára hívják, holott a szabadnapok kiadása 60 napon belül kellene megtörténjen, de ez nem lehetséges. A túlórákat nem fizetik ki, gyakran jogi lépéseket kell tennünk. A dolgozók balesetveszélynek vannak kitéve, mivel nincs megfelelő személyzet és felszerelés. Így előfordult már, hogy munkájuk végzése veszítették életüket, mert nem volt védőfelszerelés. Február 20-án az utcára vonulunk! Nincs több megaláztatás! Állítsátok le Románia útjainak tönkretételét, vagy készüljetek a tömeges tiltakozásokra!” – figyelmeztet a szakszervezet.
CSAK SAJÁT