banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Nem akartak államtitkárokkal tárgyalni a tüntető bányászok

Hiába hívták meg a kormány székháza előtt tüntető bányászokat és energetikai dolgozókat, hogy az illetékes államtitkárokkal, valamint a miniszterelnök tanácsosával tárgyaljanak, a tiltakozók azt elutasították – közölte szerdán Mihai Constantin kormányszóvivő.

A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, őt is meglepte, hogy a tüntetők elutasították az államtitkári, illetve kormányfői tanácsosi szintű tárgyalásokat. Ehelyett egy beadványt nyújtottak be. „Ezt el fogjuk olvasni és reagálni fogunk rá” – ígérte a szóvivő.

Arra a felvetésre, hogy a tüntetők a miniszterelnökkel kívántak tárgyalni, a szóvivő kijelentette, hogy Marcel Ciolacu éppen a kormányülést vezette a tüntetés idején, és ha részt is vett volna a találkozón, ugyanazok a szakértők kísérték volna, akik hajlandók lettek volna tárgyalni.

Fotó: Agerpres

Az Agerpres beszámolója alapján szerdán több száz bányász és energetikai dolgozó tiltakozott a kormány székháza előtt a nyugdíjak újraszámolása és az energetikai rendszer helyzete miatt. Plakátokkal vonultak a Victoria-palota elé, amelyeken a következők olvashatók: „Dolgoztunk, feláldoztuk magunkat, ti megvágtátok a nyugdíjunkat!”, „Nektek különnyugdíj jár, mi éhen fogunk halni”, „A legdrágább energia az, ami nincs”, „Drága és szennyező energiát importálunk”, „Romániának stabil energiára van szüksége!”.

Dumitru Pîrvulescu, a bányászszakszervezetek szövetségének (FNME) elnöke szerint a tüntetésen körülbelül 400-an voltak, és a tiltakozók egyik legfőbb elégedetlensége az új nyugdíjtörvény, amely szerinte kampánycélokat szolgál, és nem veszi figyelembe a hozzájárulás elvét. Pîrvulescu azt mondta, a bányászatban és az energetikai ágazatban dolgozók nyugdíja is csökkent az átszámoláskor, mert a kormány nem vette figyelembe a befizetett járulékokat.

A szakszervezeti vezető szerint a tiltakozók másik elégedetlensége az energetikai rendszer jelenlegi helyzetéhez fűződik, mert a kormány gyors ütemben zárja be a szénalapú energiatermeléseket, de nem biztosít más energiatermelési alternatívát, így az energia ára az egekbe szökik. Pîrvulescu leszögezte: a helyzet az általános sztrájk felé halad.

Ahogyan arról korábban írtuk, a Bánya- és Energiaipari Országos Szövetség szakszervezeti képviselői valódi párbeszédet szeretnének folytatni a hatóságokkal, hogy orvosolják a kialakult helyzetet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?