Tusnádfürdő polgármestere: rengeteg foglalást mondtak vissza a medvék miatt, a helyzet tarthatatlan

Számos kihívással kell szembenéznie Tusnádfürdő 2020 őszén beiktatott új városvezetésének. Az infrastruktúrát érintő súlyos gondokat csak tetőzi az egyre kezelhetetlenebb medve-probléma és az elmaradó turisták nyomában maradó bevételkiesés. Tusnádfürdőn péntek este tüntetésen hívják fel a figyelmet arra, hogy a városban a helyzet tarthatatlan. Ennek ellenére tervekből nincs hiány és egységes önkormányzati testület áll Butyka Zsolt polgármester mögött.

Ez az első mandátuma Tusnádfürdő polgármestereként. Milyen tapasztalatokkal gazdagodott városvezetőként?

Pozitív és negatív tapasztalatokat egyaránt szereztem ez idő alatt. Összességében azt gondolom, több a negatívum, de úgy fogalmaznám, 0-3-as eredményről szép nyerni. Rengeteg olyan dologgal szembesültem, amire nem csak én, hanem a képviselőtestület sem számított. Ebbe beleértem a „tiszta új” vízvezetékrendszert, amiről kiderült, hogy valójában csak papíron új, mert vannak szakaszok, ahol az 1970-es, ’80-as években lerakott vascsövekből áll. Ez érzékenyen érintette az önkormányzat csapatát és a város lakosságát is. Ezen kívül rengeteg el nem számolható pályázati költséggel szembesültünk, vagy éppen olyan perek vannak folyamatban, amelyeken senki nem képviselte a várost.

Ha mégis pozitív dolgot kellene említenie, mi volna az?

Nagyon jó az együttműködés a képviselőtestülettel, egy irányban haladunk előre és mindenben támogatnak. A képviselők is úgy érzik, hogy ők is részesei a döntéshelyzeteknek, én mindent kivesézek, megbeszélek a csapattal, meghallgatom mindenki véleményét. Pozitívum az is, hogy önkéntes alapon több munkacsoportot sikerült megalkotni. Turisztikai, urbanisztikai, medvés, civil munkacsoport is alakult, szeretnénk még fiatal családokkal foglalkozót és sport-irányzatút is elindítani. Igyekszünk szakembereket bevonni minden területen.Forrás: Facebook/Butyka Zsolt

Tusnádfürdő több nagyszabású rendezvény hagyományos helyszíne, gondolok a Gastro Blues Fesztiválra és különösképp a Tusványosra, amely az elmúlt két évben a járványügyi korlátozások miatt elmaradt. Mit jelent a szabadegyetem a településnek és milyen következményei, hatásai vannak az elmaradásának?

A szabadegyetem valóságos mentőövet jelentett a városnak, ami óriási segítséget jelent a bevételek és az arculatot tekintve is. Nagyon megviselte Tusnádfürdőt, hogy második éve kimarad az esemény. A világjárvány ebben a szakaszában arra számítottunk, hogy a rendezvény megtartásával egy kis segítséget kapnának a turisztikában dolgozók, vállalkozók. A Blues Fest sikeres volt, augusztusban remélhetőleg a rockfesztiválunk is az lesz. Nem számoltunk azzal, hogy nem lesz Tusványos, ám az említett két esemény adhat némi segítséget az idegenforgalomnak.

A város népszerű a kirándulók körében. Kik érkeznek elsősorban Tusnádfürdőre és mit találnak igazán vonzónak?

Rossz irányba tartanak a dolgok ebben az évben. Hatalmas problémát jelentenek nálunk a medvék, ami összefügg az idegenforgalommal. Sajnos rengeteg foglalást mondtak vissza az elmúlt időszakban. Ezt itt lakókként teljesen megértjük, mert a jelenlegi helyzet egyszerűen tarthatatlan. Ezen kívül a magyarországi vendégek valamennyire elkezdtek visszatérni, a kezelések döcögve, de elindultak, ám meglátásom szerint mintegy harminc százaléka lehet kihasználva az idegenforgalmi potenciálunknak, tehát óriási a visszaesés.

Közkedvelt turisztikai célpontként számíthatnak kiemelt állami figyelemre, segítségre, támogatásra?

Amikor szembesültünk a vízhálózat problémájával januárban, akkor gyorsan jeleztük a problémát Bukarest felé és az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) fordultunk. Ígéretet kaptunk a teljes vízhálózat cseréjére, amelynek a tervein most dolgozunk. Azon kívül egy konzultáns céggel elkezdtünk stratégiát kidolgozni a következő évekre és ennek függvényében mindenféle pályázati lehetőséget szeretnénk kiaknázni. A turisztikai bevételek kiesésével jelen pillanatban túlélési fázisban vagyunk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Hogyan oldódhat meg a Csukás-tó sorsa?

Az évek során több licitet is szerveztek, amelyen a város nem vett részt. Decemberben, miután átvettem a hivatal vezetését, már részt vettünk a liciten, ám azt visszavonták. Próbáljuk szorítani a tulajdonosokat, hogy a városközpontban ne egy mocsár legyen, induljanak el valamilyen irányba, pályázzanak.

Nem hagyhatjuk ki a medvekérdést sem. A városba bejáró nagyvadak rendszeresen okoznak károkat és történt olyan, hogy embereket is megtámadtak. Milyen a jelenlegi medvehelyzet Tusnádfürdőn?

Sajnos a helyzet változatlan, éppen az éjszaka (szerdán – szerk. megj.) tört be újra lakóházba a medve, sőt, még a sportcsarnokba is bement, ahol tényleg semmi neki való nincs. Úgy érzem, hogy elértük azt a szintet, amikor tovább nem tűrjük ezt a helyzetet, sem a lakosság, mi, a városvezetés. Ezért pénteken este lesz egy  tüntetés. Ott vannak a medvék a játszótéren, éjszaka nem lehet aludni tőlük, ráadásul, ahogy mondtam, a turisták is sok foglalást visszamondtak. Ez tarthatatlan állapot.Fotó: Pál Zoltán

Pénteken tüntetésre készülnek. Mit várnak a megmozdulástól?

Készült egy petíció, amelyet fel fogunk olvasni, ezen kívül minden résztvevőt arra kértünk, hozzon magával játékmackót, amit össze fogunk gyűjteni és szeretnénk Brüsszelbe eljuttatni. Teljes mértékben Tánczos Barna miniszter úr álláspontját képviseljük. Azt szeretnénk jelezni, hogy amilyen beavatkozást javasol, nem a vadászat érdekében teszi, hanem arról szól: normális, európai országban nem lehet olyan, hogy a városban, ahol élünk, a vadak miatt korlátozott a szabad mozgás, nincsenek biztonságban az emberek. Azért megyünk utcára, hogy lássák: nem néhány embert érintő problémáról van szó.

Milyen fejlesztési terveik vannak a következő évekre vonatkozóan? Hogyan látja a települést mondjuk három év múlva, a mandátuma végéhez közeledve?

Úgy érzem, a lakosság igényei szerint próbáljuk meg vezetni a várost. Legfontosabbnak azt tartottuk, hogy tegyük rendbe a város közterületeit. Az elnőtt, elhanyagolt zöldövezetek rehabilitációjával kezdtük. Mindent kitakarítunk, hogy a következő években csak szinten kelljen tartanunk a rendet. A tavasszal faültetésnek fogtunk, mert pótolni kell az elmúlt időszakokban kivágott növényeket. Hatvan facsemetét ültettünk el és az a terv, hogy további száz csemetét fogunk évente elültetni. Próbáljuk ezen kívül is emberközelivé tenni a várost: padokat helyeztünk el, felújítjuk a sétány közvilágítását, a Csukás tó felé tartó utat is átépítjük. Elő van készítve egy iskolafelújításra vonatkozó pályázat is, amit a környezetvédelmi minisztériumhoz fogunk benyújtani, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével közösen indítottunk tárgyalásokat új óvoda létrehozásáról bölcsődével együtt. Szeretnénk az iskolások számára új sporttermet építeni közelebb az intézményhez.  

Számos projektet szeretnénk elindítani és befejezni a folyamatban lévőket módosításokkal. Abból a kevés pénzből, amiből gazdálkodhatunk, úgy próbáljuk, hogy a város egy része se maradjon ki a fejlesztésekből. Szeretnénk kinyitni a város kapuit a befektetők előtt, épüljenek további vendéglátóhelyek, szálláshelyek. A legfőbb prioritás az új vízvezeték-hálózat építése, jelenleg minden anyagi forrásunk erre összpontosul, emellett a wellnessünket is bővíteni szeretnénk, várjuk a megfelelő pályázati kiírást. Zöld programokat is tervezünk, elektromos autótöltő állomást szeretnénk létrehozni, valamint elektromos iskolabuszokat is beszereznénk töltőállomással. Minden olyan dolgot megcélzunk, amire lesz pályázati kiírás a következő időszakban és igyekszünk előteremteni a megfelelő önrészt ezekhez a projektekhez.

Kapcsolódók

Kimaradt?