banner_DVdnQ8MO_970x250 (2).png
banner_yxa2hhhn_728x90 (3).png
banner_6Z9d5FZx_300x250.png

További lépések – Mikor kezdődik Nicuşor Dan mandátuma?

Nicuşor Dan megnyerte a 2025. május 18-i elnökválasztást, a szavazatok 53,6%-át szerezve meg ellenfele, George Simion (46,4%) előtt. Az újonnan megválasztott elnök mandátuma hivatalosan az Alkotmánybíróság általi eredményhitelesítést követően kezdődik meg.

Jelenleg Ilie Bolojan, a Szenátus elnöke tölti be Románia ideiglenes elnöki tisztségét, Klaus Iohannis 2025. februári lemondása után.

Az Alkotmánybíróság hivatalos eredményhitelesítése után az új államelnök kénytelen lesz lemondani Bukarest főpolgármesteri tisztségéről, a jogszabályok értelmében ugyanis tilos egyidejűleg betölteni két tisztséget. Az ügyvivő és a megválasztott elnök | Fotó: Nicușor Dan Facebook oldala

Az közigazgatási törvénykönyv szerint Nicuşor Dan be kell nyújtsa lemondását a fővárosi közgyűlésnek és a prefektúrának is. Amint ezen intézmények megkapják a lemondást, a prefektusnak 10 nap áll rendelkezésére, hogy hivatalosan megállapítsa a tisztség megüresedését, és kiadja a részleges választások kiírását elindító rendeletet.

„A végleges eredmények közzététele után, legkésőbb május 22-ig, a Központi Választási Iroda (BEC) köteles továbbítani az Alkotmánybíróságnak a jegyzőkönyvet, valamint a szavazás eredményét megállapító és összesítő jegyzőkönyveket.”
Az első lépés az Alkotmánybíróság (CCR) általi eredményhitelesítés, amelynek szerepe az, hogy megerősítse a választási folyamat törvényességét. Amennyiben kifogások merülnek fel, azokat legkésőbb három napon belül lehet benyújtani a választás lezárását követően. A Központi Választási Iroda által átadott iratok, valamint az esetleges csalás miatti megsemmisítési kérelmek elbírálása után az Alkotmánybíróság hitelesíti a választási eredményt, amely ezt követően megjelenik a Hivatalos Közlönyben.

„A Képviselőház és a Szenátus közös szabályzata szerint az elnökválasztás eredményének hitelesítésétől számított 24 órán belül a két ház elnökei közös ülést hívnak össze, ahol a megválasztott elnök leteszi az esküt. A közös ülést a Parlament két házának elnökei vezetik.” – írja az Agerpres hírügynökség.

A Hivatalos Közlönyben való közzétételtől számított legfeljebb 20 napon belül a megválasztott elnöknek az Alkotmány 82. cikkelye alapján a Parlament együttes ülésén a következő esküt kell letennie: „Esküszöm, hogy minden erőmmel és tudásommal a román nép szellemi és anyagi gyarapodásán fogok munkálkodni, tiszteletben tartom az Alkotmányt és az ország törvényeit, megvédem a demokráciát, az állampolgárok alapvető jogait és szabadságait, Románia szuverenitását, függetlenségét, egységét és területi integritását. Isten engem úgy segéljen!”

Románia elnökének mandátuma 5 év, és az eskü letételének napjától kezdve kezdődik. A mandátum ideje alatt az elnök nem lehet párttag, és nem tölthet be semmilyen más köz- vagy magántisztséget.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_t5aBq6wf_ME_BGA.png
banner_VLbX1df7_bga_alap_logo.png

Kimaradt?