Daniel David: a magyarok és a diaszpóra szavazatai önmagukban nem hoztak győzelmet, de kulcsszerepük volt
Az oktatási miniszter szerint ugyan sem a diaszpóra, sem a besszarábiaiak, sem a magyarok szavazatai önmagukban nem hozták a győzelmet, de mind hozzájárultak ahhoz. Megvannak az eredmények – „it’s done” –, mindannyian itt vagyunk – „but not gone” –, és most szükség van mindenki hozzájárulására – írta blogján Daniel David oktatási miniszter első nyilatkozatában a vasárnapi elnökválasztási eredmény után.
„2025. május 19-étől minden fegyver elhallgat, és újra együtt vagyunk, hogy megvédjük és fejlesszük az országot ebben a veszélyes nemzetközi helyzetben. Az eredmények megszülettek (it’s done), mindannyian itt vagyunk (but not gone), és most mindenkire szükség van, aki bármit is tehet az országért és a románokért” – áll a blogbejegyzésben, amit az oktatási miniszter írt, akit hivatalba lépésekor felfüggesztettek a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektori tisztségéből.
A hétfőn közzétett üzenetében Dávid rámutat, hogy „a józan ész megvédte a normalitást azoktól, akik bizarr és/vagy groteszk-agresszív módon azt állítják, hogy a román népért és annak vagy akár Istennek a nevében beszélnek”. A diaszpórának azt üzeni: „helyük van a saját országukban”, és „ennek legjobb módja az oktatás, a kultúra, a becsületes munka és a józan ész”.
Úgy gondolja, „mítosz”, hogy a külföldön élő romániaiak, a román állampolgárságú besszarábiaiak vagy a magyarok hozták volna el a győzelmet.
„Győztünk a diaszpóra segítségével? Nem, épp ellenkezőleg: Nicușor Dan valójában veszített a diaszpórában. Viszont azok a diaszpórabeliek, akik rá szavaztak, döntő szerepet játszottak – mert a belföldi különbséget már nem lehetett kiegyenlíteni.
Győztünk a román állampolgárságú besszarábiaiak szavazataival, ők döntötték el a végeredményt?
Nem, ha figyelembe vesszük, hogy Nicușor Dan összesen több mint 800 000 szavazattal nyert. Ugyanakkor ezek a szavazatok – különösen a diaszpóra szintjén – jelentős súllyal estek latba az összképben.
Győztünk a magyar nemzetiségű román állampolgárok szavazataival, ők döntötték el a végeredményt?
Nem, mivel belföldön több mint 1 000 000 szavazattal volt meg a különbség. De az ő szavazataik is óriási jelentőséggel bírtak az összesített eredmény szempontjából. Menjünk együtt tovább! Legyen az oktatás, a kultúra és a józan ész az iránytűnk! Utóirat: Egy jó gondolat a diákoknak – és igen, mi tudjuk, miért!” – írta blogján a tanügyminiszter.
CSAK SAJÁT