Több településen kiapadtak kutak, ivóvíz nélkül maradtak az emberek Szilágy megyében

Rendkívüli szárazság sújtja hetek óta Szilágyságot, a térségben több településen is ivóvízhiánnyal küzdenek, sok helyen kiszáradtak a kutak. A termőföldek vezetékes vízzel történő öntözését már hosszú ideje nem javasolják a lakosságnak. Vannak olyan helységek, ahol más megoldás hiányában tartálykocsikkal szállítják az ivóvizet a szárazságtól nehéz helyzetbe került lakosokhoz. Szilágy megye egyes részein, Zilahot is beleértve, mintegy három hónapja nem esett az eső.

A Szilágy megye nyugati felében található Varsolc községben, amelyhez Krasznarécse és Kisrécsepuszta település is tartozik, egész utcák maradtak vízellátás nélkül. Bréda Lajos, a község polgármestere a Maszol megkeresésére elmondta, hogy Varsolcon egy teljes utcát, húsz házat, vagyis családot érint súlyosabban a hiány, ide lajtoskocsikkal szállítják az ivóvizet hetek óta.

„Ebben az utcában kiszáradtak a kutak, ez a rész a falutól távolabb eső, erdős területen található, ahol még nincs vízvezeték, ezért ide tartálykocsikkal szállítottunk vizet, mostanáig 25 ezer liternyit. Hetente szállítjuk ki a vizet, ez a mennyiség elegendő nemcsak emberi fogyasztásra, hanem fürdésre, illetve a háziállatok itatására is” – tudtuk meg a polgármestertől.

Varsolci községháza | Fotó: graiulsalajului.ro

Hozzátette: a termőföldek is egyre szárazabbak, a hektárnyi területek öntözése nem megoldható, de a háztáji kertekben, ahol a paprikát, paradicsomot termelik, ugyancsak nincs lehetőség az öntözésre, hiszen a kutak kiszáradtak, a vezetékes vizet pedig nem lehet öntözésre használni.

A Szilágy Megyei Prefektusi Hivatal részéről Tóth Ádám prefektusi tanácsadó arról tájékoztatott, hogy a megyében tapasztalt szárazság és hőség miatt több intézkedést is bevezettek, amelyek a lakossági vízhiányt hivatottak mérsékelni. A megyei vészhelyzeti bizottság több ízben is figyelmeztette a lakosságot a kánikula és az aszály veszélyeire: elsősorban az öntözés csökkentésére, valamint az állatok itatásánál a víz észszerű felhasználását kérik.

Amint Tóth Ádámtól megtudtuk, a katonaság segítségét is igénybe vették, mivel kizárólag nekik van mintegy tízezer liter tárolására alkalmas tartálykocsijuk. Ugyanakkor azokon a területeken, ahol kiapadtak a kutak és nincs vezetékes víz, a Vöröskereszt közreműködésével szállítottak palackozott vizet az érintetteknek. A prefektusi hivatal a biztonság kedvéért feltérképezte továbbá azokat a vállalkozásokat, amelyek víz szállítására alkalmas járművekkel rendelkeznek. Érdekességként azt is megtudtuk, hogy nemcsak elszigetelt utcákba, hanem egy kolostorba is a katonaság autójával szállítottak vizet.

Amint arról Pásztor Sándor vízügyi szakember korábban tájékoztatott, a lakosságot a földalatti vízkészletekből látják el, mivel ez tisztább, egészségesebb. Ennek szintje is jelentősen csökkent az utóbbi hetekben. „Ha ez így megy tovább, akkor egy hónapon belül gondjaink lesznek, oda is eljuthatunk, hogy egy emberre lesz 15–20 liter víz egy napra lajtoskocsival. Nem kéne ide eljutni, ezért kellene most meggondoltabban lépéseket tenni, hogy ne pocsékoljuk a vizet. Egyelőre annyit tudunk tenni, hogy a tározó kapacitásokat a maximumon tartjuk és vigyázunk minden csepp vízre a téli időszakban, hogy nyáron biztosíthassuk a megfelelő vízmennyiséget” – magyarázta Pásztor Sándor.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?