Több százmillió euróval támogatnák a geotermikus energia termelését
A román állam egy több százmillió euró értékű állami támogatási programot készít elő geotermikus energia termelésére és szállítására irányuló projektek számára, amelyeket távfűtési vagy -hűtési rendszerekhez használnának fel.
A finanszírozás az Európai Unió Modernizációs Alapjából származik, amelyet az üvegházhatású gázok (CO2) kibocsátási kvótáinak értékesítéséből származó bevételek táplálnak, és amelyet elsősorban az EU legszegényebb tagállamai számára hoztak létre.
Az állami támogatás célja „a geotermikus megújuló energiaforrásokon alapuló hőenergia termelésébe és szállításába történő beruházások támogatása, az energiahatékonyság javítása érdekében Romániában,oly módon, hogy létrejöjjenek és/vagy korszerűsítésre kerüljenek azok a kapacitások, amelyek a távhő-rendszerek számára biztosítják a hőenergia előállítását és szállítását, egészen a hőelosztó hálózathoz való csatlakozási pontig” – áll a támogatási program tervezetében, amelyet a Profit.ro elemzése nyomán a News.ro közölt.
A javasolt költségvetés 300 millió euró, amelyet egyenlő részletekben (évi 50 millió euró) osztanak szét a 2025–2030 közötti, hat évre tervezett megvalósítási időszak alatt. Az állami támogatás összege a projektek nettó többletköltségének 100%-át fedezné, vagyis a teljes befektetést.
A támogatási program keretében becsült kedvezményezettek száma 9, ami projektként és cégenként körülbelül 33,3 millió eurót jelent. A kedvezményezettek lehetnek hőenergia-termelők, közigazgatási egységek, vagy azok alárendelt szervezeti egységei.
CSAK SAJÁT