Hidrogéngőzös lázálmok: hidrogéncellás járművek tízezreinek a beszerzését szubvencionálná Románia
Az állam 2030-ban már 21 500 hidrogénmeghajtású nehézgépjármű vásárlásához nyújtana támogatást.
Románia kifejezetten jól teljesít különféle stratégiák kidolgozása terén. Ezeket valójában senki sem veszi komolyan, valószínűleg a kidolgozóik sem, hiszen hemzsegnek bennük a képtelennél képtelenebb célkitűzések. Jó példa erre a hidrogéntechnológia hazai promoválása a zöld átállás jegyében.
2027-ben legalább 300 hidrogénes személygépkocsi vásárlását fogja szubvencionálni az állam a Roncsautó program keretében, derül ki az Országos Hidrogénstratégiából. 2030-ra ez a szám 2 ezerrő nő majd, írja az economedia.ro.
Ezzel párhuzamosan támogatni kellene a hidrogénmeghajtású járművek elterjedését a tömegközlekedésben is. A Beruházások és Európai Projektek Minisztériuma 2027-ben 217 hidrogénes autóbusz beszerzését kellene finanszírozza, három évvel később pedig már 300-ét.
A leginkább ambiciózusabb terv azonban az, melynek értelmében a környezetvédelmi tárcának hidrogénnel hajtott nehézgépjárművek vásárlását kellene támogatnia. 2027-ben 3700 ilyen technológiájú teherautó és kamion vásárlása van előírányozva, 2030-bana pedig már 21 500 jármű beszerzése a cél. Honnan lesz erre pénz? A startégia világosan megmondja: “különböző finanszírozási forrásokból”.
Az, hogy mindez nem más, mint süketelés, a Holdról is látszik. A hidrogén üzemanyagként való felhasználása, bár a technológia létezik, még gyerekcipőben jár, s egyáltalán nem biztos, hogy valamikor számottevő szerepe lesz.
A világ egyik vezető autógyártója, a Stellantis, a közelmúltban jelenetette be, hogy leállítja a hidrogénmaghajtással kapcsolatos fejlesztéseit. “A hidrogén piaca egy nagyon szúk szegmens marad. Nincs kilátás arra, hogy középtávon gazdaságilag fenntarthatóvá váljon” – közölte a Stellantis.
A román kormány az elmúlt években próbálkozott hidrogénmeghajtású vasúti szerelvények beszerzésével is, melyekre háromszort írt ki közbeszerzési eljárás, minden alkalommal sikertelenül. Idehaza egyébként egyelőre nem csupán a hidrogénalapú közlekedéshez infrastruktúra nem létezik, nincsenek töltőállomások, de a törvényi szabályozás is hiányzik.
CSAK SAJÁT