Több mint 28 ezren váltak családon belüli erőszak áldozatává az év első hat hónapjában
A hivatalos adatok szerint 2023 első hat hónapjában több mint 28 ezren váltak családon belüli erőszak áldozatává – jelentette be Natalia Elena Intotero család-, ifjúság- és esélyegyenlőségi miniszter csütörtökön, írja a Hotnews. A tárcavezető szerint folyamatban van annak a rendszernek a bevezetése, amelyen keresztül az elkövetőket nyomon fogják követni.
A kijelentés annak kapcsán született, hogy Natalia Elena Intotero meglátogatott egy családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott sürgősségi menedékhelyet Iaşi-ban.
„Meg kell állítanunk a családon belüli erőszakot. Több mint 28 0000 ember vált az áldozatává 2023 első hat hónapjában (...). Még egyszer bátorítom a családon belüli erőszak áldozatait! Minden nő, aki veszélyben van, kérjen védelmi határozatot, annak minden jogi következményével együtt, kérjen segítséget az esélyegyenlőségi ügynökség (ANES) szakembereitől, hívja a 0800.500.333-as segélyvonalat a nap bármely órájában, vagy a 112-es segélyhívószámot. Egy nagyon fontos dolog, hogy ne vonják vissza a kérelmüket, ha már egyszer benyújtották” – hangsúlyozta a miniszter sajtóközleményében.
Elektronikus megfigyelőrendszer a bántalmazóknak
A családon belüli erőszak áldozatai agresszorainak elektronikus megfigyelésére szolgáló rendszer tavaly októberben lépett működésbe. A miniszter szerint ez egy kísérleti projekt, amelyet három szakaszban hajtanak végre, és 2025 végéig az ország összes megyéjében fokozatosan bevezetik. Első körben Bukarestben, valamint Iaşi, Maros és Vrancea megyében 2022-2023-ban, mivel itt van a legtöbb eset.
2024-ben folytatódik Bukarestben és a három említett megyében a bevezetése, és kiterjesztik Bákó, Brassó, Krassó-Szörény, Călărași, Kolozs, Kovászna, Giurgiu, Galați, Hargita, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Prahova, Szeben, Szatmár, Szilágy, Teleorman, Vaslui és Valcea megyékre, majd a harmadik szakaszban a többi megye kerül sorra.
Hogyan működik az elkövetők nyomon követése?
Az elektronikus megfigyelőrendszer tartalmaz egy karkötőt, amelyet a bokára vagy – a törvény által meghatározott esetekben – az elkövető csuklójára erősítenek, valamint egy mobiltelefont, amelyet az elkövetőnek adnak át, és amelybe nyomkövető rendszert szereltek be, és amelyet az elkövető köteles feltöltve magánál tartani, máskülönben riasztásba kezd.
A karkötő biztonsági elemeket tartalmaz, amelyek megakadályozzák, hogy a támadó eltávolítsa. Egy második telefont a védett személy kap, akinek azt szintén magánál kell tartania. Vannak eszközkészletek arra is, ha a családon belüli erőszaknak több védett áldozata számára kell telefont biztosítani.
Az elektronikus megfigyelő készülék jelzi a védett személynek, ha riasztás történik. A riasztás lehet: közeledés, illetéktelen távozás miatti riasztás vagy meghatározott terület illetéktelen átlépése miatt másik meghatározott területre, illetéktelen behatolás, kritikus akkumulátor lemerülési szint miatt, és egyéb riasztások.
A román rendőrség szerint e rendszerek használata nem egyenlő a védett személyek testi épségének védelmével, hanem lehetővé teszi olyan intézkedések meghozatalát, amelyekkel megelőzhető és ellensúlyozható a családon belüli erőszak áldozata és az agresszor közötti esetleges fizikai kapcsolatfelvétel, illetve a jövőben a házi őrizet és a távfelügyelet végrehajtása által előírt szabályok betartása.
CSAK SAJÁT