Több mint 200 millió lej értékben bírságolt tavaly a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ellenőrei összesen 217,4 millió lej értékben róttak ki bírságot 2022-ben, ami 80,7 százalékkal több az egy évvel korábban jegyzett 120,3 millió lejnél – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján az ANPC elnöke.

Horia Constantinescu elmondta, a befizetett bírságok összege elérte tavaly a 43,5 millió lejt, míg 2021-ben 16 millió lejt, 2020-ban pedig 12,7 millió lejt tett ki.

Ez úgy vált lehetségessé, hogy az ANPC gépparkjának minél hatékonyabb kihasználása érdekében ismét bevezették a GPS-es gépkocsikövetési rendszert és a kártyás tankolást – magyarázta az elnök.

Illusztráció: Pixabay

Constantinescu beszélt arról is, hogy az uniós fogyasztóvédelmi jog kiigazítását célzó úgynevezett omnibusz irányelvnek a román jogrendbe való átültetésével ismét bevezették a fogyasztóvédelem által elmarasztalt cégek nyilvántartását. Ez egy naponta frissülő adatbázis, amely felleltározza az egyes cégeknél észlelt rendellenességeket, így könnyen kiszűrhetők az ismétlődő jogsértések, és ennek függvényében tudják kiszabni a bírságokat.

Az omnibusz irányelv alapján szabták ki az ANPC történetének legnagyobb, kétmillió eurós bírságát. Ezt egy légitársaság kapta, amely több mint egy éven át fogyasztók tízezreit károsította meg Romániában és az Európai Unió más országaiban. A második legnagyobb összegű bírság 200 ezer euró volt – magyarázta az elnök.

Az ANPC képviselői közleményükben emlékeztettek, hogy 2022 nyarán a tengerparti üdülőtelepek és a Duna-Delta mellett három új nyári parancsnokság működött, az egyik Prahova völgye – Brassó – Szeben – Hargita környékén, a másik Moldva és Bukovina térségében, a harmadik Mehedinţi megye környékén.

A téli parancsnokság a Prahova völgyében, Brassó megyében, Herkülesfürdőn, a Gorj megyei Râncán, Bukovinában, Máramarosban és Félixfürdőn végzett ellenőrzéseket.

A tavaly december 12-e és idén január 13-a között végzett mintegy 1700 ellenőrző akcióban 212 fogyasztóvédelmi ellenőr vett részt, akiknek a kiszállási költségei 172 ezer lejre rúgtak. Az ellenőrzések során 1504 pénzbírságot róttak ki 9,8 millió lej értékben (ebből 1,8 millió lejt fizettek be), 793 esetben figyelmeztettek, 735 ezer lej értékben foglaltak le nem megfelelő minőségű javakat, elrendelték 294 cég tevékenységének felfüggesztését az észlelt hiányosságok orvoslásáig, 72 gazdasági társaságot felszólítottak a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat megszüntetésére, 12 cég esetében javaslatot tettek az ideiglenes bezárásra (legfeljebb 12 hónapig), hat gazdasági társaság esetében pedig a végleges bezárást javasolták.

Az ellenőrök által leggyakrabban észlelt rendellenességek a következők voltak: nem biztonságos termékek és eljárások használata; lejárt minőségmegőrzési idejű termékek használata; nem megfelelő konyhai eszközök használata; az allergének feltüntetésének elmulasztása az étlapokon; helytelenül/hiányosan címkézett cukrászati termékek használata; az élelmiszerek nem megfelelő tárolása; a nyersanyagok csomagolásának újbóli felhasználása; nem megfelelő szálláshelyek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?