Több mint 150 milliárd dollár volt az emberkereskedők bevétele 2022-ben – Stratégiát dolgoztak ki a jelenség megállítására

Románia is rajta van az emberkereskedők térképén, közel húsz éve ismert tény, hogy a kizsákmányolt áldozatok egyik fő származási országa Európában, és évente több mint 500 román állampolgárt azonosítanak áldozatként – áll Marcel Ciolacu miniszterelnök üzenetében, melyet az Emberkereskedelem elleni nemzeti stratégia a 2024-2028-as időszakra bemutató rendezvényén olvastak fel hétfőn. Mint elhangzott, az emberkereskedők éves bevételei 2022-re világszerte meghaladták a 150 milliárd dollárt, ami több mint 150 ország bruttó hazai terméke. Ciolacu szerint a jelenség akut, „a megállítása alapvető, elsődleges kötelességgé vált, ha szabad így fogalmaznom, és a felelősség most mindannyiunkra hárul”.

„A számok száraznak, olykor életszerűtlennek tekinthetők, de a számok mögött rejlő következmények nem hagyhatnak minket hidegen. Naponta 50 millió ember él világszerte az emberkereskedők ellenőrzése és kizsákmányolása alatt. Embertársainkat, legyenek azok gyerekek, fiatalok, felnőttek vagy idősek, nők vagy férfiak, az emberkereskedők aljas érdekei miatt eltérítik emberi mivoltuktól. Természetesen ezek a számok riasztanak bennünket, de ennél sokkal borzalmasabbak azok a tragédiák, amelyeket az áldozatok és a hozzájuk közel állók élnek át. Sok életet hosszú távon, néhányat pedig örökre befolyásolnak” – fogalmazott az Ciolacu miniszterelnök a 2024–2028-as emberkereskedelem elleni stratégia bemutatóján felolvasott üzenetében.

Illlusztráció | Fotó forrása: Pixabay

A kormányfő szerint „az emberkereskedők éves bevételei 2022-re világszerte meghaladták a 150 milliárd dollárt, ami több mint 150 ország bruttó hazai terméke”. Marcel Ciolacu hozzáteszi, a jelenség ma már akut, „a megállítása alapvető, elsődleges kötelességgé vált, ha szabad így fogalmaznom, és a felelősség most mindannyiunkra hárul”. Kifejtette, „sajnos Románia is felkerült az emberkereskedők térképére, hiszen közel húsz éve a kizsákmányolt áldozatok egyik fő származási országa Európában. Az elmúlt évek hivatalos statisztikái azt mutatják, hogy évente több mint 500 román állampolgárt azonosítanak áldozatként”.  Ráadásul az azonosított áldozatok mintegy fele gyermek vagy fiatal, ami még nagyobb aggodalomra ad okot, hangsúlyozta Ciolacu.

Szerinte „a 2000-es évek elejéhez képest Románia látható előrelépést tett mind az emberkereskedelem elleni küzdelemhez szükséges jogi keret és intézményi háttér megteremtése terén, mind operatív szinten – az emberkereskedők százainak bíróság elé állításával –, mind pedig a jelenség közvélemény általi megítélése terén”. 

Kifejtette azt is, az azonosított áldozatok közül sokan megkapják a szükséges segítséget, többek között a civil szervezetek közreműködésével, azonban nehezíti a helyzetet, hogy a jelenség évről évre változik, mivel az emberkereskedők egyre sokfélébb működési módszert választanak, az állami intézmények ehhez igyekeznek alkalmazkodni, új megoldásokat találni.

„Elmondhatjuk tehát, hogy bár sok mindent megtettünk, még mindig sok mindent kell közösen tennünk Ez az oka annak is, hogy a kormány új nemzeti stratégiát dolgozott ki az emberkereskedelem ellen a 2024–2028-as időszakra. Olyan ambiciózus munkamódszert javasolunk, amely megfelel a feltárt igényeknek, és reálisan figyelembe veszi a kapacitásainkat” – áll az üzenetében. Mint írta, optimisták, „mert a dokumentumot az összes partnerrel, intézménnyel és nem kormányzati szervezettel együtt, egy asztal köré ülve, a nemzetközi szervezetek ajánlásait figyelembe véve dolgoztuk ki. A dokumentum jól szemlélteti a jelenség megállításában érintettek célkitűzéseit, elkötelezettségét és eltökéltségét”.

Mint írja, „nemcsak a bűnüldöző szervekhez fordulunk, és arra kérjük őket, hogy állítsák le a kereskedelmet. Nem elég az emberkereskedőket hibáztatni, mint ahogy az sem elég, ha távolról dicsérjük a nem kormányzati szervezetek erőfeszítéseit. Éppen ellenkezőleg”. A kormányfő szerint egy együttműködésen alapuló stratégiájuk van, és „vannak beavatkozási módszereink, és vannak olyan partnerkapcsolataink, amelyek segítenek nekünk a jelenség elleni küzdelemben”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?