Fellép a kormány a zsugorfláció ellen: fel kell tüntetni a terméken, ha az ára nem, de a mennyisége csökkent

A zsugorfláció elleni intézkedéseket jelentett be Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki szerint francia modellre a kormány megköveteli a gyártóktól, hogy, amennyiben a termék ára nem változott, akkor a csomagoláson jól láthatóan jelezzék, hogy csökkentették annak mennyiségét. Ciolacu szerint a legrammozás csalás, és „egy álcázott és gazdaságilag indokolatlan áremelés”.

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön, a kormányülés elején bejelentette, hogy francia mintára a shrinkflation, azaz a termék legrammozása elleni intézkedéseket fogadnak el. Mint mondta, a gyártók kötelesek lesznek láthatóan feltüntetni a csomagoláson, amennyiben csökkentették a termék mennyiségét, de annak ára változatlan maradt, számolt be a g4media.ro.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A miniszterelnök „minden román hatóság sürgős beavatkozását kérte”, miután egyesek „csökkentették a termékek mennyiségét, de az árakat magasan hagyták”, ami Ciolacu szerint a fogyasztók becsapásának, a csalásnak egy formája, „egy álcázott és gazdaságilag indokolatlan áremelés”. 

„Kérem az összes romániai ellenőrző hatóságot, hogy sürgősen lépjenek közbe, és ezzel párhuzamosan készítsenek elő egy rendeletet a francia mintára: a gyártókat kötelezni kell, hogy a csomagoláson láthatóan feltüntessék, hogy csökkentették a mennyiséget, ha a termék ára változatlan. És nyilvánvalóan kemény szankciókat kell kiszabni ennek a kötelezettségnek a be nem tartásáért” – mondta Marcel Ciolacu.

A francia modell arról szól, hogy a francia kiskereskedőknek tájékoztatniuk kell a vásárlókat, ha a termékek mennyiségét ennek megfelelő ármódosítás nélkül csökkentették az úgynevezett zsugorfláció leküzdése érdekében. Júliustól két hónapon át kell feltüntetniük a francia kereskedőknek, ha az élelmiszerek és más általános fogyasztási cikkek, például a mosószer mennyiségét az egységárat növelő módon csökkentették – közölte a minisztérium.

„A zsugorfláció csalás, véget vetünk neki. Újra akarom építeni a fogyasztói bizalmat, és a bizalom együtt jár az átláthatósággal” – mondta Bruno Le Maire pénzügyminiszter. Franciaországban a Carrefour áruházlánc tavaly szeptemberben önként alkalmazott árfigyelmeztetést egyes termékekre, hogy az éves ártárgyalások előtt nyomást gyakoroljon a nagy fogyasztási cikkeket gyártó cégekre, mint például a Nestle, a PepsiCo és az Unilever. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?