Tévedésből kivették az egyik tüdejét: 150 ezer eurós kártérítést kellene kapnia, de a kórház azt mondja, erre nincs pénzük 

Tévedésből eltávolították a tüdejét egy akkor 59 éves férfinak, aki kilencéves bírósági küzdelem után végre megnyerte a bukaresti Marius Nasta Pneumofiziológia Intézet elleni pert, és 150 ezer euró kártérítést kellene kapnia. Csakhogy a kórház vezetője szerint nincs pénzük. Ötéves részletfizetést javasol, amit a most 69 éves, egy tüdővel élő, tbc-s férfi visszautasított, mondván „az igazsággal a kezemben fogok meghalni” – számol be a Hotnews.ro

Teodor Mema 59 éves volt, amikor 2015-ben a fővárosi Marius Nasta Pneumofiziológia Intézet egyik orvosa tüdőrákot állapított meg nála, és megműtötte. A sebész a műtét során úgy döntött, hogy eltávolítja a páciens teljes bal tüdőjét. A későbbi vizsgálatok azonban bebizonyították, hogy a férfi valójában nem rákban szenvedett, hanem tuberkulózisban (TBC), amely betegséget a protokoll szerint antibiotikumokkal kezelnek, és néhány hónap alatt gyógyítható, számol be a Hotnews.ro.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Sokba került ez a műtét a páciensnek: egy életre megnyomorodott, és kilenc évig küzdött a bíróságon az igazáért. 2023 novemberében megszületett az ítélet: a kórház vétkes, és 150 ezer euró erkölcsi kártérítést kell fizetnie. Csakhogy a kórház vezetője azt mondja, nincs pénzük, a páciens, Teodor Mema pedig attól tart, az igazságával a kezében fog meghalni. Eközben fennáll a veszélye annak, hogy a Marius Nasta Intézet munkája leáll a számláik esetleges befagyasztása miatt, pedig ezeken amúgy sincs elég pénz, írja a Digi24.

Teodor Mema arról számolt be, két vizsgálaton is átesett kilenc évvel ezelőtt: az elsőt a Marius Nasta intézetben végezték, ahol rákot diagnosztizáltak nála, a másodikat pedig magánúton végeztette, amely kimutatta, hogy valójában tuberkulózisa van. A Nasta-intézet orvosa azonban úgy gondolta, hogy a férfinak műtétre van szüksége, és eltávolította az egyik tüdejét. Teodor Mema, elmondta, a Nasta intézet orvosa mindkét vizsgálati eredményt látva is azt mondta, ez rák, nagyon előrehaladott állapotban van, és ha egy héten belül nem avatkozik be, akkor „önnek vége, meghal. El tudja képzelni, milyen lelkiállapotban voltam, bármit megadtam volna azért, hogy vége legyen”.  

Csak a műtét után kezelték tbc-vel, mondta el a páciens. A műtétet végző orvos, aki akkoriban a kórház igazgatója is volt, a Digi24 szerint fenntartja, az operációt mindenképp el kellett végezni. A műhibát pedig a kórház kell fizesse. Teodor Mema elmondta, mivel a műtét nem hozta helyre, még mindig tbc-s a kezelés ellenére. „A műtétet hiába csinálták, persze az ottani doktornő azt mondta, hogy próbáljam meg elhagyni Bukarestet, mert ilyen szennyezésben nem élek sokáig” – panaszolta a páciens, akinek az ügyvédje azt próbálja elérni, hogy a pénzt behajtsa számára. A 150 ezer eurós erkölcsi kártérítésről szóló határozat tavaly év végén vált jogerőssé. Flavia Tutovanu ügyvéd azt nyilatkozta a tévécsatornának, hogy az intézet számlái, tudomása szerint üresek, „vagy nincs pénzük ilyen jellegű kiadásokra”. „Próbáljuk az egészségbiztosítási pénztár álláspontját megtudni” – tette hozzá.

Beatrice Mahler, a Marius Nasta intézet menedzsere azt nyilatkozta, „ez kihatással lesz a kórház azon képességére, hogy ki tudja fizetni a gyógyszer- és gyógyászati segédeszközök beszállítóit, és valószínűleg ismét a hátralékos zónába kerülünk, ahonnan két hónappal ezelőtt szabadultunk ki. Költségvetést csak akkor lehet készíteni, ha a pénz megvan”. A Digi24 azt írja, a kártérítést a kórház biztosítótársasága állhatta volna, de mivel a per indításakor őket nem értesítették, most a kórház költségvetéséből kell kifizetni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?