Riasztóan emelkedik a tüdőrákos megbetegedések száma a nemdohányzók körében – Erdélyi megyékben magas a kockázatot jelentő radonszint
A nemdohányzók körében a tüdőrákos esetek számának növekedése a levegőben lévő radioaktív gáz jelenlétével függ össze. Románia legveszélyeztetettebb területei Erdélyben vannak.
A tüdőrák a rákos halálozások egyik leggyakoribb oka, 18,2 százalékos arányban. Bár hagyományosan a „dohányosok betegségének" tartják, az újonnan diagnosztizált tüdőrákok meglepő 15-20 százaléka olyanoknál fordul elő, akik soha nem dohányoztak, sokan közülük 40-50 év közöttiek, számol be a News.ro.
Az Egyesült Államokban a szakértők szerint a tüdőráknak a nemdohányzók körében tapasztalható aggasztó növekedése valószínűleg a radongáznak való magas és hosszú távú kitettséggel függ össze. Ezt a színtelen, szagtalan gázt a világ minden táján a talajban természetes módon megtalálható radioaktív anyagok a bomlás során bocsátják ki.
A radon a padló, a falak és az alapozás repedésein keresztül juthat be a lakásokba. Ha a radon felhalmozódik a beltérben, komoly egészségügyi problémává válhat, belélegzése növelheti a tüdőrák kockázatát.
Számos országban, köztük Romániában is, a közegészség védelme érdekében irányelvek és előírások vonatkoznak az épületek radonszintjének mérésére és ellenőrzésére.
Az európai értékelés szerint Románia a beltéri levegőben mért radonkoncentráció átlagos értékét tekintve Európában az első helyeken áll az épületek radonkockázata szempontjából.
A radonméréseket a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) végzi, amely több mint 30 éves kutatási tapasztalaton alapuló, szilárd tudományos eredményekkel rendelkezik ezen a területen, és amelyet a CNCAN (Nemzeti Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Bizottság) is elismer.
A BBTE csapata több mint 20 éve kutatja a radon hatásait, és az utóbbi években számos alkalommal kongatták meg a vészharangot a középületekben, például óvodákban és iskolákban megnövekedett radonszint miatt. A kolozsvári szakemberek szerint az ország több megyéjében is magas a radon, a tüdőrákot és leukémiát okozó radioaktív gáz szintje.
A BBTE térképe felkerült az Európai Radonatlaszba is. Romániában 16 megyében volt a megengedett határértéket meghaladó radonkoncentráció: Fehér, Arad, Bihar, Bezterce-Naszód, Brassó, Krassó-Szörény, Kolozs, Kovászna, Hargita, Hunyad, Máramaros, Maros, Szeben, Szilágy, Szatmár és Temes megyékben.
Ezeken a területeken a radonkoncentráció számtani átlaga majdnem háromszorosa az országos átlagnak.
CSAK SAJÁT