FRISSÍTVE – Távoltartási végzés esetén eltilthatják az erőszakos tettet elkövető szülőt a gyermekpénz felvételétől
FRISSÍTVE: Döntő házként fogadta el szerdán a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely lehetővé teszi, hogy családon belüli erőszak miatt hatályban lévő távoltartási végzés esetén az a szülő kapja kézhez a gyermeknevelési pótlékot, akinek gondozására bízta a bíróság a kiskorút. FRISSÍTÉS: A családon belüli erőszak áldozatai számára fontos döntés született, mondta a Maszolnak Csép Éva Andrea.
A 2003/217-es, illetve az 1993/61-es törvényt módosító tervezetet a szenátus korábban már elfogadta. Az egyik módosítás szerint az a személy, akinek az életét, testi vagy lelki épségét vagy szabadságát valamely családtagja erőszakos tettel veszélyezteti, kérheti a bíróságtól távoltartási végzés kiállítását; ebben a bíróság ideiglenes jelleggel eltilthatja az elkövetőt a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz) átvételétől, illetve azt a szülőt jogosíthatja fel a segély átvételére, akinek gondozására bízták a kiskorút.
Ilyen döntés esetében az eltiltásról azonnal értesítik a megyei vagy bukaresti kifizetési és szociális felügyeleti ügynökséget. Az eltiltás a távoltartási végzés, illetve a kiskorú-elhelyezés érvényességi ideje alatt marad hatályban.
Egy másik módosítás értelmében a gyermekpénzt egyik szülőnek kézbesítik a szülők megállapodása, vagy válás esetén a szülők közjegyző által hitelesített megállapodása alapján, illetve, ha a szülők között nézeteltérés támad ebben a kérdésben, akkor bírósági döntés vagy bíróság által kiadott távoltartási végzés alapján annak a szülőnek, akinek a gyermek a gondozásában marad.
A gyerekpénz is segít a bizonytalan helyzetben kerülő áldozatnak
A családon belüli erőszak áldozatai számára fontos döntés született, fogalmazta meg a Maszol megkeresésére Csép Éva Andrea. Az RMDSZ szakpolitikusa kifejtette, a szülők megegyeznek, hogy kettőjük közül kinek a nevére utalják a gyerekpénzt. Családon belüli erőszak esetén az áldozat menekül, vagy kibocsátják a távolságtartási végzést, de még nincs bírósági per a gyerek végleges elhelyezéséről. Ilyen helyzetben, ha a bántalmazó számlájára folyósítják a gyerekpénzt, az áldozat még ettől a jövedelemtől is elesik. Csép Éva Andrea felidézte, sok esetben jelezték az áldozatok, hogy nem tudnak kapcsolatba lépni a bántalmazóval, nem veszi fel a telefont, vagy egyszerűen félnek kérni tőle a gyerekpénzt. Az anyagi kiszolgáltatottság miatt sok áldozat bennmarad a bántalmazó kapcsolatban, ezért fontos, hogy a gyereknevelési pótlékot, ami kiegészíti a jövedelmet, az áldozat minél gyorsabban megkaphassa, hiszen az amúgy is azt a célt szolgálja, hogy a gyerek nevelésére, oktatására költsék. A módosítás lehetővé teszi, hogy amint a gyerek lakhelye megváltozik, tehát az áldozat a gyerekkel más lakásba vagy védett házba költözik, illetve amint kibocsátják a távolságtartási végzést, azonnal átkérhesse a gyerekpénzt a saját nevére, és nincs szükség a másik szülő, vagyis a bántalmazó belegyezésére. Csép Éva Andrea emlékeztetett, a gyerek két éves koráig, és a fogyatékkal élő gyerek három éves koráig havi 631 lej a gyerekpénz, utána a 18 éves koráig havi 256 lej, ez az összeg segíthet, amikor az áldozat rossz élethelyzetben, anyagi bizonytalanságban van.
CSAK SAJÁT
A jogszabályt kihirdetésétől számítva 45 napon belül kell gyakorlatba ültetni.