Tanulók Országos Tanácsa: az oktatási tárca 2023-as büdzséje az elmúlt évek legalacsonyabb költségvetése
Az oktatási tárca tervbe vett 2023-as költségvetése „az elmúlt évek legalacsonyabb büdzséje” – állítják a Tanulók Országos Tanácsának (CNE) képviselői, és felszólítják a parlamentet, hogy oly módon módosítsa majd a 2023-as állami büdzsétervezetet, hogy az oktatás „valóban a konkrét igényekhez igazított finanszírozást élvezhessen”.
A CNE pénteki közleményében leszögezi: megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy a román kormány csütörtökön úgy döntött, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2,1 százalékát fordítja az oktatási minisztérium költségvetésére, ami az elmúlt évek legalacsonyabb költségvetése.
„Bár arról számoltak be, hogy a tanügyi tárca költségvetése 2022-hez képest növekszik, és eléri a GDP 3,2 százalékát, hangsúlyozzuk, hogy az 1,1 százalékos különbséget az oktatás címszó alatt előirányzott összes költség összeadásával számították ki, beleértve a helyi, megyei és egyéb intézmények költségvetését is” – olvasható a közleményben.
A CNE szerint emiatt nem valósul meg „sok olyan nagyberuházási lehetőség”, amely „valódi reformot hozhatott volna” az oktatási rendszerbe.
„Lényegében a kormány a költségvetési tervezet jóváhagyásával úgy döntött, hogy nyilvánosan vállalja az elmúlt évben tett valamennyi kötelezettségvállalás és nyilatkozat megszegését, különösen a Képzett Románia projekttel kapcsolatban, amely az oktatásra fordított költségvetési források megduplázását követelte volna meg” – állítja közleményében a tanulók tanácsa.
Mint írtuk, az oktatási minisztérium Facebook-oldalán szerdán közzétett adatok szerint a tárca 2023-as költségvetése 49,509 milliárd lej lesz, azaz a GDP 3,2 százalékát teszi ki. A tárca képviselői szerint ez a büdzsé 6,032 milliárd lejjel nagyobb, mint a 2022-re előirányzott költségvetés.
Mint írtuk, közzétette kedd este a pénzügyminisztérium a 2023-as állami költségvetés tervezetét, amely 77,9 milliárd lejes, azaz a bruttó hazai termék 4,4 százalékát kitevő hiányt irányoz elő. A 2023-as költségvetés 1552,1 milliárd lejes bruttó hazai termékre épül, és 2,8 százalékos gazdasági növekedést feltételez.
CSAK SAJÁT