Tanulmány: a romániai szülők több mint fele aggódik, hogy zaklathatják gyermekét a tanintézetben
A romániai szülők több mint fele aggódik amiatt, hogy gyermeke az iskolai zaklatás áldozatává válhat – derül ki a Novakid, 4-12 éves gyerekeknek szóló online angol nyelvű platform tanulmányából.
A forrás szerint fontos, hogy a gyerekeknek már egészen kicsi koruktól kezdve a lehető legegyszerűbben elmagyarázzuk a zaklatás fogalmát. A nyílt beszélgetések segíthetnek a gyerekeknek megérteni, hogy miért kell mindenáron elkerülniük az erőszakot, milyen hatással van az áldozatra és milyen következményekkel jár az elkövetőre nézve.
A Novakid 2025-ben négy európai országban 1200 személy bevonásával végzett felmérése szerint a szülők legnagyobb félelme a kortársak általi zaklatás (54%), amelyet szorosan követ a fizikai biztonság (47%) és a negatív hatásoknak való kitettség (43%), számol be a News.ro.
Emellett a válaszadók 32%-a aggódik a kisgyermekek mentális egészségére és jólétére fordított figyelem miatt, ami rávilágít a pszichológus támogatásának szükségességére.
Bár a megkérdezettek 39%-a úgy véli, hogy a tanulók mentális jólétével megfelelően foglalkoznak, továbbra is érzékeny kérdés, hogy 31% az ellenkezően vélekedik, 30% pedig semleges – mutatnak rá a felmérés szerzői.
Hogyan kellene segíteni?
Az iskoláknak minél több pszichoszociális tanácsadásra kiképzett munkatársat kellene alkalmazniuk a zaklatás csökkentése érdekében. Sok gyerek fél segítséget kérni, vagy nem tudja, hova fordulhat segítségért, és rendkívül fontos, hogy konkrét kérés hiányában is megkapják a megfelelő támogatást – különösen mivel a kortársak közötti erőszak és a cyberbullying egyre nagyobb méreteket ölt, áll a tanulmányban.
Kapcsolódó
A romániai szülők elvárásai az oktatási intézményekkel szemben tükrözik, hogy folyamatosan részt kell venni az iskolai veszélyek és a tanulók közötti konfliktusok megelőzésében. Így a megkérdezettek 63%-a szeretné, ha az iskolák biztonságos és barátságos környezetet biztosítanának, 52% hatékony kommunikációt szeretne a tanárok, a szülők és a diákok között, míg 28%-uk befogadó teret szeretne.
„A szakemberek révén a gyerekeket arra lehet ösztönözni, hogy ne egyedül nézzenek szembe a problémáikkal, és konstruktív alternatívákat fedezzenek fel a konfliktusok önálló megoldására. Hasznosak lehetnek az érzelmek, stressz vagy agresszív viselkedés kezelésével kapcsolatos tudatosságot növelő, valamint a rendelkezésre álló forrásokról, például weboldalakról vagy segélyvonalakról tájékoztató műhelyek" – vélik a tanulmány szerzői.
A szülők javaslatokat fogalmaztak meg
A szülők szerint az oktatási rendszerben a következő változásokra lenne szükség: az életvezetési készségeket fejlesztő tantárgyak bevezetése (40%), a gyermekek érzelmi és mentális egészségének támogatása (40%) és a tanórán kívüli tevékenységek támogatása (37%), hogy a gyermekek megtanuljanak együtt dolgozni és új készségeket tanuljanak egymástól, kihasználva a közös érdeklődési köröket.
A felnőttek 32%-a emellett hangsúlyozza az iskola és a család közötti együttműködés javításának fontosságát, ami hozzájárul a tanulók fejlődését elősegítő környezet megteremtéséhez. Bár a tanárok az elsők között vannak, akik észreveszik a tanulók problémás viselkedését, nem csak ők a felelősek azok kijavításáért, és nagymértékben függnek az iskolai tanácsadók és a szülők támogatásától – teszi hozzá a tanulmány.
CSAK SAJÁT