Színjátszó- és néptánctábor Szilágycsehben

A pénteki főpróbára készülnek a szilágycsehi Berekenye Ifjúsági Társaság fiataljai. Idén immár 20. alkalommal rendezik meg a Zsibai néptánc és színjátszó tábort, mely két turnusban zajlik. A színjátszó altábor vasárnap kezdődött, a tehetséges fiatalok idén Janne Teller Semmi című regényének színpadi változatát adják elő. A tábor keretén belül csütörtök este 20 órától, a helyi kultúrotthonban Pólik József rendező filmjét, a Balcsillagot vetítik, melyen részt vesz a rendező és a stáb néhány tagja. A vetítés közönségtalálkozóval zárul.

A tábor szervezője, Bodea György elmondta, az előadás az értelemkeresésről szól, arról, hogy egy nihilista fiatalnak bebizonyítsák, a dolgoknak van értelme. A közös tevékenységeken a próbák mellett légzéstechnikát, beszédtechnikát, szövegelemzést, szövegmondást, lazító gyakorlatok végeztek, csapatjátékokat, közösség fejlesztő tréningeket gyakoroltak, színházi videó-előadásokat elemeztek. Esténként színdarabot vetítettek, elemeztek. „Az évek során megszakítások nélkül szerveztük meg a tábort, de az utóbbi két évben kimaradás volt a járvány miatt. Második éve külön szervezzük a két altábort, hogy a helyszíneket jobban tudjuk kihasználni, és az elmúlt évekhez hasonlóan ezúttal is Varga Sándor színművész irányítja és látja el tanácsokkal a csapatot” – mondta a szervező.

Fotó: Bodea GyörgyFotó: Bodea György

Néptánctábor

A ZSIBAI tábor elnevezése a zsibai legényesből származik, miszerint addig kell járni a táncot, míg el nem zsibbad a lábad. A tábor egyedülállóan foglalkozik a szilágysági tánc gyűjtésével, oktatásával (kezdő és haladó szinten), őrzésével, valamint a már említett színjátszással. Célja a nemzeti kultúra ápolása, az erdélyi és szilágysági népzene, néptánc, népdalok, népi mesterségek bemutatása, megszerettetése a fiatalokkal. A táborban Erdély és Magyarország iskoláinak diákjai vehetnek részt. A két hét alatt erősödik a közösségi érzés, a diákok bemutatják egymásnak hagyományaikat, ezért is van a tábornak hagyományőrző jellege. Az oktatók szakmai tanácsa által színvonalasabb táncokat állítanak össze a résztvevők, megismerik egymás népdalait, néptáncait, lehetőség nyílik a hagyományok megismerésére.

A néptánc altábor július 1-től 7-ig tart, a szilágysági táncokat helyi zenészek közreműködésével tanulják a fiatalok, esténként táncházat szerveznek, tábortüzet raknak, a helyi adatközlők segítségével ismerkednek a tövisháti népszokásokkal, szilágysági népdalokat tanulnak, népi kézműves foglalkozásokon – bőrözés, korongozás, üvegfestés, bogozás, kosárfonás – vesznek részt, ismertette Szőke Anna, a néptánctábor szervezője.

Kapcsolódók

Kimaradt?