Szilágysági kiválóságokat tüntettek ki a Wesselényi-díjjal
Negyedszer tartották csütörtökön a zilahi Vigadó épületében a Wesselényi-gálát. Az RMDSZ Szilágy Megyei Szervezete közösségi javaslatra Wesselényi-díjjal jutalmazta a helyi magyarság megmaradásáért és fejlődéséért tevékenykedő közösségépítőket. A Wesselényi-díjat 2017-ben hozták létre, átadásával hagyományt teremtettek, bár a világjárvány miatt 2020-ban nem szervezhették meg a gálát.
„A megbecsülés, az üdvözlet, a köszönet napja a mai, a megbecsülés jeleként a Wesselényi-díj mellett a kitűnő eredményt elért diákok díjazásából is szeretnénk hagyományt teremteni” – emelte ki Seres Dénes parlamenti képviselő, megyei szervezeti elnök. Beszédében emlékeztetett, a Szózat és a Himnusz a 19. század első felében született, a magyar forradalom előtt, a magyar ébredés időszakában.
„Ennek a periódusnak részese volt az, akit mi rendszeresen ünneplünk, a mi hazánk fia, Wesselényi Miklós, aki a közösségért, a hazáért, a magyar nyelvért, a gazdasági fejlődésért munkálkodott, és ezért sok évtizeden, immár évszázadon keresztül a szilágyságiak, az erdélyi, a magyar nép tiszteletét fejezi ki iránta. Zilah főterén szobrot állítottak tiszteletére, 2017-ben pedig létrehoztuk a Wesselényi-díjat, mintegy köszönetet, megbecsülést nyilvánítva azoknak, akik az elmúlt években, évtizedekben keményen dolgoztak a magyarság megmaradásáért, fejlődéséért” – hangsúlyozta a képviselő.
Úgy fogalmazott: mintha a 90-es évektől ismét a 19. század első felében járnánk. Az elmúlt időszak az ébredésről szólt, a magyarság megpróbálta visszaszerezni mindazt, amit elvettek tőle, és visszaépíteni, visszahozni az önbizalmat. Ehhez sok és kemény munkára volt és van szükség, de ennek eredménye az is, „hogy ma itt lehetünk, ebben a teremben”.
Az eseményen díjazták Alszegi Erzsébet-Tünde désházi iskolaigazgatót; Bákai Márton szilágyperecseni vállalkozót; Bálint Zoltán ketesdi lelkipásztort; Boda László szilágysámsoni RMDSZ-elnököt; Bőti Sándor Csaba sarmasági iskolaigazgatót; Debreczeni Dezső kusalyi polgármestert; Demjén Katalin egykori ballai alpolgármestert, a helyi Nőszervezet elnökét; Faluvégi Ferenc kárászteleki polgármestert; Gál Jankó Csaba zsoboki tanácsost; Kádár György krasznai tiszteletest; Kádár György Tamás diósadi lelkipásztort; Kiss Sándor egykori varsolci tanácsost; Kovács Emilia ippi nyugalmazott tanítónőt; Kovács László Sándort, Magyarkecel alpolgármesterét; Leopold Istvánt Szilágysomlyóról; Lőrincz Attila szilágysomlyói volt tanácsost; Marina Ida Magdolna, Szilágybagos első polgármesterét; Nemes Ervint, a debreni hulladékgazdálkodási rendszer igazgatóját; Ruzsa Erzsébetet, a zsoboki Bethesda Gyermekotthon igazgatóját; Szabó Levente-Györgyöt, Kémer polgármesterét; Szabó Mária-Emese vérvölgyi tanácsost, a helyi Nőszervezet elnökét; Szilágyi Zoltán szilágypaniti tiszteletest; Szőnyi Levente szilágynagyfalui tiszteletest; Tóth Csaba sarmasági HKT-tagot; Thököly Vajk helyi RMDSZ-elnököt, tanácsost; Varga Andrást, Szilágycseh volt RMDSZ-elnökét és polgármesterét; Veress Gábor szilágysámsoni alpolgármestert, mocsolyai RMDSZ-elnököt; és a zsibói Vincze Jánost, aki szintén a magyarok érdekeit érvényesítette. Posztumusz díjat adtak át a zilahi Ősz Sándor családjának.
A kiváló osztályzatot elért diákokat is díjazták
A Wesselényi-gálán elhangzott, szeretnének hagyományt teremteni a középiskolások díjazásából, és feléjük is kifejezni a tiszteletet, hiszen kemény munka árán nagyon jó eredményekkel zárják a tanévet. Remélhetőleg az iskola padjaiból kikerülve is élen járó, közösségépítő, közösségformáló magyar emberek maradnak.
Díjazták Csernyi Ádám Tibort (X.B), Debre Júliát (XI.B) és Szilágyi Abigélt (XI.H), a Silvania Főgimnázium diákjait; Pünkösti Györköt és Váradi Hunor Dénest, a Zilahi Református Wesselényi Kollégium XI. A osztályos tanulóit; Horváth Kristóf-Mátyást (X.D), Kabai Henrik-Lászlót (XI.B) és Csepei Anikó-Anitát (XI.D) a Szilágysomlyói Simion Bărnuţiu iskola diákjait; valamint Székely Júliát (XI.B), a krasznai Cserey-Goga Szakképző Líceum tanulóját.
Az esemény rövid kulturális műsorral zárult, Thökölyi Vajk zoványi költő szavalatát, valamint Gáspár Attila zenetanár és tanítványa Máthé Lilla (a Zilahi Református Wesselényi Kollégium előkészítő osztályos tanulója) előadását tekinthették meg a jelenlévők.