Szilágynagyfalu: ünnepélyes búcsút vettek a kivételes pedagógusoktól
A napokban három nyugdíjba vonuló pedagógustól – Erdei Gale Anuţa és Fülöp Magdolna óvónőtől, illetve Márkus Viola Éva matematikatanártól – vett méltó búcsút a szilágynagyfalui Petri Mór Műszaki Szakiközépiskola és annak diákjai. Ezt a különleges pillanatot nemcsak a tisztelet és a hála szavai tették felejthetetlenné, hanem az összetartozás érzése is.
Fórizs László alpolgármester elmondta, nagyra értékeli azt az áldozatos munkát, amit mindhárman közösségük szellemi fejlődéséért tettek, hiszen szinte egész életüket a gyerekek tanításának szentelték, ezért mindannyian nagy hálával tartoznak az áldozatos munkáért.
„Kívánom, hogy nyugdíjas éveik boldogságban, egészségben és örömökben teljen, és hogy tudásuk és szeretetük továbbra is inspirálja a jövő generációit. Ők hosszú éveken keresztül nemcsak tudásukat és tapasztalatukat osztották meg és adták át, hanem szívvel-lélekkel tanítottak és neveltek nemzedékeket. Bár nem itt születtek, mégis szilágynagyfalusiakká váltak, együtt izgultak gyermekeinkért és követték útjaikat” – méltatta az alpolgármester a három pedagógust.
Mint részletezte: elkötelezettségük, türelmük és szeretetük példaértékű. Az iskola falai között szerzett szép emlékek, a tanítványok sikerélményei és az általuk nyújtott támogatás mind-mind azt bizonyítja, hogy valóban kivételes pedagógusok voltak. Munkájukkal a diákok kiváló eredményeket értek el, továbbá nemcsak oktatók voltak, hanem nevelők, pedagógusok is: „tudtak gyerekeink szívéhez szólni, lelkükre hatni, életre nevelni, és ezek az emlékek, értékek örökké megmaradnak” – fogalmazott az elöljáró.
„Nyugdíjba vonulásukkal új fejezet kezdődik az életükben, és bízom benne, hogy még sok örömteli pillanatban lesz részük, valamint megőrzik és sokszor visszaidézik azt a rengeteg szép emléket, amit az oktatásban szereztek. Köszönjük Önöknek a sokévnyi odaadó munkát, a kedvességet és a példamutatást. Kívánok jó egészséget, boldogságot és sok szép nyugdíjas évet! Köszönöm, hogy velünk voltak!” – zárta az alpolgármester.
A három pedagógus
Erdei Gale Anuţa Gyümölcsénesen (Plopis) született és nőtt fel három testvérével együtt. 1978-ban elvégezte a zilahi pedagógiai szakközépiskolát, pályafutását Bagolyfaluban (Hurez) kezdte, majd három évig a nagyfalui speciális iskolában dolgozott. 36 éven át óvónő volt, egy évig az óvodavezetői feladatot is betöltötte. Sok éven keresztül az iskola vezetőtanácsának tagja volt, két gyerek, egy fiú és egy lány édesanyja.
Fülöp Magdolnát a nagyváradi Iosif Vulcan Pedagógiai Szakközépiskola befejezését követően 1978. szeptember 1-jén helyezték ki a szilágynagyfalui óvodába. Itt kezdte el óvónői pályáját, és itt fejezte be 47 év után. Mint fogalmazott: „befogadó, lelkes, segítőkész közösségbe kerültem, ahol mindig örömmel, jókedvvel dolgoztam. Nemcsak kollégáim voltak, de segítőim és barátaim is, jó volt velük lenni. Arra törekedtem, hogy méltó tagja legyek ennek a nagy közösségnek. Szakmai téren az újat kerestem, hogy a rám bízott gyerekek hasznosan és kellemesen éljék meg az óvodáskor csodálatos pillanatait”.
Szakmai fejlődésében fontosnak tartotta a szakmai fokozatok megszerzését, és nem utolsó sorban a tapasztalati tudás továbbadását a módszertani tevékenységek alkalmával.
Tíz évig volt az óvoda vezetője (1999–2009 között), amikor több pályázati lehetőséget kihasználva bővítette az óvoda felszereltségét. Lényegesnek tartotta, hogy jó kapcsolatot építsen ki a szülőkkel, hisz nélkülük nem lett volna teljes az óvodai élet. „Sok csodálatos, vidám pillanatot éltünk meg a közösen szervezett ünnepélyeken, ahol mindig támogatóan álltak mellénk. Pályám elejétől aktív tagja voltam a faluközösségnek. Tagja, majd oktatója lettem a falu tánccsoportjának. Fontosnak tartom, hogy a nevelés ne csak az óvodára szorítkozzon, hiszen tovább kell éltetnünk a ránk hagyott értékeket. Ezt igyekszem teljesíteni a Báró Bánffy György Társaság tagjaként, ahol jelenleg is tanítjuk dalainkat, ápoljuk népi kultúránkat. Remélem, hogy hosszú pályafutásom hasznává vált a közösségnek, amely befogadott, nemcsak munkahelyet, hanem otthont, családot is adott” – mondta.
Márkus Viola-Éva a Bihar megyei Élesden született 1962. október 10-én. Szülőfalujában, Nagykakucson elvégezte az elemi iskolát, majd a Körösrévi Szakközépiskolában az V–VIII. osztályt. Tanulmányait a nagyváradi Al. Moghioros – mai nevén Ady Endre – középiskolában folytatta matematika–fizika szakon. 1982–1985 között a temesvári egyetem matematika–fizika szakát látogatta, és ott szerzett tanári oklevelet.
1985–1988 között a Szilágy megyei Jáz faluban volt címzetes tanár, innen 1988-ban Ippra helyezték, 1990-től napjainkig Szilágynagyfaluban tevékenykedett matematika szakos tanárként. Nagy örömére kilenc generáció osztályfőnöke lehetett, és több száz gyerek matematika szakos tanára. Részt vett, illetve szervezett több iskolai, megyei, határon túli projektet, Plus±Minus címmel iskolai matematika lapot szerkesztett, megyei szervező volt a Csillagszerző Matematikaversenyen 2013–2020 között, és az országos verseny szervező bizottsági tagja 2014–2019-ben. A Zrínyi Ilona Matematikaverseny megyei társszervezője volt 2018–2020 között, javító tanár matematika versenyeken, olimpiászokon, vizsgákon, hosszú éveken át az iskolai, körzeti képességvizsga bizottsági tagja, a szilágynagyfalui Arany János Napok szervezőbizottsági tagja, illetve hat pedagógiai kört szervezett és vezetett le az iskolában.
2013 és 2019 között a tanintézmény vezetőtanácsi tagja volt, a matematika tanárok megyei konzultatív tanácsának tagja 2013–2024 között, és megyei, illetve megyeközi versenyek tételeinek szerkesztésében, fordításában vett részt. Az évek folyamán letette a fokozati vizsgákat, és számtalan továbbképzésen vett részt. 2015–2018-ban a szilágynagyfalui körzet matematika szakos módszertani felelőse volt, a 2015–2016-os tanévben tagja volt a tankönyvfordítók országos bizottságának.
Munkáját Diplomă de excelență – 2019 (2019-es kiválósági oklevél) elismeréssel jutalmazták a Szilágy Megyei Tanfelügyelőség részéről, és az RMPSZ Elismerő Oklevél 2022-vel a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége részéről.
Az elmúlt évek során diákjai számtalan díjjal, elismeréssel tértek haza a különböző versenyekről. Férje, Márkus László szintén a pedagógusként dolgozott, majd nyugdíjazásáig Ipp község polgármestere volt. Egy gyerekük van, Dávid, aki jelenleg Norvégiában él családjával.
Márkus Viola-Éva Bencze Gyula szavait idézve állítja: „Mert a matematika lényege a kreativitás: nem beszélni kell róla, csinálni kell!”
(Nyitókép: AdobeStock)
CSAK SAJÁT