Szigorúbban büntethetők a honatyák a parlamentben elkövetett kihágások esetén

Elfogadta kedden a parlament plénuma a szenátorok és képviselők jogállásának módosítását. A jogszabály szigorít a fegyelmi vétségek büntetésén és összhangba hozza a két ház által alkalmazott szankcionálási szempontokat.

Az elfogadott tervezet szerint a képviselőház, a szenátus, a házbizottságok vagy a frakcióvezetők üléseiről csak a képviselőházi, illetve a szenátusi főtitkárság tulajdonában lévő eszközökkel, illetve az akkreditált médiaintézmények eszközeivel szabad élő közvetítést vagy felvételt készíteni máshonnan, mint a felvételt készítő törvényhozó frakciója számára kijelölt terület – részletezi az Agerpres.Mindenféle megvonást kilátásba helyeztek | Fotó: RMDSZ

Egy másik cikkely megtiltja, hogy a képviselőház vagy szenátus üléstermében, a házbizottságok, illetve a frakcióvezetői bizottságok üléstermében transzparenst feszítsenek ki, fizikai vagy verbális erőszakot alkalmazzanak egy képviselővel, szenátorral vagy más tisztviselővel szemben. A rendelkezések érvényesek a két ház különböző testületeinek együttes ülésén is.

Parlamenti fegyelmi vétségnek minősül a plenáris üléseken, a házbizottsági, szakbizottsági, frakcióvezetői bizottsági üléseken, illetve azokon kívül valamely tisztségviselővel szemben tanúsított sértő vagy becsületsértő magatartás.

A parlamenti fegyelmi vétségek esetében alkalmazható büntetések közé az új jogszabály a törvényhozók illetményének csökkentését is besorolja. A felsorolt vétségek az illetmény 50 százalékig terjedő levonásával büntethetők legtöbb hat hónapon át.

Egy másik szankció a felszólalási idő csökkentése legtöbb 10 másodpercre; ez a büntetés legtöbb 3 hónapon keresztül alkalmazható egy tisztségviselővel szemben alkalmazott szóbeli erőszak esetében. További lehetséges szankció a vétséget elkövető frakció rendelkezésére álló személyzet és autópark legtöbb 6 hónapra történő megvonása.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?