Szükségállapot Dél-Koreában: a hadsereg megpróbálta elfoglalni a parlamentet

Jun Szogjol dél-koreai elnök szükségállapotot hirdetett helyi idő szerint kedden este, a YTN televízió élő adásában, arra hivatkozva, hogy el akarja távolítani a kormány munkáját gátló, „szégyentelenül Észak-Korea-párti, államellenes erőket.”

Az elnök szerint nem volt más választása, mint ehhez az eszközhöz folyamodnia a szabad és alkotmányos rend megőrzése érdekében, mivel az ellenzéki pártok „megszállták” a parlamenti döntéshozatalt, és válságba sodorták az országot. Jun az ellenzéki pártok költségvetési módosító javaslataira és arra is utalt, hogy el akarják távolítani a magas rangú ügyészeket – közölte a Híradó.hu.A döntés a hónapok óta tartó parlamenti patthelyzet után született meg | Fotó: Agerpres/EPA

Az elnök kijelentette, hogy a szükségállapotot az Észak-Korea kommunista erőivel szembeni védelem érdekében hirdeti ki, hogy megszüntethessék azokat az államellenes, Észak-Korea-barát erőket, amelyek a népet a szabadságától próbálják megfosztani. A dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint bezárták a szöuli parlamentet, és több ellenzéki politikus arra figyelmeztetett, hogy a gazdaság összeomolhat. A dél-koreai won jelentős értékvesztésen ment keresztül a bejelentés után.

A dél-koreai pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány mindent megtesz a piac stabilizálása érdekében. A parlament 190 képviselője szavazott a szükségállapot feloldásáról. A házelnök, Vu Vonsik is kijelentette, hogy a képviselők „meg fogják védeni a demokráciát”. A közvetítések szerint katonák próbálták elfoglalni a parlament épületét, miközben a parlamenti segédek próbálták megakadályozni a katonák belépését. A házelnök felszólította a rendőrséget, hogy vonuljanak el a parlament épületétől.

A törvények szerint a parlamenti többség érvénytelenítheti a szükségállapotot. Ennek hatására sokan gyűltek össze a parlament előtt, és üdvrivalgással fogadták a szükségállapot eltörléséről szóló döntést. A hadsereg továbbra is jelen van a parlamentnél, és katonai járművek parkolnak a környéken. A szükségállapot alkalmazását Park Anszu vezérkari főnökre bízták, és az orvosokat is felszólították, hogy térjenek vissza munkájukhoz. A rendkívüli jogrend megsértéséért bárkit bírósági döntés nélkül őrizetbe vehetnek. Mun Dzsein volt elnök is felszólította az embereket, hogy védjék meg a demokráciát és támogassák a parlament működését. A Fehér Ház megerősítette, hogy figyelemmel kíséri a helyzetet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?