Simina Tănăsescu a Román Alkotmánybíróság új elnöke

Simina Tănăsescu lett a Román Alkotmánybíróság (CCR) új elnöke. Kilenc szavazatból ötöt kapott, írja a G4Media forrásaira hivatkozva. Azt is írják, a megválasztott elnök bíróként többször különvéleményt fogalmazott meg vitatott döntésekben, és két PSD által támogatott bíró is megszavazta.

A G4Media értesülései szerint egészen vasárnap reggelig – amikor Simina Tănăsescu bejelentette indulását – a pozíció várományosa Mihaela Ciochină volt. A szavazási eljárás során Tănăsescu volt az egyetlen jelölt, aki megszerezte a szükséges támogatást a három bírói csoport (a képviselőház, a szenátus és az államelnök által kinevezett bírók csoportja) részéről ahhoz, hogy jelöltként továbbjusson. Az alkotmánybíróság kilenc tagjának szavazásán Tănăsescu a második fordulóban szerezte meg a többséget.

Az alkotmánybíróság hivatalos közleménye szerint a „titkos szavazás eredményeként, a jelen lévő bírák többségének támogatásával, Elena-Simina Tănăsescu asszonyt választották meg az Alkotmánybíróság elnökének, hároméves mandátumra. A választási eljárás a 1992./47-es számú törvény 7. cikkének (1), (2) és (3) bekezdése alapján zajlott” – idézi a G4Media.

Simina Tănăsescut az alkotmánybíróság reformpárti szárnyához sorolják. Több alkalommal különvéleményt fogalmazott meg. 2025-ben például azon döntés kapcsán, amely szerint egy PUZ (Részletes Településrendezési Terv) semmissé nyilvánítása nem vonja maga után automatikusan az arra épülő építési engedélyek érvénytelenítését – Tănăsescu, Livia Stanciu, Mihaela Ciochină és Laura Iuliana Scântei is ellenezték a határozat elfogadását, írja a G4Media.

A most vasárnapi szavazáson Tănăsescut állítólag Nicușor Dan államfő támogatta, míg Ilie Bolojan miniszterelnök Iulia Scântei-t, a PNL jelöltjét szerette volna az elnöki pozícióban látni. A G4Media értesülései szerint Tănăsescu két PSD által támogatott bíró, Cristian Deliorga és Giani Stan támogatását is élvezte.

Elena Simina Tănăsescu 1968-ben született, a Bukaresti Egyetem Jogi Karán szerzett jogászdiplomát (1991), majd doktori címet a franciaországi Aix-Marseille III Egyetemen (1997), kiváló minősítéssel.

Pályája során többek között volt Románia képviselője az EU Alapjogi Ügynökségében (2000-2004), elnöki tanácsadó (2015–2018), Románia képviselője az Európai Egyetemi Intézet Felsőtanácsában (2016–2019). 2019-ben Klaus Iohannis köztársasági elnök nevezte ki az alkotmánybíróság tagjává.

Több mint 75 tanulmánya, cikke és jogi elemzése jelent meg rangos hazai és nemzetközi kiadványokban. Kitüntetései: a Romániai Jogászok Szövetsége Andrei Rădulescu-díja Az alkotmány értelmezése című munkájáért (2002), Hannibal Teodorescu-díjat kapott 2008-ban, 2011-ben a Francia Köztársaság elnöke a Nemzeti Érdemrend lovagi fokozatával tüntette ki (Ordre national du Mérite, Chevalier rangban).

(Nyitókép forrása: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?