Sikerült az összetartozás érzését megerősíteni az első Máramarosszigeti Magyar Napokon
Hétvégén szervezték meg első alkalommal a Máramarosszigeti Magyar Napokat. A rendezvénysorozaton nagy hangsúlyt fektettek a helyi értékek kiemelésére, és arra, hogy bebizonyítsák, annak ellenére, hogy szórványban élnek, vannak magyar sikerek.
Július 14. és 16. között tartották a magyar napokat Máramarosszigeten. A Maszol megkeresésére Zahoránszki Brigitta, a szervezőcsapat egyik tagja elmondta, a rendezvény fő célja az volt, hogy a helyi és történelmi Máramarosban élő szórvány magyarság identitását őrizzék és erősítsék a kulturális és szórakoztató programokon keresztül is. „Úgy láttuk, hogy megvalósítottuk a kitűzött célt, a szigeti magyarok kijöttek a rendezvényekre, tetszettek nekik a programok, és úgy gondoljuk, sikerült az összetartozás érzését megerősíteni” – tette hozzá.
A Máramarosszigeti Magyar Napok ötlete még 2021-ben született meg, a máramarosi RMDSZ létrejöttekor. Az alapgondolat az volt, hogy legyen egy magyar fesztivál a másik máramarosi magyar városban is, Nagybánya mellett. Ennek szervezését a máramarosszigeti RMDSZ vállalta fel, Orosz Krisztofer elnökkel az élen, hozzá csatlakoztak civil szervezetek, egyházak.
A háromnapos rendezvényen a szervezők nagy hangsúlyt fektettek a helyi értékek kiemelésére. A magyar napok első napján időutazásra invitálták a helyieket, Nosztalgiaséta a történelmi Máramarosban címmel alakítottak ki fotókiállítást a főtéri parkban, amely a magyar napok ideje alatt volt látható. Az emberek a fotókon felfedezhették az ismert helyszíneket, láthattak képeket az egykori Máramarosszigetről és a magyarlakta településekről is.
A látogatók vetítéses előadásokon is részt vehettek, amelyek szintén történelmi témákat dolgoztak fel, továbbá megemlékeztek Hollósy Simon festőről, akinek szobrát 2021-ben állította a máramarosszigeti közösség. A háromnapos rendezvényen kerekasztal-beszélgetésekre is beülhettek az érdeklődők, amelyekre négy máramarosszigeti sikeres embert hívtak meg, akik a helyi magyar iskolában végezték tanulmányaikat. Zahoránszki Brigitta elmondta, ezzel próbálták lebontani a sztereotípiát, miszerint nem érvényesülhet az életben az, aki magyar iskolában tanult. A rendezvény utolsó napján pedig a Leöwey Klára Elméleti Líceum diákjai az Örökségünk őrei című vetélkedőre készített előadásukat mutatták be, amellyel középiskolás kategóriában megyei első helyezést értek el. A beszélgetések és előadások mellett gyerekprogramokat is szerveztek, esténként pedig koncerteken szórakozhattak a helyiek.
Zahoránszki Brigitta szerint üzenet értéke volt annak, hogy Máramarossziget főterén szervezték meg a magyar napokat, mivel korábban a magyar rendezvények javarészt beltérben zajlottak. „Azzal, hogy kivittük a főtérre azt üzentük, hogy büszkék vagyunk a magyarságunkra” – jelentette ki. A szervező elmondta, nagy igény van ilyen programokra, és biztos abban, hogy olyan magyarokat is megszólítottak, akik eddig nem mentek el a rendezvényeikre. Hozzátette: a magyar közösség reménykedhet a folytatásban, ugyanis jövőre ismét megszervezik a Máramarosszigeti Magyar Napokat.
CSAK SAJÁT