Sétálóutca-építést, tömbházfelújítást terveznek a Wesselényiek városában
Zsibón jelentős fejlesztések zajlanak az Európai Unió és a helyi források támogatásával, többek között új sétálóutcát alakítanak ki, tömbházakat hőszigetelnek és új bútorzattal láttak el iskolákat.
Uniós alapból új sétálóutcát alakítanak ki
Új sétálóutcát alakítanak ki Zsibón, a Só völgyének (Valea Sării) nevezett területen – ismertette Sárközi Pál városgazda, aki elmondta, a helyi önkormányzat sikeresen pályázott a 2021–2027-es Országos Regionális Program (PNR) révén, ezáltal a Horea utcától (a Pennytől) a körgyűrűig mintegy hatmillió euró vagyis 30 millió lej értékben 1,7 kilométer hosszú távot korszerűsítenek, alakítanak át sétálóutcává.
„Lesz kerékpárút, járda, utcabútorok és új közvilágítás. Gyakorlatilag egy esztétikailag kedvezőtlen és kihasználatlan területet alakítunk át járható zöldterületté a város lakói számára” – mondta a városgazda, hozzátéve, a beruházás célja, hogy Zsibón olyan közösségi tér jöjjön létre, ahol a lakók és a városba látogatók egyaránt szívesen töltik el szabadidejüket, sétálnak, és ezáltal ez a városrész élénkebb, pezsgőbb arculatot kap.
Befektetnek az oktatásba, a jövőbe
A város oktatási intézményeit új, modern és a diákok jelenlegi igényeinek megfelelő iskolai bútorzattal szerelték fel az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében.
„Ez a beruházás óriási lépés a helyi oktatási rendszer korszerűsítése és egy barátságosabb, hatékonyabb tanulási környezet megteremtése irányába. Továbbra is támogatjuk a gyerekeket, a tanárokat és a szülőket, egyre jobb feltételeket biztosítva a minőségi oktatáshoz” – fogalmazott a városgazda, hozzátéve, a város vezetése elkötelezett amellett, hogy az oktatási rendszert folyamatosan fejlessze, és olyan környezetet teremtsen, ahol minden gyerek a lehető legjobb eséllyel indulhat az életben.
Tizennyolc lakóházat hőszigetelnek
A helyi önkormányzat tizennyolc, 2005. december 31-e előtt épült tömbház hőszigetelését tervezi mintegy 35,6 millió lej értékben, amely európai forrásokból és a város saját költségvetéséből származik. Az első projekt keretében négy lakóházat újítanak fel mintegy 9,4 millió lej összegben, a második projekt 14 lakóházat érint, ezek korszerűsítése 26,2 millió lej értékű.
Mindkét beruházás a PNRR keretében valósul meg, általa új tetőszerkezetek kerülnek a tömbházakra, kicserélik az ablakokat, hőszigetelést és homlokzati felújítást végeznek, a lépcsőházakat modern világítási rendszerrel látják el, és az elektromos járművek számára töltőállomásokat létesítenek.
„Városunk lakosainak életminőségén szeretnénk javítani, ezek elérését nagyrészt európai forrásokból finanszírozott projektek által tudjuk megvalósítani. E két projekt befejezése után a város arculata pozitív irányba változik, és ezeknek az épületeknek a lakói alacsonyabb fűtési és villamosenergia-számlákat kapnak. Célunk egy modernebb, hatékonyabb és környezetbarátabb város elérése” – mondta Sárközi Pál.
Kiemelte, a felújítások nemcsak energiahatékonysági szempontból lesznek előnyösek, hanem esztétikailag is javítják a lakótelepek arculatát, hozzájárulva a lakók komfortérzetének növeléséhez. A városvezetés abban bízik, hogy a projektek révén nő a lakosság életminősége és csökkennek a fenntartási költségek.
Multifunkcionális központokat nyitnak
Zsibó önkormányzata aláírta a finanszírozási szerződést egy olyan projekthez, amelyben a városhoz tartozó településeken – Szilágyróna (Rona), Kucsó (Cuceu) és Hosszúújfalu (Husia) – lévő egykori iskolákat többfunkciós központokká alakítják. A több mint 16 millió lejes beruházás által a három falu egykori iskoláinak épületeit, amelyek jelenleg elhanyagolt állapotban vannak, felújítják, és modern multifunkcionális központokká alakítják, helyet biztosítva különböző oktatási, kulturális és társadalmi tevékenységeknek.
„Ez egy fontos lépés a helyi közösségek fellendítése és egy olyan örökség kiaknázása irányába, amelyet érdemes visszaadni a helyieknek” – fogalmazott a városgazda.
CSAK SAJÁT