Seres Dénes elnökölt a parlament alakuló ülésén: a demokrácia „törékenységére” figyelmeztetett és a szélsőséges pártoknak is üzent
A mai demokrácia az 1989-es bátorság és áldozat eredménye, de valahol az úton „a haladás megállt", és a 2024-es választások emlékeztetnek arra, mennyire törékeny lehet a demokráciába és az intézményekbe vetett bizalom, így sürgetővé vált egy mélyreható újjáépítés, a bizalom visszaszerzése – jelentette ki pénteken Seres Dénes, a Képviselőház alakuló ülésén rangidősként elnökölt.
A képviselőház plenáris ülését megnyitó beszédében kiemelte, hogy ez egy fontos pillanat az ország és polgárai jövőjének szempontjából.
„Mint a legtöbb mandátummal rendelkező parlamenti képviselő, megtiszteltetés számomra, hogy elnökölhetem ezt a jelentős ülést. Ma, amikor lezárunk egy fejezetet, itt az ideje, hogy elgondolkodjunk a most záruló ciklus során megtett úton, és ugyanakkor arra is bátorítást kapjunk, hogy komolysággal és elszántsággal tekintsünk a jövőbe. Egy új parlamenti ülésszakot nyitunk meg, a forradalom 35. évfordulóján, amely véget vetett a kommunizmusnak, és megnyitotta az utat a demokrácia előtt, a parlamentet pedig a jogállamiság egyik pillérévé tette. A mai demokrácia az 1989-es bátorság és áldozat eredménye. Az életek árán megszerzett szabadság, az emberi méltóság védelme és a diktatúrától való félelem vége. De a demokrácia nem csupán a múltban elnyert eszmény. Ez egy állandó elkötelezettség. Ahogy 1989 decemberében az emberek egy megdönthetetlennek tűnő totalitárius rezsim megváltoztatását követelték, és sikerrel jártak, úgy ma a mi kötelességünk, hogy megvédjük és megerősítsük ezt az örökséget. A demokrácia tetteinken keresztül él, és jövője azon múlik, hogy megvan-e a bátorságunk megvédeni szabadságunkat és azokat az értékeket, amelyek meghatároznak minket országként” – mondta az RMDSZ képviselője.
Hozzátette, hogy az elmúlt 35 év alatt a román parlament tanúja és alakítója volt alapvető változásoknak, emlékeztetve, hogy 1992-ben tanúja lehetett az intézmény egy kulcsfontosságú fejlődési szakaszának:„Az akkori parlament egy olyan tér volt, ahol a viták gyakran hevesek voltak, de tele tisztelettel, és a működő demokrácia építésének szándéka életképes volt.”
„Tanúi voltunk minden lépésnek az intézmények kialakításában, amelyeket az évek során odaadó és hozzáértő emberek kitartó munkája erősített meg. Mégis, valahol az úton a haladás megállt, és a 2024-es választások emlékeztettek arra, mennyire törékeny lehet a demokráciába és intézményeinkbe vetett bizalom, így sürgetővé vált egy mélyreható újjáépítés, a bizalom visszaszerzése. Itt, a Parlamentben olyan törvényeket hoztak, amelyek hozzájárultak az ország fejlődéséhez és a demokrácia megerősítéséhez. De a 2024-es választások világos üzenetet küldtek: nagyobb felelősségre és közeledésre van szükség a polgárok felé. A demokratikus intézményekbe vetett bizalmat vissza kell szerezni az ország polgárainak érdekében, és a Parlamentnek a tisztesség és a szakmaiság példájává kell válnia. Azok tapasztalatainak kihasználásával, akik hozzájárultak a demokrácia megszilárdításához, jól megalapozott és életképes döntésekkel válaszolhatunk a mai kihívásokra” – magyarázta Seres Dénes.
A képviselő üzenetet intézett az „szélsőjobboldali pártok” parlamenti képviselőihez.
„Ma, amikor a parlamenti képviselők 35%-a szélsőjobboldali formációkat képvisel, elengedhetetlen, hogy vállaljuk a felelősséget a demokratikus értékek és a társadalom egységének megóvásáért. Ezen a pártok képviselőihez világos üzenetet intézek: a múlt sötét ideológiáinak felidézése, az a heves retorika, amely a társadalom megosztását és a haladás elutasítását hirdeti, nem oldja meg Románia problémáit. Ezek a megközelítések nemcsak hogy nem kínálnak megoldásokat, hanem veszélybe sodorják a stabilitást és az emberek bizalmát a demokratikus intézményekben. Itt az idő, hogy közösen cselekedjünk a demokrácia alapvető értékeinek védelmében, politikai különbségeket félretéve. Továbbá, azoknak, akik vezető pozíciókat töltenek be, meg kell érteniük, hogy a pozíciókhoz és kiváltságokhoz való ragaszkodás nem írhatja felül a nemzeti érdekeket. Ha egy pozíció vagy vezető akadályt jelent a stabilitás és haladás útjában, a morális felelősség megköveteli, hogy az a vezető hátralépjen, még akkor is, ha hozzájárult az ország építéséhez” – hangsúlyozta az RMDSZ képviselője.
Végül kiemelte a kisebbségek kiemelkedő hozzájárulását a demokrácia megszilárdításához.
„A romániai magyar közösség alapvető szerepet játszott Románia demokráciájának megszilárdításában. Az aktív parlamenti és közéleti szerepvállalás révén nemcsak a demokratikus folyamat megerősítésében vettünk részt, hanem a közpolitikák irányvonalát is befolyásoltuk, hozzájárulva egy méltányos és befogadó rendszer kialakításához. Kérem, engedjék meg, hogy kiemeljem, hogy a jelenlegi politikai kontextusban az RMDSZ bizonyította, hogy képes pragmatizmusra és felelősségre, amelyek egyensúlyt és stabilitást hoznak. A magyar közösség jelentősen hozzájárult Románia stabilitásához és fejlődéséhez az elmúlt 35 évben. Bízunk benne, hogy a képviselőház elnöki pozíciója nem csupán átmeneti kinevezés lesz. Hiszünk abban, hogy egy magyar nemzetiségű román állampolgár is betöltheti ezt a funkciót, nemcsak a mandátumok száma alapján, hanem elsősorban a felkészültség, a jövőkép, a demokratikus értékek iránti elkötelezettség, és nem utolsósorban Románia fejlődése iránti vágy alapján. Az ilyen személyt nem szabad gyanakvással kezelni, hiszen mi megbízható partnerek vagyunk, elkötelezettek egy közös jövő építésében minden román állampolgár számára. Ebben a fórumban többek vagyunk, mint pártok vagy közösségek tagjai; Románia jövőjének építői vagyunk. Hagyjunk a következő generációknak biztos örökséget egy virágzó országban” – üzente Seres Dénes.
CSAK SAJÁT