Elfogadta a parlament a 2024-es állami költségvetés és társadalombiztosítási költségvetés tervezetét

Elfogadta a képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén a 2024-es állami költségvetés, valamint a társadalombiztosítási költségvetés tervezetét.

Kedden a parlament összevont költségvetési-pénzügyi bizottsága kedvezően véleményezte a tervezetet. A kormány december 15-én hagyta jóvá a 2024-es állami költségvetés tervezetét. A jogszabályjavaslat 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel és 5 százalékos GDP-arányos deficittel számol. A jogszabályjavaslat 299 támogató és 82 ellenszavazatot kapott.

Fotó: Agerpres

„A jövő évi állami költségvetés a végletek költségvetése: miközben rekordösszegű tételek szerepelnek a beruházásokra, a nyugdíjak és a tanügyi rendszerben dolgozók fizetésemelésére, az RMDSZ kormányzati szerepvállalása alatt megkezdett programokra különít el pénzkeretet, addig sok területen a kormány elvesz pénzforrásokat, nem tartja tiszteletben a helyi autonómia elvét, és az önkormányzatok költségvetését drasztikusan csökkenti. Van azonban jó hír is: az RMDSZ-nek sikerült elfogadtatni azt a módosító javaslatot, amely külön tételt ír elő jövőre a román nyelv oktatására a kisebbségi gyerekek számára, Erdély-szerte: Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön, Marosvásárhelyen, Brassóban és Nagyszalontán is lesz pénz korszerűsíteni a kórházakat” – fogalmazott Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora, a szenátus költségvetési bizottságának tagja.

Tánczos Barna rámutatott arra is, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalása alatt Cseke Attila volt miniszter országszerte 26 kórház bővítésének és korszerűsítésének folyamatát indította el, és ezekhez a szükséges pénzforrások a kormány által beterjesztett költségvetési tervezetben nem voltak elkülönítve. „Az RMDSZ munkájának eredményeként sikerült bevinni a tervezetbe, hogy a kórházak korszerűsítésére irányuló tervek megkapják a szükséges pénzforrásokat, így elindulhat a kivitelezési procedúra. Összesen 7 kórházat bővítenek és korszerűsítenek Erdélyben: Hargita, Maros, Kovászna, Bihar, Brassó megyékben.” A Hargita megyei szenátor hangsúlyozta azt is, hogy jövőre rekordösszeget különített el a kormány az autópálya-építésekre, így a beruházások ott is folytatódni fognak.

Miklós Zoltán, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője, a Szövetség pénzügyi szakembere elmondta: az RMDSZ számos módosító javaslatot iktatott annak érdekében, hogy azok a területek, ahol aránytalanul kevesebb összegeket irányzott elő a kormány, megkapják a megfelelő pénzalapot a jövőben. „Módosító javaslataink kiterjedtek az oktatási, családtámogatási, munkaügyi, vállalkozói, környezetvédelmi, szociális szolgáltatói területekre, hiszen itt tartottuk érdemben fontosnak, hogy megnöveljük a tervezetben szereplő összegeket. Így például prioritásaink között volt a gyermekpénz 200 lejjel történő megemelése minden esetben, és a román nyelv oktatására vonatkozó pénzkeret elkülönítése a kisebbségi anyanyelvű gyerekek számára, továbbá a szociális szolgáltatásokra előirányzott pénzkeret megemelése, a családok támogatása, de sajnos a szakbizottsági munkálatok alatt csak egy részét fogadták el ezeknek” – fogalmazott.

Elfogadta a parlament a 2024-es társadalombiztosítási költségvetés tervezetét

A jogszabályjavaslat 294 támogató és 84 elutasító szavazatot kapott. A tervezet többek között fejezetekre és alfejezetekre bontva rögzíti a társadalombiztosítás és a munkanélküli ellátási rendszer, valamint a részben saját bevételekből működő közintézmények költségvetését.

Kidolgozói a következőkkel számoltak: a nyugdíjpont értéke 2024. január elsejétől 2032 lej lesz, 13,8 százalékkal nagyobb az idei értéknél; az országos bruttó átlagbér 6935 lejről 7567 lejre nő; a munkanélküliek száma 2023-as év végi 235 000-ről jövő év végére 215 000-re csökken.

A jogszabályjavaslat szerint az állami nyugdíjrendszer bevételeit és kiadásait egyaránt 134,982 milliárd lejre tervezik. A munkahelyi balesetek és foglalkozási megbetegedések biztosítási rendszerének 243,16 millió lejes bevételt és 161,815 millió lejes kiadást irányoznak elő, 81,345 millió lejes többlettel.

A munkanélküli ellátási rendszer bevételeit 2,154 milliárd lejben szabták meg, a kiadásait 2,094 milliárd lejre tervezik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?