Aggódnak a vállalkozók: irreális és túlzottan optimista a költségvetés tervezete
A jövő évi költségvetés tervezete irreális, és túlbecsült bevételekre alapoz, kongatja a vészharangot a Concordia munkáltatói szövetség. Attól tartanak, az idei gondok megismétlődhetnek, a jó adófizetőket minden előzetes figyelmeztetés nélkül újabb adókkal terhelik majd, hogy a költségvetéshiányt fedezzék.
A több mint 2000 vállalatot tömörítő szakmai szövetség emlékeztet, hogy múlt héten negatívan véleményezte a 2024-es állami költségvetést a Gazdasági és Szociális Tanácsban (ESC).
„Nem is tudtunk volna más véleményt megfogalmazni, mert első vizsgálatra látszik az indokolatlan optimizmus a bevételeknél, tekintettel a becslések és a közelmúltbeli teljesítmények közötti jelentős eltérésekre" – idézi a munkaadói konföderációt a G4Media.
Az elemzésük a 2023-as problémákból indul ki, amikor a bevételek 7 százalékkal elmaradtak a várakozásoktól, a kiadások pedig 3 százalékkal meghaladták az eredeti költségvetést, mindez idén jelentős problémákat generált.
A következő költségvetési évre becsült bevételek több mint 20 százalékkal magasabbak a 2023-as előzetes végrehajtásnál, és 39 százalékkal nagyobbak mint a 2022-es év végi költségvetés végrehajtása. Hasonlóképpen, a kiadások a 2023-as költségvetés tervezett összegéhez képest 51 milliárd lejjel (14,6%-os növekedés), a 2022-es végrehajtáshoz képest pedig közel 90 milliárd lejjel (28%-kal) emelkednek. A bevételek behajtása azonban a 2023. évi költségvetés előzetes teljesítése alapján csak 93,16 százalékos, ami elmarad az elmúlt évtized átlagától (96%), és jóval az elmúlt két év teljesítménye alatt van, amikor a beszedett bevételek meghaladták a költségvetésben szereplő összeget.
„A számok a kormány túlzott és indokolatlan optimizmusáról árulkodnak a bevételek szintjét illetően. Az adóhatóság jövőre 30 milliárddal többet szeretne behajtani, miközben idén 12 milliárddal marad el az év elején kitűzött céltól. A kormány az európai alapokból és a helyreállítási tervből (PNRR) több mint 60 milliárd lejes bevétellel számol, holott a 2023-ra kitűzött 55 milliárdból alig 29 milliárdot hívtak le. Az a plusz 12 milliárd lej, amelyet a kormány a kibővített társadalombiztosítási alapból remél, szintén megkérdőjelezhető, mivel nincs olyan indoklás, amelyből megértenénk, hogyan jutottak erre a számra" – mutat rá a Concordia.
A Concordia szerint a bevételek és kiadások reális becslésére épülő költségvetés nélkül a 2023-as problémák megismétlődhetnek, ezt pedig a vállalkozások elfogadhatatlannak tartják.
A Költségvetési Tanács arra is figyelmeztet, hogy „a 2024-es költségvetési hiány valószínűleg jelentősen meghaladja a 2023-ast", ezt a GDP 6 százalékára becsülnek. Ez a Concordia véleménye is.
„A költségvetési tervezetben és a kiadási előirányzatokban sok jó hír van, amelyek szükségesek és elengedhetetlenek mind a romániai gazdasági fejlődéshez, mind a társadalmi igazságossághoz, de ezeket beárnyékolja az a jogos félelem, hogy ha ezek az állami bevételek irreális előrejelzésén alapulnak, akkor a jó adófizetőket figyelmeztetés és kiszámíthatóság nélkül arra fogják felszólítani, hogy új adók és illetékek révén fedezzenek egy, a tervezettnél nagyobb hiányt" – figyelmeztet a Concordia.
CSAK SAJÁT