Pénteken tartja első ülését az újonnan megválasztott parlament
A december 1-ji választások eredményeként megválasztott szenátorok és képviselők pénteken, 14 órakor tartják az első ülést a 2024–2028-as törvényhozási ciklusban.
Klaus Iohannis elnök külön-külön hívta össze a képviselőházat és a szenátust, az üléseket a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező politikus vezeti majd.
A képviselőházban 312 pártlistán megválasztott képviselő és 19 nemzeti kisebbséget képviselő tag van. A Szenátusba 134 pártlistás politikus került be, idézi fel a News.ro.
A legtöbb képviselői mandátum a Szociáldemokrata Párté (PSD) – 86. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a képviselőház második legerősebb pártja 63 képviselővel, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) követ 49 képviselővel, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – 40 képviselővel, az SOS Románia – 28 képviselővel, a POT – 24 képviselővel és az RMDSZ – 22 képviselővel. Ehhez jön még a 19 nemzeti kisebbségi képviselő.
A Szenátusban a mandátumok megoszlása a következő: PSD – 36, AUR – 28, PNL – 22, USR – 19, SOS Románia – 12, RMDSZ – 10, POT – 7 szenátor.Amíg a Képviselőház állandó bizottsága meg nem alakul, az üléseket a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező képviselő vezeti, akit a négy legfiatalabb képviselő titkárként segít. Ha több képviselő azonos számú mandátummal rendelkezik, az idősebbikük fogja vezetni az ülést. Hasonló szabályozás érvényes a Szenátusra is.
A mandátumok érvényesítéséhez a Képviselőház első ülésén egy 30 fős bizottságot választanak, amely tükrözi a parlamenti csoportok politikai összetételét. A bizottság a képviselőház teljes mandátuma alatt működik. A szenátusban a bizottság 15 tagú.
A bizottság összetételét mindkét kamarában a jelenlévő képviselők és szenátorok többségének szavazatával hagyják jóvá.
A validáló bizottság legfeljebb 4 napon belül elkészít egy jelentést, amelyben javaslatot tesz a mandátumok érvényesítésére, elutasítására vagy érvényesítésük elhalasztására, rövid indoklással. A Szenátusban hasonló módon készül a jelentés.
A Képviselőház és a Szenátus legfeljebb 5 napon belül külön ülésekre hívható össze a validáló bizottság jelentésének megvitatására. A jelentést a bizottság elnöke terjeszti a plénum elé.
A Képviselőház akkor tekinthető hivatalosan megalakultnak, ha a képviselők kétharmadának mandátumát érvényesítették, és letették az esküt. Ugyanez érvényes a Szenátus esetében is.
A Képviselőház és a Szenátus hivatalos megalakulását követően minden képviselő és szenátor ünnepélyes ülésen esküt tesz az ország és a nép iránti hűségről.
A képviselőház és a szenátus hivatalos megalakulását követően megválasztják az elnököket, majd a többi állandó bizottsági tagot.
CSAK SAJÁT