Románia is képbe került a csipogórobbanások kapcsán

A tajvani ügyészek csütörtökön közölték, hogy eddig négy embert hallgattak ki tanúként a múlt héten Libanonban felrobbant személyhívókkal kapcsolatba hozható tajvani cégnél folytatott nyomozás során. A rejtély megoldásához a válaszok keresésében Románia is bekerült a képbe – írja a Reuters, idézi a News.ro.

Biztonsági források szerint Izrael volt a felelős a csipogók felrobbantásáért, ami felvetette a két fél közötti konfliktus növekvő veszélyét, Izrael nem is erősítette meg, és nem is cáfolta részvételét. Továbbra is rejtély, hogyan robbantották fel távolról a csipogókat, és a válaszok keresésében Tajvan, Bulgária, Norvégia és Románia is célkeresztbe került a Reuters forrásai szerint.

Kilencen meghaltak, több ezer megsérültek, amikor egyszerre robbantak fel a személyi hívók. | Fotó: Agerpres

A tajvani székhelyű Gold Apollo a múlt héten közölte, hogy nem ők gyártották a támadásban használt készülékeket, és hogy a magyarországi székhelyű BAC, a cég, amelynek a csipogókat tulajdonították, engedélyt kapott védjegye használatára. A tajvani kormány is azt mondta, hogy a csipogók nem Tajvanban készültek. A Gold Apollo nyomozását vezető tajpeji Shilin kerületi ügyészség szóvivője elmondta, hogy a múlt héten kihallgatott két személyen kívül egy jelenlegi és egy korábbi alkalmazottat is kihallgattak tanúként. „Gyorsan feldolgozzuk ezt az ügyet, és igyekszünk minél hamarabb megoldást találni” – tette hozzá a szóvivő, aki nem kívánta megnevezni a kihallgatott személyeket, és azt sem közölte, hogy az ügyészek tervezik-e mások kihallgatását is.

Múlt héten az ügyészek kihallgatták a Gold Apollo elnökét és alapítóját, Hsu Ching-kuangot, valamint Teresa Wut, az Apollo Systems nevű cég egyetlen alkalmazottját. A Gold Apollo nem kommentálta a nyomozást, és csütörtökön nem válaszolt a további megkeresésre. Egyik kihallgatott sem válaszolt az újságírók kérdéseire, amikor a múlt héten távoztak az ügyészségről.

Mint írtuk, múlt héten kedden kilencen meghaltak és csaknem háromezren megsebesültek Libanonban, miután a Hezbollah siíta milícia által megrendelt mintegy ötezer személyhívó készülékek egyszerre detonálódtak. Noha a szóban forgó készülékek a rajta feltüntetett logó alapján a tajvani székhelyű Gold Apollo cég termékei, a vállalat másnap azt közölte, hogy az AP924-es típusú személyhívókat egy budapesti székhelyű cég, a márkanév használatára licenszengedéllyel rendelkező BAC Consulting Kft. gyártja és értékesíti. A magyar miniszterelnöki kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára múlt szerdán a Facebook-oldalán a kormánynak az üggyel kapcsolatos álláspontját ismertetve azt írta, Magyarország vonatkozásában nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot az úgynevezett „csipogó-ügy”. Kovács Zoltán akkor azt írta, a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?