banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Visszaállította az izraeliek önbizalmát a csipogó-robbanás – „innentől kezdve a kenyérpirító is robbanhat”

A háború már elég rég elkezdődött, a kimenetelét pedig lehetetlenség megjósolni, vélekedett a Maszolnak Salamon Márton László, a Román Kulturális Intézet Tel Aviv-i kirendeltségének igazgatója. A volt újságíró és konzul szerint az izraeli polgárok önbizalmán javítottak ugyan az elmúlt napok eseményei, de a jelenlegi helyzet precedens nélküli és a legsúlyosabb Izrael történetében.

Az Tel Avivban élő diplomatát nem sokkal azután kérdeztük, hogy a Hezbollah tavaly október óta először ismét nagy lőtávolságú rakétát lőtt ki szerdán Tel-Aviv környékére. Úgy tudni, hogy a Moszad főhadiszállását célozták. Ugyanakkor Galilea és Safed is célponttá váltak Izraelben, miközben az izraeli hadsereg egy újabb kiterjedt légicsapást mért Libanonra. A világ vezető politikusai napok óta a közép-keleti konfliktus további eszkalálódásától tartanak, és ahogyan az ENSZ New Yorkban zajló közgyűlésén is elhangzott, szorgalmazzák a helyzet diplomáciai úton történő rendezését.

Kérdés, hogy hogyan határozzuk meg a háborút – mondta Salamon Márton László, aláhúzva, hogy Izrael már egy éve háborús helyzetben van, így ki lehet jelenteni azt, hogy a háború elég rég elkezdődött. „Északon az izraeli-libanoni határkörzetben valóban az utóbbi napokban pörgött fel a helyzet, olyan értelemben, hogy az izraeli felderítés segítségével sikerült bizonyos Hezbollah-vezérek tartózkodási helyét meghatározni és likvidálták őket, ebből fakadóan a Hezbollah megtorlásként még sűrűbbé tette az eddigi kilövések gyakoriságát. Több száz rakétát lőttek ki, míg Közép-Izrael felé ez volt az első hosszú távolságú rakéta” – összegezte.

Izrael rakétavédelmi rendszere hatékony | Fotó: Agerpres/EPA

Ugyanakkor ezeknek a támadásoknak nem sikerült semmilyen meghatározott célpontot elérniük, a szerdán kilőtt ballisztikus rakétát is már a levegőben „leszedte” Izrael rakétavédelmi rendszere. „Azt lehet mondani, hogy vakon lövöldözgetnek és sajnos vannak áldozatai ennek az összevissza lövöldözgetésnek. Bár ők azt állítják – és lehet, van benne igazság a szándékuk szintjén – hogy izraeli katonai létesítményeket céloznak, nem sok sikerrel” – vélekedett, rámutatva, hogy csirke- meg tehénfarmon tettek kárt, de azért futballozó kisgyermeket is meggyilkolt egy rakéta, legutóbb pedig egy 17 éves fiatal az autópályán egy falnak csapódva veszítette az életét, miután megrémült a közelében becsapódott rakétától. „A háború már folyamatban van, de hogy milyen időtartama várható szerintem nehéz megjósolni” – mondta.

Biztonságérzet a rakététatámadások árnyékában

Salamon Márton László kiemelte, hogy bár Tel-Aviv úgy Gázából, mint Libanonból elérhető ballisztikus rakétával, de a Hamásznak az nem áll a rendelkezésére. Tel-Aviv távoli célpontnak számít ez valamiféle biztonságérzetet ad az embereknek. „Az általános közhangulat természetesen nem rózsás. már szinte egy éve valamiféle depresszió uralkodott el az embereken. Megingott az hitük az izraelieknek abban, hogy a hadsereg és a titkosszolgálatok szilárdan ellenőrzi és őrzi az ország területét. A hadsereg és a titkosszolgálat tavaly október 7-ei csődje megrendítette a lakosságot abban való hitében, hogy biztonságban él. Az elmúlt napok, hetek eseményei valamennyire egy kicsikét visszaállították a bizalmat” – magyarázta.

Felidézte, hogy korábban sikerült az iráni rakétákat is teljes mértékben semlegesíteniük, az elmúlt hetekben pedig libanoni területen ért el hírszerzési sikereket a Moszad. Bár nem vállalták fel a „szerzői jogokat”, komoly kihívás elé állították a libanoni egészségügyi rendszert és megrendítették a Hezbollah önbizalmát is, azzal, hogy felrobbantották a kommunikációs eszközeiket. „Hiszen innentől kezdve akár a kenyérpirító is felrobbanhat. Ez izraeli szempontból valóban sikernek számít. Mint ahogyan a célzott likvidálások is” – mutatott rá Salamon. Hozzátette: „ez valamilyen szinten visszaállította az izraeli polgárok önbizalmát, a mosolyt is visszavarázsolta az arcukra, olyan szempontból, hogy elég sok vicc tárgya lett a Hezbollah és a Hamász. Az interneten például mémek keringenek arról, hogy a terrorista szervezet fegyveresei mostantól ülve pisilnek, mivel hogy felrobbant a nadrágjuk zsebében a csipogó. Bár ez nagyon nagyon fekete humor, de mégis csak humor és az embernek szüksége van a humorra ilyen körülmények között.”

A helyzet precedens nélküli

Izrael és általánosságban véve a közép-keleti térség már megszokta a fegyveres konfliktusokat. Felmerült viszont a kérdés, hogy a mostani helyzetet össze lehet-e hasonlítani a korábbiakkal, van-e különbség.

Salamon Márton felidézte, hogy a tavaly októberi „robbanáspont” épp az 1973-as jom kippuri háború ötvenéves évfordulóján történt. Az izraeli hadsereg fél évszázada sem volt felkészülve egy összehangolt meglepetésszerű támadásra. „A zsidóság legnagyobb ünnepén, négy-öt arab ország összehangoltan támadt. Az egyiptomi hadsereg már Tel-Aviv felé masírozott, a szíriaiak betörtek Galileába, és már úgy tűnt, hogy napok hetek kérdése a zsidó állam megléte és az összeomlása. Akkor végül sikerült visszaszorítani az ellenséget és megnyerték azt a háborút is” – idézte fel.

Fotó: Agerpres/EPA

Aláhúzta ugyanakkor azt is, hogy Izrael eddig mindegyik háborúját megnyerte az iszlám csoportosulások ellen, de terjeng egy mondás, amely szerint „ha Izrael egy háborút elveszít, akkor vége. Nem engedheti meg magának. Európában egy-egy ország elveszített egy háborút az esetleg területcsökkentéssel járt, de soha nem tűnt el teljesen a térképről. Ez Izrael esetében nem áll fenn. Tavaly ilyenkor annyira összecsengett minden, pontosan ötven év telt, szintén nagy ünnepre esett a Hamász terroristák beözönlése. Akkor mindenki arról beszélt, hogy megismétlődik a történelem. (…) De azóta eltelt majdnem egy év, és azt lehet mondani, hogy ez másfelé fejlődik. Először is a jom kippuri háború néhány hét alatt véget ért, ez pedig már egy éve tart és nem tudjuk meddig. Ugyancsak más, hogy nem államok támadtak Izraelre, hanem egy hibrid hadviselést folytató terrorista szervezet” – magyarázta. Hozzátette: „Egészen más most, mint bármikor korábban. A kilátások is különböznek, nem tudjuk merre halad. Azt lehet mondani, hogy a mostani helyzet precedens nélküli, és a legsúlyosabb Izrael 76 éves történetében.”

Kérdéses a megoldás

Hetente vannak nagy méretű megmozdulások Tel-Avivban, miután a lakosság többsége nem osztja a kormány nézeteit a túszok kiszabadításának ügyében. A kormány azt sulykolja, hogy ha engedményeket tesznek a terroristáknak, akkor az még nagyobb katasztrófákhoz vezet a jövőben. „Még mindig száznál több túsz van fogságban Gázában. Ez egy hatalmas trauma az izraeli társadalom számára, hogy lám, Izrael képtelen hazahozni őket. Sok felmérést láttam arról, hogy mennyire megugrott a lelki kezelésre szoruló személyek száma” – mondta. Beszélt arról is, hogy a katonáságon belül is sok a sérült, miközben a vallásos zsidók nem hajlandók katonai szolgálatot teljesíteni, holott több fronton zajlanak a csaták.

A világ politikusai igyekeznek diplomáciai úton rendezni a konfliktust, de a megoldást az izraeli belpolitikai helyzet is befolyásolja. Salamon Márton szerinte az izraeli kormány „agyaglábakon áll”, szélsőséges pártocskákon múlik a többség és Netanjahunak „is van vaj a füle mögött”, korrupciós ügyei még ítéletre várnak.

„Nyilván az izraeli ellenzék hevesen bírálja a kormány lépéseit, a túszügyben tanúsított merevségét, és így tovább. A nagy kérdés, hogy mi lesz majd a háború után, amiről kormánykörökben senki sem akar beszélni, pedig, ha nem tudjuk, hogy mi az irány nehéz egyik napról a másikra tervezni. Sok a válaszra váró kérdés, mindeközben az izraeli gazdaság is megsínyli a helyzetet” – mutatott rá. Mialatt az ország gazdaságát leminősítették, az azért pozitív jel, hogy alapjaiban nem ingott meg.

Az ingatlanpiac viszonylag befagyott, de az árak nem csökkentek. „Sajnos, hiszen itt vannak a világon a legmagasabb ingatlanárak. A harmadik legmagasabb. Egy átlag fiatal család nem engedheti meg magának egy lakás megvásárlását” – közölte. A hi-tech, amire Izrael gazdasága alapszik az egyelőre tartja magát, a turizmus viszont teljesen leállt, a koronavírus-járvány közeli állapotokat idéz. „Kérdés, hogy meddig bírja ezt ki az izraeli gazdaság, az izraeli polgár. Meddig bírja türelemmel, zsebbel” – mondta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?