Egyre titokzatosabb a libanoni robbantásokkal kapcsolatba hozható, Budapesten élő nő
A magyar titkosszolgálatok több ízben egyezettek a budapesti székhelyű cég vezérigazgatójával, annak kapcsán, hogy a vállalat kapcsolatba hozható a Hezbollah tagjai által használt, a héten felrobbant személyhívókkal.
A magyar kormány szombati tájékoztatását a Jerusalem Post alapján a Digi24 hírtelevízió idézi. A tajvani Gold Apollo csipogógyártó szerdán közölte, hogy a libanoni robbantásokban használt modellt a BAC Consulting gyártotta, hozzátéve, hogy csak licencbe adta márkáját a magyar cégnek, és nem vett részt a készülékek gyártásában. Cristiana Bársony-Arcidiacono, a BAC Consulting 49 éves olasz–magyar vezérigazgatója és tulajdonosa a hét elején az NBC Newsnak azt mondta, hogy nem ő gyártotta a csipogókat, ő „csak a közvetítő” volt. A magyar titkosszolgálatok szerda óta folytatják a nyomozást, és többször is kihallgatták Bársony-Arcidiaconót, szögezte le a magyar kormány sajtóirodája közleményben. Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), az egyik magyar titkosszolgálat megismételte a kormány korábbi nyilatkozatát, miszerint a tömeges robbantásokhoz használt csipogókészülékek soha nem voltak Magyarországon.
A magyar kormány korábban azt is közölte, hogy a BAC Consulting „kereskedelmi-közvetítő cég, amelynek Magyarországon nincs gyártási vagy egyéb munkapontja”. A keddi és szerdai kétnapos támadások során a Hezbollah tagjai által használt több ezer személyhívót és adó-vevő készüléket robbantottak fel. A támadások összesített halálos áldozatainak száma 39-re emelkedett, és több mint 3000-en megsebesültek. A feltételezések szerint Izrael hajtotta végre a támadásokat, de nem erősítette meg és nem is tagadta, hogy köze lenne a robbantásokhoz.
A rejtélyes közvetítő
Cristiana Bársony-Arcidiacono hét nyelven beszél, részecskefizikából doktorált, saját pasztell aktrajzaival díszített budapesti lakása van, és karrierje során bejárta Afrikát és Európát, a humanitárius munkának szentelte magát, közli a Reuters. Miután kiderült, hogy a BAC Consulting az eredeti tajvani gyártótól, a Gold Apollótól licencelte a csipogók tervét, Bársony-Arcidiacono az NBC Newsnak elmondta, hogy nem ő gyártotta azokat. „Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértették” – mondta. Azóta nem jelent meg a nyilvánosság előtt. A szomszédai azt mondják, hogy nem látták. Nem válaszolt a Reuters hívásaira és e-mailjeire, és a hírügynökség akkor sem kapott választ, amikor felkereste Budapest központjában lévő magánlakását.
Az ismerősökkel és volt kollégákkal folytatott beszélgetések egy lenyűgöző intellektusú nő képét festik le, akinek karrierje rövid távú munkák sorát tartalmazta, soha nem tudott hosszú távon megállapodni.
CSAK SAJÁT