Románia a 43. az életminőség és jólét világranglistáján

Románia a múlt évhez képest egy helyet előrelépve a 43. lett idén az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 169 ország rangsorában, amelyet a Social Progress Imperative nevű nemzetközi nonprofit szervezet állított össze. 

Ebben az évben Románia már nem az utolsó uniós ország a rangsorban, mert megelőzi a 44. helyre került Bulgáriát. Az 1-től 100-ig terjedő skálán Románia 76,89 pontot kapott a nemzetközi szervezettől, valamivel kevesebbet, mint tavaly, de elegendőt ahhoz, hogy az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében az országok második kategóriájába kerüljön Barbados, Argentína és Magyarország után (tavaly a harmadik kategóriában volt).

Fotó: Kolozsvár polgármesteri hivatala

A kutatás módszertana szerint a Social Progress Imperative három szempontból vizsgálta meg a 169 országot. Pontozták az alapvető szükségletek kielégíthetőségét, azaz az élelemhez, alapvető egészségügyi ellátáshoz, ivóvízhez és csatornázáshoz, köztisztasági szolgáltatásokhoz, lakhatáshoz és biztonsághoz való hozzáférést. A jólétet az oktatáshoz, az tájékoztatáshoz és információhoz való hozzáférés, a jó egészségi állapot és a környezet minősége alapján értékelték. Emellett pontozták a vizsgált ország polgárainak lehetőségeit az emberi jogok, az egyéni szabadságjogok, a választás szabadsága, a társadalmi felzárkózás és a felsőoktatáshoz való hozzáférés alapján. Az országokat a kapott pontszám alapján hat kategóriára osztva rangsorolták.

Románia múlt évhez egy helyet javítva idén a 40-ik a rangsorban az alapvető szükségletek kielégíthetősége terén, ugyanakkor egy-egy helyet rontva a 46-ik, illetve az 51-ik a lehetőségek és a jólét szempontjából. A legjobb pozíciót, a 34-ik helyet az ország az élelemhez és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, illetve a lakhatás terén érte el.

A világrangsort továbbra is Norvégia vezeti, 90,74 ponttal, a második Dánia, a harmadik Finnország. Az utolsó három helyre Csád, a Közép-Afrikai Köztársaság és Dél-Szudán került. Az elmúlt tíz évben a globális átlagmutató 5,40 ponttal nőtt, 2022-ben elérte a 65,4 pontot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?