Rendkívül veszélyes a fülhallgatóban zenét bömböltető, a telefonját bámuló gyalogos

A környezetükre és önmagukra is veszélyesek a telefonkészülékbe belefeledkezett, a fülhallgatóban zenét bömböltető gyalogosok. Legutóbb kedden Dornavátrán (Vatra Dornei) sérült meg súlyosan egy 15 éves gyerek, aki a fülhallgatójával zenét hallgatott és a telefonját babrálta, így nem vette észre a közeledő vonatot. A gyerek a szerelvény alá került, többrendbeli sérüléseket szenvedett, a vonat levágta az egyik lábát. A szakemberek szerint erre csak egy megoldás van: jobban figyelni a közelekdésre.

Az elmúlt időszakban számtalan baleset történt a telefont babráló, zenébe feledkezett gyalogosok miatt, melyeknek általában ők az áldozatai.

Nincs szabályozás, nincs bírság, csak ajánlások

A rendőrség csak ajánlásokat tud megfogalmazni, nincs eszközük arra, hogy fellépjenek azok ellen, akik nem figyelnek a forgalomban. Két évvel ezelőtt történt ugyan egy próbálkozás, a KRESZ alkalmazási módszertanában terveztek egy módosítást, hogy bírságolni lehessen azokat a gyalogosakat, akik miközben átkelnek az úttesten, olyan tevékenységet végeznek, ami elvonja a figyelmüket. Végül a hatóságok meggondolták magukat, és a végleges módosított változatba már nem került be ez a tiltás.

Fotó: Pixabay

Nincs telefonáló vagy fülhallgatóval közlekedő gyalogosokra vonatkozó szabályozás, erősítette meg a Maszol megkeresésére Radu Stroe, a Kovászna megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője. Ilyen körülmények között a közlekedési rendőrök nem bírságolhatnak, ám mindenképpen azt ajánlják, hogy a gyalogosok figyeljenek arra, ami körülöttük történik. Elsőbbségük van ugyan, de csak akkor lépjenek le az úttestre gyalogátkelőn, ha meggyőződtek arról, hogy az biztonságos. Adjunk időt a gépkocsivezetőnek, hogy észrevegyen bennünket, ez különösen éjszaka, rossz látási viszonyok között nagyon fontos, mutatott rá Radu Stroe.

A rendőrségi szóvivő hangsúlyozta, az utcán minden esetben javallott a körültekintő figyelem, hiszen a járdán is történhetnek balesetek, például beleléphetünk egy gödörbe, vagy ha fülhallgatót viselünk, nem halljuk meg, amikor veszélyre figyelmeztetve ránk kiáltanak.

Kovászna megyében 2022-ben a súlyos közúti balesetek elsőrendű oka a gyorshajtás volt, emiatt 13 súlyos baleset történt, utána következtek a fegyelmezetlen gyalogosok, akik 10 súlyos balesetet okoztak Háromszéken. A harmadik helyen áll a statisztikában a gyalogátjárón meg nem adott elsőbbség miatt bekövetkezett baleset, ilyen tavaly 5 esetben történt Kovászna megyében.

Naivitás azt hinni, hogy megváltoznak a fiatalok szokásai

Aktuális probléma, hogy a fiatalok még egymás társaságában is a telefonra figyelnek, nem tudnak elszakadni az online tértől, fogalmazta meg kérdésünkre Szőcs Levente, a Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelés-tanácsadó Központ vezetője. Emiatt az úton is gyakran a telefont bámulják, babrálják, vagy kizárják a külvilágot, a fülhallgatóban zenét hallgatnak.

A szakértő naivitásnak tartja és nem lát esélyt arra, hogy ezen változtatni lehetne, ezért meglátása szerint inkább jogszabályokkal, biztonsági rendszerekkel kell megelőzni, minimalizálni az ebből adódó baleseteket, segíteni az ilyen körülmények között zajló közlekedést. A gépkocsivezetés közben tilos használni a telefont, ezt szigorúan büntetik, ennek ellenére még mindig előfordul, hogy a sofőrök telefonon beszélnek, sőt üzeneteket pötyögnek vezetés közben.

Szőcs Levente felidézte, nyugat-európai országokban már látott olyan közúti táblát, amely arra figyelmeztet, hogy azon a szakaszon gyakran mennek át az úttesten telefonjukat bámuló emberek, ez a megoldás nálunk is bevethető lenne. A közérdekű hirdetésekkel, megelőző kampányokkal, az elrettentő példák bemutatásával lehetne érzékenyíteni erre a veszélyre, javasolja Szőcs Levente.

Azonos felelősség, egyforma mértékű felelősségre vonás

A közlekedés minden résztvevője – a gépkocsivezető, a kerékpáros, a gyalogos, a szekeres – egyforma mértékben felelős a saját és a körülötte levők biztonságáért, ezért a felelősségre vonás, a bírságolás is egyformán kellene vonatkozzon mindenkire, vetette fel Dobra Csaba gépjárművezető-oktató, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive sofőriskola tulajdonosa. Rámutatott, számtalan esetben szembesül azzal, hogy a gyalogos úgy lép ki a gépkocsi elé, hogy fel sem pillant, és meg sem hallja, ha rádudálnak. Csúszós úttesten ez nagyon veszélyes lehet, hívta fel a figyelmet a szakember.

A gépkocsivezetők még a navigációs rendszerhez sem nyúlhatnak vezetés közben, mert ha a rendőr úgy látja, hogy megérintették a telefont, azonnal bírságol. A bírságnál hatékonyabb módszer nincs, a közlekedés minden szereplőjét azonos mértékben kellene felelősségre vonni, ha veszélyeztetik a saját és a többiek biztonságát, szögezte le Dobra Csaba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?