Rejtélyes csípések Kolozsváron: a testünk túlreagál, nem a csípés lett veszélyesebb

Amint megírtuk, fájdalmas és rendkívül csúnya csípésekre panaszkodnak egy ideje a kolozsvári lakosok. A szakértők véleménye alapján kizárható a kullancs, az ágyi poloska és a púpos szúnyogok csípésének lehetősége is, kétségkívül pókra gyanakszanak. Keresztes Lujza rovarszakértőtől megkérdeztük azt is, valós-e az az elmélet, miszerint a globális felmelegedés hatására a rovarok egyre kisebbek, méreganyaguk ezért koncentráltabb.

A rejtélyes kolozsvári csípések hátterében egyértelműen pókok állhatnak, erősítette meg az állítást megkeresésünkre Keresztes Lujza egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Biológia és Ökológia Intézetének igazgatója. A csípésekről készült fotók alapján a pók a legvalószínűbb azért is, mert parkokban, sövények alján rengeteg van belőlük. „Nagyon hasznosak, mert megfogják a rovarokat, de nem szeretik, ha a ruhánk alá bekerülnek, mert akkor marnak” – magyarázta a szakértő.A szakértők kétségkívül pókra gyanakszanak. Illusztráció: Pixabay

„A pókcsípésre reagál a szervezetünk ennyire sajátos módon. Sokáig marad meg a csípés, mert teljesen idegen a testünknek a pókméreg” – fejtette ki. Szerinte lehet kis vagy nagy méretű pók, de Kolozsváron és Erdélyben nincs veszélyes pók, így fel sem merül a kockázata annak, hogy valami maradandó probléma lesz a csípésből, ezért is tanácsolhatták el a sürgősségről a pácienseket.

Sok kommentben, sőt külön bejegyzésekben is felmerült a púpos szúnyogok csípésének lehetősége, azonban a rovarszakértő ezt teljes mértékben kizárta. „A púpos szúnyogok lárvái tiszta, gyorsan áramló vízhez köthetők, városokban nem jellemző a jelenlétük. Csak ott élnek, ahol állatokat tartanak, és a legelők mellett van egy gyors vizű patak, ahol a lárvák lehetnek” – tudtuk meg Keresztes Lujzától.

Az egyik olvasói hozzászólásban felhívták a figyelmünket arra az elméletre, miszerint a globális felmelegedés hatására a rovarok mérete kisebb lesz, a méreganyaguk azonban koncentráltabb. A feltételezés alapján emiatt történhet meg, hogy az utóbbi időben durvább csípéseket tapasztalnak az emberek Kolozsváron, és úgy egyáltalán Erdélyben is, mert a toxikus tünetek így erőteljesebbek. Keresztes Lujza szerint viszont ez a jelenség csupán városi legenda.

„Ilyen gyorsan nem reagál az állatvilág. A rovarok, csáprágósok nem tudnak ilyen gyorsan méretet növelni vagy csökkenteni. Az emlősök esetében többezer éves hatás során hidegre növekszik a termet, melegre csökken, de ez csak a melegvérű állatokra jellemző. A rovarok és pókok esetében a méretet az határozza meg, hogy lárvakorukban mennyit táplálkoznak. Ha bőséges a táplálék, nagyobbak lesznek és erősebb a méreganyaguk, ha kevesebbet esznek, kisebbek lesznek és gyengébb a méreganyaguk” – fejtette ki a biológus.

A szúnyogok is vadabbul csípnek?

Olvastunk olyan kommenteket is, hogy manapság a szúnyogok is egyre „vadabbul” csípnek, sőt a katicabogarak is, így erről is megkérdeztük a szakértőt.

„Minden rovarcsípésnél és pókmarásnál az első csípéskor a szervezetünk túlreagál, mert az idegen dolog. Második alkalommal már a fehér vérsejtjeink felismerik, és talán fel sem dagad, nem lesz piros, egyszerűen nem reagál a szervezet. De ez mind attól függ, hogy a csípés milyen állapotban találja az immunrendszerünket” – tudtuk meg a rovarszakértőtől, aki ezek után is hangsúlyozta: nincs összefüggésben a csípés durvasága azzal, hogy erősebb vagy gyengébb a szúnyog vagy pók méreganyaga. A katicabogarak pedig legfeljebb akkor csípnek, ha kézben szorongatjuk őket vagy sarokba szorítva érzik magukat. Az itthoni hétpettyes katica mellett egy ideje jelen van nálunk az ázsiai katicabogár is, ami termetre nagyobb, de nem nehéz összekeverni a hétpettyessel.

A szúnyogok esetében az a probléma, hogy „egyre-másra jelennek meg tájidegen fajok”, amiket érdemes monitorozni, de Kolozsvárt még nem fenyegeti ez a veszély. „A hazai fajok közül nem találtunk olyan szúnyogot, ami vírust vagy baktériumokat terjeszthetne, de annyi biztos, hogy ezek a szúnyogok első-második csípés után is tudnak kellemetlen pírt okozni a bőrön. De ez nem veszedelmes, elmúlik” – tette hozzá a szakértő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?