Rejtélyes rovarok Kolozsváron – Brutális csípések, pánik a sürgősségin

Rémisztő, egyelőre ismeretlen rovarok szállták meg Kolozsvárt néhány hete, a helyiek fájdalmas és rendkívül csúnya csípésekre panaszkodnak. Sokan egyből sürgősségi ügyeletre szaladnak, mert ilyen csípéssel nem találkoztak még ezelőtt, tartanak a következményektől. A kolozsvári járványkórház szóvivője megkeresésünkre elmondta, valóban nem tudják, hogy milyen bogarakról van szó. A rovarszakértő ágyi poloskára vagy kullancsra gyanakszik. 

Rémisztő rovarok szállták meg Kolozsvárt, csípéseik csúnyák és sok esetben fájdalmasak. Fotó: stiridecluj.ro

 A stiridecluj.ro portálnak egy tóközi lakos a következőket nyilatkozta: „A Galați utcai parkban néhány rovar nagyon csúnyán csíp, főként a lábakon, a csípés elég veszélyesnek tűnik, mert nagyon feldagad!”.

Arra kérte a hatóságokat, hogy mielőbb végezzenek egy alapos rovarirtást a városban. Egy györgyfalvi negyedi lakos szintén sürgős rovarirtást kért, mert az ismeretlen bogarak miatt már lehetetlen kint ülni a parkokban, hiszen „csípnek és olyan nyomot hagynak, amit még soha nem láttak”.

Nemcsak a román sajtóból értesültünk a hírről, szerkesztőségünkbe eljuttatott információk szerint egyes esetekben óriási piros folt keletkezik a csípés körül, mások azonban arról is beszámoltak, hogy nagy, piros hólyag nőtt a csípésre, ami később kipukkadt, akár egy vízhólyag. Többen is megijednek a rovarok csípéseitől, és biztosra mennek: hosszú sorokat állnak a kolozsvári járványkórház folyosóin, hogy megvizsgálják őket az ügyeletes orvosok.

A szokatlanul agresszív rovarokkal és csípéseikkel kapcsolatban a járványkórház szóvivőjéhez, dr. Irina Filipescu főorvoshoz fordultunk, aki leszögezte, nem az ő tisztjük beazonosítani ezeket a rovarokat, azt viszont megerősítette, hogy az ügyeletes orvosok az utóbbi időben nem egyszer találkoztak ehhez hasonló, már-már sérüléseknek tűnő csípésekkel. „Ezek a páciensek nem föltétlenül sürgősségi esetek, ez egy berögződés, miszerint inkább futunk a sürgősségire ahelyett, hogy elmennénk a háziorvoshoz – magyarázta a szóvivő.

A megcsípett személyek nem föltétlenül sürgősségi esetek. Fotó: stiridecluj.ro

Elmondása szerint vannak olyan páciensek, akiknek csak egyszerűen nagyobb területen piros a csípés körül, mint egy átlagos szúnyogcsípés esetén, de vannak, akiknél hólyagok is keletkezhetnek, sőt a sok vakarástól és piszkálástól akár tovább is fertőződhetnek.

A főorvos szerint nem tudják, milyen bogarak ezek, ők csak kezelik a hozzájuk érkező pácienseket. Nyomatékosította: „a megcsípett személyek nem kell föltétlenül sürgősségi ellátáshoz forduljanak, nem kell éjszaka négy órát várakozniuk a kórház folyosóján, hanem elmehetnek háziorvosához is”. Ha viszont nagyon fáj a csípés helye, esetleg fertőzésveszélyt és folyamatos rosszullétet érzékelnek, akkor forduljanak hozzájuk.

Keresztes Lujza egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Biológia és Ökológia Intézetének igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy többféle rovarra is utalhatnak a jelek. A bögölycsípésre abszolút hasonlítanak a leírások, de a rovarszakértő azért zárná ki ezt a lehetőséget, mert a bögöly városokban nagyon ritka, többnyire legelőkön élnek, szarvasmarha és lovak közelében. A szakember ágyi poloskára vagy kullancsra gyanakszik. Hozzátette: a legideálisabb az lenne, ha legalább egy fotó lenne a rovarról, akkor könnyebb lenne a beazonosítása. 

(Nyitókép: stiridecluj.ro)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?