Rejtélyes csípések Kolozsváron: egy kis pók lehet a tettes?

Kolozsvár több lakója is furcsa, fájdalmas csípésekről számolt be az elmúlt hetekben – a jelenség mögött egy egyelőre ismeretlen, ám gyors és rejtőzködő élőlény állhat. Egy helyi biológus szerint nem rovar, hanem egy apró pók lehet a felelős, amely szinte észrevétlenül csíp, majd azonnal eltűnik. A szakértő saját tapasztalatait is megosztotta velünk.

Amint írtuk, rémisztő, ismeretlen rovarok szállták meg Kolozsvárt néhány hete, a helyiek fájdalmas és rendkívül csúnya csípésekre panaszkodnak. Szerkesztőségünket felhívta Varsányi Tamás biológus, aki nem egyszer volt elszenvedője ilyen csípésnek. Állítása szerint a tettes egy pók, ami apró és nagyon gyors mozgású. Bár már háromszor is megcsípte idén, még nem sikerült beazonosítania, mivel a csípés után észrevétlenül el is tűnik.

„Azért csíp térd alatt, mert odáig ér el. Bokrok aljában és fűben csíp leginkább, de engem a Farkas utcában is megcsípett már” – magyarázza Varsányi, majd hozzáteszi: nem mindenkinél jelentkezik heves reakció, azaz fájdalom, hólyag vagy durva pirosodás, csak azoknál, akik allergiások a pókcsípésre. Azért sem lehet tehát beazonosítani, mert mindenki másképp reagál a pókcsípésre. Mint írtuk, Keresztes Lujza egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Biológia és Ökológia Intézetének igazgatója többek között kullancsra gyanakodott, azonban Varsányi megcáfolta ezt az állítást, bár a kullancshoz nagyon hasonló körkörös pirosodást hagy maga után.

Milyen kezelés hatott neki?

Legalább napi 10-12 alkalommal kenegeti viszketést csillapító krémmel, ajánlott vénaerősítő gyógyszert is venni, hogy segítsen a megfelelő vérkeringésben. Aki tudja magáról, hogy vészesen allergiás a pókcsípésre, allergia elleni gyógyszert is vegyen este. A kezelés elhúzódhat két-három hétig is.

A képen Varsányi csípése látható, ami háromnapos, de kezelt csípés. És bár kinézetre már nem csúnya már, de az izmok egy tenyérnyi felületen kemények körülötte. 

Háromnapos, kezelt csípés. Fotó: Varsányi Tamás személyes archívuma

A biológus elmondása alapján első alkalommal, amikor megcsípte egy ilyen pók, a duzzadás lehúzódott a bokájára, ez is egyértelműen az allergiás reakcióra utal. Szerinte akkor van igazán nagy baj, ha a pirosodáson kívül fekete pontok is megjelennek a csípés körül, „ez azt jelenti, hogy megindult a sejtkárosodás, az üszkösödés, ebben az esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, mert antibiotikumra van szükség” – hívta fel a figyelmet Varsányi.

Állítása szerint két éve találkoznak ezzel a jelenséggel, sok gyerek esetében is, de kevesen reagálnak nagyon hevesen rá. Mivel általában a térd alatti részt csípi meg, ezért nagyon feszessé válik az izom, éppen ezért „reggel, amikor megpróbálsz ráállni, rettenetesen fáj” – erősíti meg saját tapasztalata alapján a biológus.

Amennyiben neki vagy bárki másnak sikerül lefotóznia a pókot, kezdődhet a beazonosítás egy szakember segítségével.

(A nyitókép illusztráció | Fotó: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?