„Rá kellett döbbenjek: az osztály drogozik” –  Robbanásszerűen megnőtt az olcsó drogok beáramlása Romániába

Romániában, sőt egész Nyugat-Európában robbanásszerűen nőtt az olcsó drogok beáramlása és fogyasztása, az ügyészek pedig nem tudják megállítani a kábítószer-kereskedelmet, mert túl kevesen vannak, és a törvények pedig túlságosan enyhék – kongatta meg a vészharangot Románia főügyésze, Alex Florența. Múlt héten a Kolozs megyei főtanfelügyelő, Marinela Marc hívta fel a figyelmet: minden iskolába eljutnak az olcsó kábítószerek, és egyre több gyermek drogozik. A főtanfelügyelő kiemelte, a pedagógusok tehetetlennek érzik magukat, hiszen úgy látják, a gyerekeknek tartott prevención és a szülők figyelmeztetésén túl nem sokat tehetnek, jogi eszközük nincs az iskoláknak. Hasonló helyzetről számolt be lapunknak egy erdélyi magyar iskolában tanító tanár is, aki tehetetlennek érezte magát, amikor azt látta, az egyik általa tanított osztályban szinte minden diák kábítószerezik, nincs akinek órát tartani. 

Romániát elárasztják az olcsó kábítószerek, amelyekhez a gyerekek könnyen hozzáférhetnek, és fennáll a veszélye, hogy a rendkívül veszélyes kábítószereket masszívan importáló országgá válik Románia – hívta fel a figyelmet Alex Florența, Románia főügyésze a Digi24-nek adott interjújában.

Illusztráció | Fotó forrása: Pixabay

140 tonna kokain: ez csak a töredéke

„A számok aggasztók: tavaly 140 tonna kokaint foglaltak le az antwerpeni kikötőben, és a belga igazságügyi hatóságok becslése szerint a lefoglalt mennyiség csak kilenc százalékát teszi ki az ezen a kikötőn keresztül az európai piacra kerülő teljes mennyiségnek. Ha ehhez hozzáadjuk a rotterdami és a hamburgi kikötőt, akkor máris képet kapunk a mennyiségekről – évente több száz tonna kerül az európai fogyasztói piacra. Ehhez hozzátevődnek az enyhébb drogok, mint például a kannabisz, ahol számottevő növekedést látunk, többek között Romániában is – és ebben már nem importáló ország vagyunk, hanem termesztők. Aztán ott vannak a szintetikus drogok, amelyek elárasztják az európai fogyasztói piacot, és nyilvánvalóan Románia az utóbbi években egyre nagyobb mértékben érzi ennek a jelenségnek a hatásait” – számolt be a főügyész.

Olcsó gyógyszerkészítmények Ázsiából

Robbanásszerűnek nevezte a szintetikus drogok terjedésének jelenségét, amit szerinte nehéz megfékezni, mivel folyamatosan újak jelennek meg. „Ezek a kábítószerek Ázsiából érkeznek. Mivel szintetikusak, minden drog mögött egy kémiai képlet áll. Minden európai ország megpróbálta kriminalizálni őket a kábítószer-kereskedelemhez hasonló módon, azaz kriminalizáljuk és büntetjük a kémiai képletet, ami a kábítószer alapja. Csakhogy kriminalizáljuk az anyagok egy listáját, és megjelenik egy másik. Kihívás megtalálni azt a jogalkotási formulát, amely lehetővé teszi az ilyen típusú kábítószerek szankcionálását” – magyarázta.  

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

Prevenció kisiskolás kortól

A főügyész szerint a mai társadalom egyik legfőbb kihívása a gyerekek megvédése a veszélyes drogoktól, a függőségtől. „Meg kell értenünk, hogy egy ilyen jelenséget soha nem lehet kizárólag bűnügyi módszerekkel megfékezni. Az oktatás alapvető fontosságú, és már az iskola korai éveitől el kell kezdeni. Az aggodalmaim azokhoz a nehézségekhez kapcsolódnak, amelyekkel a büntető igazságügyi hatóságok szembesülnek a jelenség elleni hatékony küzdelemben, hiszen meglehetősen korlátozottak az emberi erőforrások” – mutatott rá a Alex Florența.

Szemléltetésként elmondta, „2023-ban 26 ezer kábítószer-kereskedelmi ügyet kellett megoldani, ebből 15 ezret regisztráltak csak tavaly”, miközben „a szervezett bűnözés és terrorizmus ellenes ügyészség (DIICOT) szintjén nem hiszem, hogy 200-nál több ügyész van, aki ezzel a jelenséggel foglalkozik”. Ugyanakkor jogalkotási kérdések is vannak, amelyek nem szolgálják az elrettentést a főügyész szerint.

Tehetetlen iskolák

„A kábítószer-kereskedelem a piacgazdaság szabályait követi, a kereslet találkozik a kínálattal. Most a kínálat óriási!”, ami a növekvő pénzügyi forrásokkal rendelkező lakosság számára „lehetővé teszi a hozzáférést olyan gyógyszerekhez, amelyek 4-5 évvel ezelőttig szinte hozzáférhetetlenek voltak” – magyarázta a főügyész.

Nagyjából ezt tapasztalják a tanárok is: az utóbbi időben elszabadult az iskolások körében az olcsón, 7-11 lejért hozzáférhető szintetikus drogok használata. Múlt héten a Kolozs megyei főtanfelügyelő arra hívta fel a figyelmet, hogy minden iskolába eljutnak már a drogok, minden gyermek kitett a veszélynek, az iskoláknak a keze azonban meg van kötve, jogi eszközük nincs a jelenség megállítására: nem motozhatják meg a diákokat belépéskor, nem vehetik őrizetbe őket. 

Egy középiskolai tanár a Maszolnak arról számolt be, hogy néhány évvel ezelőtt az egyik kilencedik osztálya diákjaival kezdetben, ősszel nagyon jó órái voltak: egymásra hangolódtak, a gyerekek értelmesek, érdeklődőek voltak, ami azért is volt öröm és különleges élmény, mivel már jó pár éve azt tapasztalja, nagyon nehéz felkelteni a gyerekek érdeklődését. Azonban a helyzet fokozatosan változott meg, a diákok mintha kifordultak volna magukból. Rá kellett döbbenjen: az osztály drogozik. 

„Rá kellett döbbenjek: az osztály drogozik”

„A diákjaim, azt vettem észre, agresszívek lettek, semmi nem tetszett nekik, lekezelő hangon beszéltek, nem tanultak, még a legjobbak sem. Nem értettem, mi történik, míg az egyik ismerősöm azt nem mondta, hogy elviszi a gyermekét a mi iskolánkból – nem ebből az osztályból –, mert ez egy drogközpont. Elgondolkodtam. Elolvastam a kábítószer-fogyasztás tüneteit, és sokkoló volt, ahogy sorban mindent kipipálhattam, a diákok viselkedésére az összes tünet ráillett. Rá kellett döbbenjek, hogy valószínűleg az egész osztály jelentős hányada drogokat fogyaszt, és így jár iskolába” – számolt be a tanár.

Illusztráció | Fotó forrása: Adobe StockEkkor szólt a diákok osztályfőnökének, aki nem hitte, hogy ez igaz lehet. „Azt mondta, hogy ő nem hiszi. Hogy van néhány gyermek, akit egyedülálló szülő nevel, aki éjszaka dolgozik stb., nehéz helyzetben vannak, esetleg ez kihathat a gyermek viselkedésére, de nem hiszi, hogy drogoznának, és hogy az egész osztály” – meséli tovább a tanár, aki ezek után ahhoz fordult, aki az iskolájukban drogprevenciós előadást, foglalkozást tartott korábban. Ám itt sem talált segítséget, hanem azt a választ kapta, hogy ez nem úgy megy, hogy akkor X iskolában én tartok egy prevenciós foglalkozást, hanem akkor, amikor város- vagy iskolaszinten van szervezve ilyesmi”, ami idén már volt, jegyezte meg a tanár.

A pedagógust megviselte a tehetetlensége, és az, hogy tanítani nem igazán lehetett már ebben az osztályban. A helyzet azóta csak annyiban változott, hogy hónapok múlva mások is felismerték: baj van, tényleg kábítószereznek a diákok.Természetesen azt is tudják, nemcsak ez az osztály és nemcsak ebben az iskolában.

A konstancai kikötő: gyenge célpont

A televíziós interjúban a főügyész arról is beszélt, a kábítószerek beáramlását megállítani, minden szállítmányt ellenőrizni a kikötőkben jelenleg nem lehetséges, és Konstanca is a nagy kábítószer-kereskedők célpontjává is válhat. „Európában nincs olyan kikötő, amelyiknek van arra kapacitása, hogy minden egyes konténert egyenként átvizsgáljon és ellenőrizzen, ami azt jelenti, hogy – nyilvánvalóan bizonyos kockázati elemektől eltekintve, amelyek észlelése a konténer alaposabb ellenőrzéséhez vezet – általában véve a legtöbb konténer a radar ellenőrzésén kívül marad” – magyarázta a főügyész. 

Archív felvétel | Fotó forrása: Temes megyei rendőrség„Úgy gondolom, hogy az első dolog, amit tennünk kell, hogy fejlesszük az átvilágítási rendszert. Ez egy olyan probléma, amellyel Románia már régóta küzd, országként ratifikálnunk kell a konténerek ellenőrzéséről szóló egyezményt, és sokkal nagyobb rendőri jelenlétre van szükségünk a konstancai kikötőben, a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel foglalkozó hivatalon keresztül, amelyet mind technikailag, mind humán erőforrás tekintetében fel kell szerelni, hogy jobban le tudjuk fedni a jelenséget” – sorolta a  főügyész a tennivalókat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?