Pride-hét Nagyváradon – minden kezdet nehéz

Befogadás, méltányosság, sokszínűség, közösség, kutatás és tudatosság – ezekkel a kulcsszavakkal jellemzi törekvéseit az Ark Oradea nevű nonprofit civil szervezet, amely idén először Pride-hetet szervez Nagyváradon. A LGBTQ+ közösség büszkeség napi eseménysorozata augusztus 7-én kezdődik a partiumi városban, ahol felvonulást nem rendeznek a vallásos és tradicionalista csoportosulások felháborodása miatt.

Nagyvárad most csatlakozik azokhoz a városokhoz, amelyek támogatják a sokszínűséget, és idán először szervezik meg az első Pride-fesztivált – jelentették be pár napja immár hivatalosan is az Ark Oradea civil szervezet Facebook-oldalán.

Fotó: az Ark Oradea Facebook-oldala

A LGBTQ+ (leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és queerek) közösségének büszkeség napi eseménysorozatának a Bunyitay-ligetben (ma Brătianu park) található MA hub közösségi kert ad otthont, ahol augusztus 7. és 13. között változatos programok várják az érdeklődőket. Előadások, kiállítások, koncertek, filmvetítés, filozófiai műhely, beszélgetések szerepelnek a műsorban. Semmi hivalkodó. Olyan tevékenységek, amelyek a közösség tagjait és azok „szövetségeseit” célozzák meg. „Ünnepeljük közösen a queer tapasztalatokat, és mutassunk szolidaritást a LGBTQ+ közösség törekvéseivel, hogy elnyerje azt a teret és jogot, amitől még mindig meg van fosztva az országban” – olvasható az eseményt szervező Ark Oradea Facebook-bejegyzésében.

Rosszalló pillantások

A Nagyvárad Pride híre már hetekkel ezelőtt napvilágot látott. Az LGBTQ+ közösséget célzó nicemagazine.ro számolt be először arról, hogy Bukarest, Kolozsvár, Iași és Temesvár után Nagyvárad is megszervezi az eseményt. Noha már akkor leszögezték, hogy melegfelvonulást nem tartanak a Sebes-Körös-parti városban, a neoprotestáns és tradicionalista közösségek azonnal tiltakozni kezdtek. A nagyváradi Szentháromság ortodox egyház még online petíciót is indított annak érdekében, hogy megakadályozzák a rendezést, mivel szerintük az esemény ellentmond a „morális és keresztényi értékeknek”. A kezdeményezést több mint 8500-an írták alá, de az aláírásokat jegyző internetes oldal statisztikái alapján közülük alig több mint 4800-an váradiak.

A Pride, azaz a Büszkeség Nap a homoszexualitás 1996-ban történt romániai dekriminalizálása után itthon is megszerveződhetett. Az első melegfesztivált Bukarestben tartották meg 2004-ben. Akkor még GayFest néven volt ismert az esemény, majd tíz évvel később, nemzetközi mintára felvette a Bucharest Pride elnevezést. Az LGBT közösség jogaiért küzdő ACCEPT szervezet rendezte és rendezi, többek között a MozaiQ szervezettel partnerségben. 2017-ben Kolozsvár is csatlakozott a mozgalomhoz, amire a kincses városban eleinte ugyancsak rosszallóan tekintettek a helyi vallási és konzervatív csoportosulások. A Pride-hét leglátványosabb eseménye rendszerint a büszkeség napi felvonulás, amelyik a közösség jogaira és elfogadására hivatott felhívni a közvélemény figyelmét.

Felvonulásról szó sem volt

A háborgó hangok nem bátortalanították el a szervezőket, akik választékos programkínálattal készültek. Az ACCEPT és a MozaiQ képviselői is részt vesznek az eseményen, ahol szó esik az azonos neműek jogainak védelméről és a romániai LGBT-történelemről is – derült ki az Ark Oradea Facebook-oldalán közölt részletes programból.

Kolozsváron volt büszkeségnapi felvonulás | Fotó: Borsi Balázs

A rendezés ellen irányuló petíció nem lepte meg a szervezőt, aki a Maszol megkeresésére leszögezte: „felvonulásról szó sem volt”. Elismerte, hogy Nagyváradon sok vallási kultusz létezik, így a Pride-hét elleni tiltakozó hangok nem lepték meg. „Mindig a kezdet a nehéz, és persze, hogy látok kilátást arra, hogy itt is el fogják fogadni a másságot, hiszen Nagyvárad Románia egyik kiemelt, gyorsan fejlődő turisztikai és kulturális határ menti városa” – mondta. Arra a kérdésünkre, hogy tartanak-e esetleges rendzavarástól, leszögezte: „Hisszük, hogy az illetékes hatóságok végezni fogják a dolgukat!”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?