FRISSÍTVE – Ki fizeti meg a viharkárokat? – összehívták a válságstábot Bihar megyében

 Összehívták a válságstábot Bihar megyében a kedd délutáni vihart követően. A prefektúra tájékoztatása alapján óriási kárt okozott az orkán erejű szél, és miközben továbbra is a káreltakarításon dolgoznak, már megkezdték a kárfelmérést is. Az alapján hétvégén fogadhatják el azt a kormányhatározat tervezetet, amelyben állami kárpótlást igényelnek.  

Fotó: Bihar megyei katasztrófavédelem

Gyökerestől kicsavart fákat, leszakított háztetőket, megrongálódott villanyvezetékeket, apokaliptikus filmforgatás helyszínének is beillő parkokat és utcákat hagyott maga mögött a kedd délutáni vihar, amelyik végigsöpört Bihar megyén. Nagyváradon nincs olyan lakónegyed, ahol ne keletkezett volna kár az orkán miatt. Ahogyan egy helyi férfi lapunknak fogalmazott: „mintha háború dúlt volna” a partiumi megyeszékhelyen.

A megyei katasztrófavédelemhez, mint írtuk, több mint négyszáz segélykérés érkezett be, és bár estig járhatóvá tették a főbb utakat, a káreltakarítás és a kárelhárítás szerdán is folytatódott. A nagyváradi polgármesteri hivatal tájékoztatása alapján a köztisztatáságért felelős vállalt munkásai nagy létszámban dolgoznak, nyolc csoport láncfűrésszel takarítja el a kidöntött fák maradványait.

Az önkormányzat ugyanakkor kiemelte, hogy magánvállalatok is részt vettek a káreltakarításban, és a civilek segítéségét is kérte, hogy lakóhelyük környékét segítség megtisztítani. Florin Birta polgármester köszönetet mondott a segítségért, és sajnálatát fejezte ki a váradiak veszteségeiért. „Az elkövetkező időszakban, a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal megtisztítja a parkokat és a város többi közterületét. Kicseréljük a megsérült utcai bútorzatot is, mint ahogyan a vihar által tönkretett jelzőtáblákat is” – tájékoztattak.

Mint beszámoltunk róla, a közösségi oldalakon keringő felvételek is a vihar okozta tetemes kárról árulkodtak. Az orkán leszakította többek között a nagyváradi állami egyetem könyvtárépületének a tetőzetét is, de jelentős károkat okozott az állatkertben is, amelyik emiatt szerdán zárva tart. Többen áram nélkül maradtak a vihar miatt, de az Electrica áramszolgáltató azt ígérte, hogy estig mindenhol helyreállítja az áramellátást. Amennyiben ez mégsem történne meg, a hatóságok kérték, hogy azt a lakosok jelezzék.

Több vonalon zajlik a kárfelmérés

Bár csak pár percet tartott a vihar, mégis óriási károkat okozott úgy magán, mint köztulajdonban – hangsúlyozta lapunknak Botházy Nándor, Bihar megye alprefektusa is. Tájékoztatása alapján már megkezdték a kárfelmérést. „A mai nap folyamán a prefektúrán egy válságstábot hívtunk össze a kompetens intézmények képviselőivel. Három fő vonalon kezdődik a kárfelmérés” – tájékoztatott. Mint ecsetelte: külön felmérik a megyében okozott károkat, hiszen a vihar nem csak a megyeszékhelyt érintette, hanem számos más város és községben is pusztított. Külön munkacsoport foglalkozik Nagyváraddal, ahol igyekeznek felmérni úgy a magán, mint a köztulajdonban okozott károkat, míg egy harmadik vonalon a mezőgazdaságban okozott károkat összesítik.

Fotó: Bihar megyei prefektúra

Vis maior esete áll fenn, az mindent felülír

„Többféle kárról beszélünk. Az egyik a magántulajdonban esett kár, ami most a legtöbbeket érint. Amennyiben ingatlanról beszélünk és biztosítása volt, az evidens, hogy ki segíthet a kárt megtéríteni. Ugyanez a helyzet a gépjárművekre; ammenyiben CASCO-ja volt, akkor nyilván a biztosítóhoz kell fordulni. Más típusú kár esetén, mivel magántulajdon, nem igazán létezik arra eljárás vagy törvény, hogy azért az állam kártalanítson, lévén, hogy emberi erőn felül álló, vis maior esetről beszélünk, így az az által okozott károkért az állam nem fogja tudni kárpótolni az embereket” – jelentette ki lapunknak az alprefektus. Megjegyezte: természetesen mindenkinek jogában áll perelni, de a „vis maior minden felett áll”. „Az intézményeknek vannak kötelezettségeik, de ilyen esetben, amikor nem magától dől ki a fa, hanem egy vihar csavarja ki, akkor az vis maior és minden ugrik” – magyarázta.

Kormánytámogatást kérnek a köztulajdonban okozott kár megtérítéséhez

A közintézmények esetében viszont kormánytámogatást kérnek. Botházy tájékoztatása alapján az önkormányzatok felmérik a tulajdonukban keletkezett károkat, az összesítést pedig benyújtják a kormányhoz. „Nagyvárad esetében számos középületről, parkról beszélünk, ahol óriási károk keletkeztek. Illetve az állami tulajdonban lévő épületek, ingatlanok vagy ingóságot érő károkat is külön felmérjük. Összesítjük és egy kormányhatározat tervezetet fogunk a kormány asztalára letenni, hogy kapjunk kárpótlást” – magyarázta.

Fotó: Bihar megyei katasztrófavédelem

Hozzátette. igyekeznek a kárfelmérést péntekre vagy szombatra lezárni, hogy a sürgősségi esetekért felelős szakbizottság a hétvégén elfogadhassa a határozattervezetet.

A prefektúra szerdai közleménye alapján számításba veszik majd azokat a károkat is, amelyeket a vihar a magántulajdonban lévő lakásoknál okozott, azokra a 2023/559-es kormányhatározat értelmében lehet sürgősségi állami kárpótlást igényelni. A június végi határozat értelmében a rendkívüli időjárási körülmények esetére szánt kárpótlásokra összesen 7 millió lejt különítettek el. Az összeget a kárfelmérés alapján, az okozott kár mértékétől függően a munkaügyi minisztérium hagyja jóvá a családok vagy egyedülálló személyek részére.

Dumitru Țiplea prefektus tájékoztatása alapján minden illetékes hatóság a kárelhárításon dolgozik, és kiemelte: szerencsére halálos áldozattal nem járt a vihar. Nagyváradon kedden 23 személy jelentkezett a sürgősségi osztályon orvosi ellátás céljával. A tűzoltóknak több mint száz helyszínen kellett eltakarítaniuk az útra vagy a járművekre borult fákat, de tizenegy épület tetőzeténél is a segítségükre volt szükség, hogy a megrongált elemeket eltávolítsák.

Kártérítési igénylés jogi szemmel

A lapunk által felkeresett ügyvédi iroda szakemberei rámutattak arra, hogy nem látnak sok esélyt arra, hogy viharkár esetén az önkormányzatokat kárpótlási igénnyel felelősségre lehetne vonni a bíróságon, ha például közterületen, szabályosan parkoló járműre rádőlt egy fa. Ilyen típusú ügyük, amúgy nem is volt eddig, viszont felelősségre vonást szorgalmaztak egy halálos áldozatokkal járó nagyváradi autóbaleset okán, de a bíróság abban az esetben sem állapította meg az önkormányzat felelősségét. Biztosítótársaságok ellen viszont már indítottak keresetet abban az esetben, ha az nem akarta megtéríteni ügyfelüknek a kárt. Kiemelték viszont, hogy fontos, hogy a biztosítás vonatkozzon viharkárokra is annak érdekében, hogy a kártérítésre jogosult legyen az igénylő.

A biztosítótársaságok lakás- felülbiztosítási csomagjában általában szerepel a viharkár

Annak aki megkötötte az ingatlan felülbiztosítást, vagy gépkocsira a CASCO típusú biztosítást, a biztosítótársaságok megtérítik a vihar okozta károkat, szögezte le a Maszol megkeresésére György Vidor, a csíkszeredai Safety Broker biztosítóiroda munkatársa. Hangsúlyozta, a kötelező lakásbiztosítás árvíz, földcsuszamlás és földrengés esetén térít meg legtöbb 20 ezer eurós kárt. Előfordul, hogy vihar esetén is segít, például, ha a zivatar alatt a lakásba befolyik a víz, ez árvízkárnak minősül, és fedezi a kötelező biztosítás, de nem több mint 20 ezer euró biztosított értékig. Erre a napokban is volt már számtalan példa.

Fotó: Bihar megyei katasztrófavédelem

A többi esetben mindenképpen felülbiztosításra van szükség, hogy a kárvallottak kártalanítást kapjanak egy nagy vihar után. Az ingatlanbiztosítás a hazai biztosítási törvény értelmében a kötelezővel indul, és ez után köthető meg a felülbiztosítás, általában bevett szokás, hogy kibővítik, hogy teljes körű legyen a lefedettség. Ma már mindegyik biztosítótársaság felülbiztosítási csomagjában szerepelnek a viharkárok is, hiszen csak így tudnak versenyképesek maradni a piacon, részletezte a szakértő. Rámutatott, még a villámlás közvetett hatásai miatt keletkezett károkat is megtérítik, például, ha a közelben becsap a villám, túlfeszültség keletkezik a hálózatban, kifizetik a megrongálódott elektronikai cikkeket.

Az ingatlanra kötött felülbiztosításban általában szerepel, hogy valamilyen tárgy rázuhan, a vihar által kicsavart fa is ebbe a kategóriába sorolható.

Gyakran előfordul, hogy az ügyfelek elkövetik azt a hibát, hogy kisebb értékre vásárolnak kötvényt, mert az olcsóbb, így például a százezer eurós házat húszezer euróig biztosítanak be, ilyen esetben is megtérítik a kárt, de csak húszezer euróig, hívta fel a figyelmet György Vidor.

A CASCO típusú gépjármű-biztosítások az elemi károkat is tartalmazzák, amikor a természet erői bánnak el a járművel, a jégverés, árvíz villámlás, földcsuszamlás kő-, vagy föld-omlás rongálja meg a gépkocsit. Ha az erős szélviharban kicsavarodó fa esik a kocsira, az elemi károk fedezetére hivatkozva fizet a biztosító.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?