Pálinka és párlatverseny: több mint hétszáz mintát bíráltak Nagykárolyban

Február végén több mint 700 pálinkamintát zsűriztek Székelyhídon, hétvégén pedig Nagykárolyban, a Károlyi-kastélyban díjazták a verseny legjobbjait. A Partiumi Falugazdász Hálózat és az Érmeléki Pálinka Kultúra Egyesület rendezvényén mások mellett a legjobb magánfőzött pálinkát és a legjobb kereskedelmi pálinkafőzdét is díjazták.

A gálán a Károlyi-kastély lovagtermében Kovács Jenő polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, a pálinkafőzőket, aki szerint igazi művészet a különböző gyümölcsökből ízletes párlatokat készíteni.

Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora kijelentette: azzal, hogy egyre több rangos, magas színvonalú pálinkaversenyen kaphatnak visszajelzést párlataikról a gazdák, lehetőség adódik a fejlődésre. Mert a rossz minőségű külföldi alkoholok mellett a boltok polcain helyük van a helyi, jó minőségű pálinkáknak is. „A Blisseva Partium Spirit Award nemzetközi pálinkaversenyen a minták száma megduplázódott és ezek minősége is sokkal jobb volt, érezhető a fejlődés” – mondta.

Fotók: Czinzel László

Pataki Csaba megyei tanácselnök köszönetet mondott a falugazdászoknak, hogy aktívan részt vesznek a közösségi élet szervezésében, számos rendezvénnyel erősítik a közösséget, amilyen a búzaszentelés, vagy amilyen a megyei borverseny is.

Mészáros Balázs, az agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködés főosztályvezetője köszönte meg a két szervezet vezetőinek a munkáját, Kovács Szabolcsnak és Nagy Botondnak, hogy bő fél éven belül két rangos pálinkaversenyt is szerveztek. Rámutatott arra is, hogy a most zajló gasztronómiai forradalomban nagy az igény a tiszta forrásból származó élelmiszerekre: lekvároktól kezdődően borokon, tejtermékeken át egészen a pálinkákig.

Kovács Szabolcs köszönetet mondott a partiumi falugazdászoknak a sok munkáért, amivel összegyűjtötték a pálinkamintákat, Nagy Botond pedig az eredményeket ismertette.

Eredetileg 709 mintát neveztek a versenyre, ám Szegedről hat minta Románia helyett Ruandában kötött ki. A 703 zsűrizett mintából 53 volt hibás, 136 kisebb hibával rendelkezett. Viszont 176 lett bronzérmes, 195 ezüstérmes és 143-at talált a zsűri aranyéremre méltónak.

Szabó Ödön parlamenti képviselő szerint az agrárium fejlesztésében fontos, hogy egyre nagyobb közösségek alakuljanak ki, a falugazdászok pedig négy megyét fognak össze. A Blisseva Partium Spirit Award páliunka és párlatverseny ötletét kilőtt nyílhoz hasonlította, és csak a szervezőkön múlik, meddig repül ez a nyílvessző.

A díjkiosztás meglehetősen hosszadalmas volt, számos díjazott tette ugyanis tiszteletét a gálán, nemcsak Romániából, hanem a környező országokból is. Azt pedig igazán nehéz lenne felsorolni, hogy hányféle gyümölcsből készült pálinkát bírált a zsűri. Annyit elmondhatunk, hogy a különböző szőlő alapú pálinkáktól a mandarinon, banánon, ananászon át egészen a sárgarépáig igazán színes volt a választék.

A számos érmes pálinka és kategóriagyőztesek sora után kihirdették a verseny legjobb magánfőzött pálinkáját, amely Krajnyák Zoltán szilvapálinkája lett, a verseny legjobb kereskedelmi pálinkafőzdéjét, amely címnek a Palinca Jamy Kft. örülhetett, illetve a verseny legjobb magánfőzője Madoniczki István lett.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?