Tájékoztatni kevésbé, de büntetni tudják a Romániába belépőket a beutazási adatlap kitöltésének elmulasztása miatt

Első látásra a koronavírus-járvány miatt az országba érkezők – ha indokolt, fertőzési szempontból – nyomon követése az értelme a karácsony óta kötelezően kitöltendő PLF (Passager Locator Form) formanyomtatványnak. Ezt mindenki köteles online leadni, aki külföldről érkezik Romániába. Ám ha kicsit közelebbről megnézzük és a több mint egyhavi tapasztalatra hagyatkozunk, kiderül: egy hirtelen ötlettől vezérelt, rosszul kivitelezett járványügyi intézkedés ez is, amelyet leginkább az államkasza gyarapítására használnak.

Szatmár megyében a Közegészségügyi Igazgatóságtól általunk lekért adatok szerint múlt péntekig 4127 pénzbüntetést küldtek ki a PLF nyomtatvány kitöltésének elmulasztása vagy a hibás kitöltés miatt. A felszólítások kiküldésének üteme szerint azonban ez a szám mára már meghaladhatja az ötezer szankciót. De olyanok is kaptak már büntetést, akik saját bevallásuk szerint kitöltötték, sőt helyesen töltötték ki az online formanyomtatványt. A bírságok összege 2000 és 3000 lej, és ezek esetében is érvényes a felezés, ha valaki 15 napon belül kifizeti a büntetést, akkor annak csak a felét kell befizetnie.

A pénzbüntetéstől nem menekülnek az ingázók sem, mint megtudtuk: volt olyan személy, aki öt napon keresztül ment át napi rendszerességgel Magyarországra, mielőtt észbe kapott volna, hogy dolga lenne a „bevallással” – érkezett is az öt büntetés. Más esetben egy több fős család egyetlen tagja nyilatkozott, mert azt hitte ez elég. Természetesen ez sem volt rendben. Az esetek túlnyomó többségében a lakosság nem megfelelő informálása az oka a kihágásnak, és az ezzel járó büntetésnek.

Nem tájékoztatták a beutazókat

„Hallottunk valamit arról, hogy a külföldről érkezőknek valamiféle nyomtatványt kell kitölteniük, de csak a tévéből. Aztán jött a karácsony, a híreket sem figyeltük, majd január elején kénytelenek voltunk egy orvosi vizsgálat kapcsán Magyarországra utazni. Visszatéréskor a határőrnél rákérdeztünk, van-e valami dolgunk, de azt mondták, ha csak pár órára mentünk át, nincs semmi kötelezettségünk. Pár napra rá kaptam is a büntetést” – mondta Tempfli István a Maszolnak.

Egy másik esetben az előírások szerint járt el az illető, mégis érkezett a büntetés. „Már a hazaindulás előtt 24 órával kitöltöttem a formanyomtatványt, a határon pedig rá is kérdeztem, hogy rendben van-e, amit csináltam. Azt az információt kaptam, hogy a státusom 'Activ în sistem', aztán pár napra rá érkezett a 2000 lejes büntetés. Befizettem, majd ügyvéd ismerősöm tanácsára perre vittem az ügyet” – tudtuk meg Keresztes Ágnestől.

Minden eset más és más 

A Maszol által felkeresett Szabó Bíborka ügyvéd szerint megoldás lehet a fellebbezés, nála is sokan keresik az igazukat – és valószínűleg minden szatmári ügyvédnek vannak ilyen esetei. Véleménye szerint az egész procedúra több sebből vérzik, és ugyan az internetre kerültek fel sémák, ami alapján perelni lehet, minden ügy más, és minden esetet az adott helyzet alapján kell megfellebbezni. A személyre szabott érvelés pedig könnyebben hozhat sikert.

„Nem voltak a lakosok megfelelően informálva, a kormányhzatározat nem volt megfelelően közölve. Azt is mondhatjuk, hogy EU-s elveket sértettek meg a jogszabály nem megfelelő alkalmazásával. A hírekben ugyan volt róla szó, de nem volt megfelelően kihirdetve, az emberek csak most kezdik megérteni, hogy pontosan mi történik. Az is támadható, hogy csak online felület áll a beutazók rendelkezésére, akinek nincs e-mail címe, az idős generáció tagjai segítség nélkül nem is tudnak nyilatkozni. Maga a nyomtatvány kitöltésére megadott weboldal sem profi munka, sem felhasználási feltételek, sem pedig GDPR nincs rajta, akár egy adathalász oldal is lehetne. Ráadásul volt olyan periódus is, amikor nem működött megfelelően az oldal. Az is gond, hogy a periodikusan nyitva tartó határátkelők egy ideig nem is voltak feltüntetve a rendszerben. Sok formális hiba van a kiadott jegyzőkönyvekben is” – mondja az ügyvéd.

A járványügyi előírások – és a határon való átkelés – szempontjából a határ menti településen élők mindig valamiféle előnyt élveztek, ilyenről most szó sincs. Emiatt is sok büntetést kézbesített a postás, nagyjából január 7-től kezdődően, főleg 3000 lejes összegekről szólókat.

Megoldás lehet a fellebbezés

Szabó Bíborka tanácsa: fellebbezni kell, 15 naptári napon belül – a postai bélyegző dátumát figyelembe véve, nem pedig a büntetés kiszabásának dátumától számolva.

Szerinte az ügy nemcsak az érintett magánszemélyeknek okoz gondot, hogy nem sikerült életbe léptetni egy olyan rendszert, amire külföldön már jó ideje számos jól működő példa van. A perek és az azzal járó bürokrácia gyakorlatilag úgy leterhelik a bíróságokat, hogy a folyamatban levő ügyek is csúszni fognak. Még akkor is, ha a megbüntetett személyek töredéke él a fellebbezés lehetőségével, hiszen a többség jó állampolgárként, bosszankodva ugyan, de befizeti az összeget.

Ha pedig valaki befizette a büntetést, a hosszú hónapokig tartó eljárások miatt szerencsés, ha egy éven belül visszakapja pénzét.

Mit mondanak a hatóságok? 

Felkerestük a Szatmár Megyei Határrendészeti Felügyelőséget is a PLF-nyomtatványok kapcsán, főleg arról érdeklődtünk, hogy a határátkelőkön dolgozók mennyire vannak tisztában a témával. 

„Az ilyen rendelkezések bevezetésekor a határátkelőkön szolgálatot teljesítők részletes eligazításban részesülnek, nemcsak Szatmár megyében, hanem az egész országban. A határrendészeknek viszont nem kötelezettségük, hogy a határátkelésnél informálják az utazókat, viszont megtehetik, hogy válaszolnak a hozzájuk érkező kérdésekre. Az utazóknak viszont kötelességük, hogy ismerjék és betartsák a rájuk vonatkozó szabályozásokat” – mondta a Maszol-nak Oana Pîrcolab sajtószóvivó.

Fotó: Borsi Balázs

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) vezetője, Dr. Mihai Macrina sajnálatosanak nevezte a PLF-bevallásokkal kapcsolatos ügyében átélt negatív tapasztalatokat, karácsony óta hozzájuk is rengeteg panasz és megkeresés érkezik.

Az igazgató kijelentette, a DSP ez esetben végrehajtó szerv: a Román Telekommunikációs Szolgálat (STS) által működtetett rendszeren keresztül megkapják azok listáját, akik beléptek az országba, ám elmulasztották a megadott időn belül elküldeni az online nyilatkozatot. Ezen túl már csak az a feladatuk, hogy kiállítsák a büntetést. A büntetés összegének megállapításával pedig az intézmény ellenőrei foglalkoznak, és az igazgatónő tudomása szerint nagyjából egységesen a 3000 lejes összeget szabják ki.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?