„Összetartást és kitartást tanít ez a verseny” – 14. alkalommal szervezik meg a Bölcs Diákok vetélkedőt

A Communitas Alapítvány és a Kolozsvári Református Kollégium a Babeș–Bolyai Tudományegyetemmel partnerségben a 2023-2024-as tanévben tizennegyedik alkalommal szervezi meg a Bölcs Diákok vetélkedőt. Az idei verseny témája, a tavalyihoz hasonlón a képzelet és valóság lesz, célja pedig a tanulók érdeklődésének felkeltése természeti és kulturális értékeink iránt olyan interaktív, szórakoztató feladatok segítségével, amelyek átfogó, összefüggéseket kereső világkép kialakítására ösztönzik a diákokat. Idén az országos szakaszba bejutó csapatok, valamint a további öt legmagasabb pontszámot elérő csapat számára egyhetes élménytáborozást szerveznek.

Fotó: Communitas Alapítvány

A szervezők szerda délután sajtótájékoztatón elmondták, tavaly 136 csapat jelentkezett az országos versenyre, 13 megyéből és 51 iskolából, idén is hasonló számokra számítanak. Majoros Csilla programkoordinátor elmondta, a transzdiszciplináris versenynek idén is a képzelet és valóság lesz a témája, ami azonban változott, hogy idén írásbeli verseny lesz az országos szakaszban, amelyet a Kolozsvári Református Kollégiumban fognak megtartani, és ahol a megyei első díjazott csapatok fognak megmérettetni. Idén ugyanakkor az első öt legjobb eredményt elért csapat egy tv-s vetélkedőn is részt vesz, amely az Erdély TV-n lesz megtekinthető.

Sokszínű csapatokra van szükség

Mihályfalvi Katalin tanárnő, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke és a verseny kitalálója elmondta, 13 évvel ezelőtt indult a vetélkedő, azzal a céllal, hogy kreatív tanulási tapasztalatokat biztosítsanak a diákoknak. „Idén a képzelet és valóság a témakör, mert úgy gondoljuk, hogy a valóságot csak egy megtapasztalt előző valóságra lehet alapozni. Az idei vetélkedő keretében létező és lehetséges világokat járunk be a benevező diákokkal. Célunk megfigyelni, hogyan alakítja egymást képzelet és valóság, valamint szeretnénk ráébreszteni a mai tizenéveseket arra, hogy képzelet nem csak művészeti alkotások megteremtéséhez szükséges, hanem a hétköznapok problémamegoldásaiban, valamint a jövőnk megtervezéséhez is” – mondta.

A szervezők kifejtették, a verseny idén is három szakaszból áll, helyi, megyei és országos szakaszokból, és már négy éve az oktatási minisztérium által akkreditálva van, így az első helyezettek ösztöndíjban részesülhetnek. Majoros Csilla programkoordinátor kifejtette, idén a helyi szakasz november 13-a és december 15-e között lesz online megtartva, a megyei szakasz 2024. január 8-a és február 9-e között, szintén online, az országos szakasz pedig március 22-e és 24-e között személyesen, írásbeli verseny formájában. „Általában nagyon sokszínű csapatok érkeznek, és ennek a versenynek nevelő hatása van, összetartást és kitartást tanít, hiszen majdnem egy teljes tanévet felölelő vetélkedő, amihez ambíció kell” – fejtette ki.

Mihályfalvi Katalin | Fotó: Communitas Alapítvány

Markó Bálint, a BBTE rektorhelyettese ehhez még hozzátette: a Bölcs Diákok nem szokványos verseny, mivel számos témát érintenek, a csapattagok sokfélék kell legyenek, mindenki másban kell jó legyen. „Itt egymástól is sokat tanulnak a csapattagok, és ezt a résztvevők tudják hasznosítani a későbbiekben is. Lehet, hogy rájönnek arra, hogy csapatban dolgozni karrierkérdés is lehet, és megtanulják értékelni és elfogadni, hogy mindenki másban jó, ami nagy előny. Sok más csapatversennyel ellentétben itt sokszínű csapatokra van szükség, nem jó, ha mindenki ugyanabból a témából erős” – mondta a rektorhelyettes.

Bárki nevezhet, mindenkit szívesen várnak

A tavalyi Bölcs Diák nyertes csapatának egyik tagja, Takács Benjámin a sajtótájékoztatón elmondta, számára az volt a legpozitívabb a versenyben, hogy a csapattársai közt mindenki más-más dologban volt kiemelkedő, és neki nagyon tetszett a verseny változatossága, hogy nem egy témához ragaszkodtak a szervezők, és így sok új témába is beleláthatott, sokat tanulhatott. „Az iskolában nem tanultunk hasonlókat, ezért tudott nagyon élvezetes lenni ez a verseny. Emellett pedig barátokat is tudtam szerezni. A tábor volt a fénypontja az egésznek, ami összekovácsolta a több helyről jövő csapatokat, és ahol megismerhettünk sok más magyar diákot, az ország minden megyéjéből” – magyarázta.

Takács Benjámin | Fotó: Communitas Alapítvány

Mihályfalvi Katalin hozzátette, a versenyre bárki nevezhet, hiszen nem kell tananyagból készülni, nincs előre megadott bibliográfia, így szakiskolából is várják a jelentkezőket. A lényeg inkább az, hogy a diákok gyűjtsék össze a szerintük releváns olvasmányokat és azt tanulják meg. Markó Bálint még elmondta, a verseny átjárhatóságot biztosít a régiók között is, a tábor és televíziós verseny alkalmával pedig az egyetemi oktatók kapcsolódni tudnak az egyetem előtti realitáshoz is, hiszen beszélgetni tudnak a diákokkal, akik pedig érdeklődni tudnak az egyes egyetemekről és szakokról.

A versenyre való regisztráció ma indult, a vetélkedőre 3-4 fős középiskolás csapatok jelentkezését várják, vezetőtanár kíséretével. Jelentkezni 2023. november 10-ig lehet a verseny honlapján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?