Összekötnék a peremtelepüléseket: közlekedésfejlesztési egyesületet hoztak létre Marosvásárhelyen
Megalakult kedden a Marosvásárhelyi Közösségközi Közlekedésfejlesztési Egyesület, amelynek a célja, hogy bekapcsolják a városi tömegközlekedési hálózatba a peremtelepüléseket. Portik Vilmos alpolgármester szerint ezzel jogos igénynek tesz eleget.
A szervezet tevékenységének haszonélvezői Maroskeresztúr, Koronka, Jedd, Marosszentgyörgy, Marosszentanna, Marosszentkirály, Mezőpanit és Marosvásárhely lakói – közölte az alpolgármester.
„A jelenlegi jogszabályok szerint a város területén tömegközlekedést szolgáltató vállalatnak nem szabad autóbuszaival elhagynia a megyeszékhely közigazgatási területét. Ez egy európai uniós jogharmonizáció révén kialakult szabályozás. Minden, a város közigazgatási határain kívül zajló tömegközlekedés a megyei önkormányzat szabályozásához tartozik” – fejtette ki a Maszolnak az alpolgármester.
A probléma abból fakad, hogy Marosvásárhely minden egyes irányba összenőtt a környező településekkel, ahol tízezrek élnek, és a reggeli órákban bejönnek a megyeszékhelyre dolgozni, ezért igény van arra, hogy a tömegközlekedésüket megszervezzék. „Úgy tudunk erre választ adni, hogy ha településközi fejlesztési társulást hozunk létre. Amennyiben ezt a bíróság bejegyzi, akkor másfél-két éven belül sikerülhet elindítani az első olyan járatokat, amelyek már nem Marosvásárhelyről indulnak, hanem például Jeddről és Maroskeresztúron lesz az útvonal vége” – tette hozzá.
Marosvásárhely önkormányzata jelenleg a Transport Local S.A. szállítási vállalattal áll szerződésben. Igaz ugyan, hogy ez a vállalat a városi tanács tulajdona, de a szerződés jogi vonatkozásainak szempontjából ugyanolyan szolgáltatói szerződést kötöttek, mintha egy más piaci szereplő lenne, a város az egyik szerződő fél és az illető vállalat a másik szerződő fél. Amint az alpolgármester fogalmazott, ebben a szerződésben rögzített a jelenlegi szállítási hálózat, egy sor olyan európai uniós pályázatban, kötelezettségvállalásban jelenik meg, amelyek alapján elektromos autóbuszokat vagy új autóbuszokat szerzett be a város. Az új tömegközlekedési társulás azért jön létre, hogy új szerződést köthessen egy, ezen a területen szolgáltatás nyújtására képes vállalattal.
Az RMDSZ Maros megyei szervezete kétévente városi konzultációt szervez, a következőt hamarosan megtartják. A kapott visszajelzések arra szolgálnak majd, hogy a városlakók kifejezzék véleményüket a jelenlegi helyzetekről, illetve elvárásaikról, ezúttal a helyi érdekeltségű tömegközlekedésről is.
CSAK SAJÁT