Orbán Viktor méltatja Markó Attila az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáért folytatott küzdelmét
„A remény mindaddig él, amíg lesznek emberek, akik harcolnak az igazságért” – ezzel indítja Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke Markó Attilának küldött levelét, amelyben köszönetet mond az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáért folytatott küzdelméért, az erről írt könyvéért.
Az augusztus 23-án kelt levelet Markó Attila szerdán tette közzé a Facebook oldalán, azzal a megjegyzéssel: „Olyan valaki köszöni meg a kis könyvem, akinek én tartozom óriási köszönettel…”.
Markó Attila, a restitúciós bizottság volt RMDSZ-es tagja „Az egyházi ingatlan-visszaszolgáltatás gyakorlata Romániában 1997–2016” címmel írt könyvet. A kötet tavalyi, kolozsvári bemutatóján még online jelentkezett be, az akkor önkéntes száműzetésben élő szerző, hangoztatva, hogy előrelépés történjen a romániai ingatlan-visszaszolgáltatás terén, meg kellene változzon a mentalitás a jogi értelmezésekben, vagy magán a törvényen kellene változtatni.
Orbán Viktor levelében ez áll: „Szeretném megköszönni Önnek azt a bátor és önfeláldozó hozzáállást, melyet a mai napig tanúsít a a román állam által jogtalanul visszatartott egyházi ingatlanokért való küzdelemben. Úgy gondolom ez a könyv, amelyben részletesen feltárja ennek szövevényes, gyakran abszurd eljárásokkal tarkított, jogi csűrés-csavarásnak a hátterét, nem csak méltó válasz az Önt ért igaztalan vádakra és meghurcoltatásra, de egyben kiváló kézikönyv, mindazoknak, akik csatasorba akarnak állni az erdélyi és partiumi magyarság jog szerint járó örökségéért vívott harcban. Engedje meg, hogy figyelmességét megköszönve, jó egészséget további küzdelméhez pedig sok erőt és kitartást kívánjak Önnek”.
Különben az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatására a strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló Európa Tanács (ET) kisebbségvédelmi szaktestülete is kitér kedden kiadott jelentésében. Az Európa Tanács felügyelete alatt működő nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény tanácsadó bizottsága (FCNM) jelentésében hangsúlyozza, a magyar kisebbség nehezményezi, hogy a román állam elutasította a gyulafehérvári Batthyaneum visszaszolgáltatását.
Markó Attila egykori háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő, az Országos Restitúciós Bizottság volt tagja ellen a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatási ügyében kezdődött az eljárások sorozata, és mostanra mindegyik kárpótlási ügyben a bíróság megállapította, hogy nem történt bűncselekmény, így három perben felmentették, kettőben az ügyészség ejtette a vádat, és további 32 teljesen azonos kártérítési ügyben az ügyészség megszüntette az eljárást. Nyolc és fél év után idén tavasszal tért haza Magyarországról.
CSAK SAJÁT